Справа: № 369/2754/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Нікушина В.В. Суддя-доповідач: Губська О.А.
Іменем України
05 серпня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіГубської О.А.
суддів Парінова А.Б., Беспалова О.О.
при секретарі судового засіданняНечай Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 06 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Хотівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
У березні 2015 року ОСОБА_5 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області з позовом до Хотівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що реалізуючи своє конституційне право в порядку вимог ст. 118 Земельного кодексу України він звернувся до відповідача із клопотанням та доданими до нього графічними матеріалами щодо отримання ним безоплатно у власність земельної ділянки. Однак, спірним рішенням відповідач, а його думку, протиправно відмовив йому у задоволенні вказаного клопотання. Вважає таке рішення протиправним та просить скасувати з зобов'язанням відповідача розглянути дане клопотання та прийняти вмотивоване рішення.
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 06 травня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 06 травня 2015 року як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити повністю.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін у відкритому судовому засіданні без здійснення фіксування технічними засобами у відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, постанова суду - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції було встановлено, що позивач на підставі вимог ст. 118 Земельного кодексу України звернувся з клопотанням до Хотівської сільської ради Києво-Святошинського району, в якому просив в порядку реалізації права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки виділити йому земельну ділянку орієнтовним розміром до 0,25 га в межах села Хотів, Києво-Святошинського району, Київської області з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Рішенням відповідача № 141/30 від 29 грудня 2014 року позивачу було відмовлено в наданні земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на території Хотівської сільської ради.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є необгрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
З таким висновком колегія суддів погоджується у повному обсязі, виходячи з наступного.
Згідно вимог ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідно до вимог п. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно вимог ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до вимог ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання: п. 34) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно вимог ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у розмірі у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Тобто, з наведеного випливає, що законодавцем визначено зміст клопотання про надання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та перелік документів, які до нього долучаються. Зокрема, до такого клопотання долучається викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки та з урахуванням її розміру.
Рішенням Хотівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 29 грудня 2014 року відмовлено у задоволенні заяви позивача у зв'язку із тим, що на доданому до заяви графічному матеріалі не позначене бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами.
На думку колегії суддів, надані позивачем до матеріалів справи графічні матеріали не відповідають вимогам законодавства, оскільки на них не зазначено бажане місце розташування, розмір земельної ділянки, а відображено тільки карту із схематичним їх позначенням. На думку колегії суддів, належними графічними матеріалами за змістом ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, є викопіювання із планово картографічного матеріалу місця розташування земельної ділянки, завіреними посадовою особою компетентного органу, викопіювання з кадастрової карти (плану), генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації тощо.
Виходячи з положень норм земельного законодавства України щодо набуття громадянами прав на землю із земель державної та комунальної власності, а також враховуючи матеріали, які були надані позивачем до клопотання про надання йому безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, без його погодження, розташованої в межах села Хотів, Києво-Святошинського району Київської області, орієнтовною площею до 0,25 га, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення Хотівської сільської ради № 141/30 від 29 грудня 2014 року було прийнято в межах та на підставі наданих повноважень, правомірно та у відповідності до вимог ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Доводи, викладені в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята судом першої інстанції відповідно до норм процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального та процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 06 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Хотівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення, а постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 06 травня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді
Повний текст ухвали виготовлено 05 серпня 2015 року.
Головуючий суддя Губська О.А.
Судді: Парінов А.Б.
Беспалов О.О.