Ухвала від 05.08.2015 по справі 263/5446/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Хараджа Н.В.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2015 року справа №263/5446/15-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя на постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 29 травня 2015 року у справі № 263/5446/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням сум індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов'язків,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся 13.05.2015 року до суду з адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що з 06.07.2011 року звільнена у зв'язку з виходом на пенсію, відповідно до ст. 18 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» і відповідно Закону України «Про державну службу» їй призначена пенсія як державному службовцю. Однак при обчисленні пенсії пенсійним органом не було включено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати. Позивач 31.03.2015 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням всіх виплат. Рішенням № 50 від 03.04.2015 року пенсійний орган відмовив у перерахунку пенсії. Просив суд визнати неправомірними та протиправними дії пенсійного органу про відмову врахувати при перерахунку пенсії позивачу достовірні відомості про фактично нараховані ті сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на підставі довідки № 01/03-13 від 31.03.2015 року про складові заробітної плати, в яку включена матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення пенсії.

Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 29 травня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя в частині виплати пенсії ОСОБА_2 без урахування індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов'язків, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.04.2015 року.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, починаючи з 01.04.2015 року з урахуванням індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов'язків, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, із розрахунку 80% від суми заробітної плати, з урахуванням фактично отриманих сум. У задоволенні інших вимог відмовлено.

Пенсійним органом на постанову суду подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

В апеляційній скарзі посилається на ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 185, 186, 199 Кодексу адміністративного судочинства України та зазначає, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не носить систематичного характеру, а відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Отже, відповідач зазначив, що немає правових підстав для включення вказаних виплат до складу заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу».

Частиною 8 ст. 183-2 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.

Суд апеляційної інстанції переглядає оскаржуване судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з з липня 2011 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя як отримувач пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».

Позивач 31.03.2015 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» із врахуванням довідки № 01/03-13 від 31.03.2015 року.

Відповідно до вказаної довідки, виданої на ім'я ОСОБА_2, за період з 01.07.2009 року по 30.06.2011 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та розшифровки графи "інші виплати", до інших виплат входять: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, індексація - всього у розмірі 29149,97 грн. На всі виплати, які включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 7).

Пенсійний орган 03.04.2015 року прийняв рішення № 50 про відмову в перерахунку пенсії, в якому посилався на ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» та зазначив, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та індексація не включаються в заробітну плату державного службовця при розрахунку пенсії (а.с. 6).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги та індексації грошових доходів на які нараховувались страхові внески, з огляду на наступне.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ст. 37-1 Закону № 3723 (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії..

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР "Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За приписами п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Також згідно цього Закону до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно довідки № 01/03-13 від 31.03.2015 року про складові заробітної плати позивача на всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, доводи апеляційної скарги про те, що суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII.

Окрім того, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

За положенням ч. 1 ст. 40, 42 Закону № 1058 підставами для призначення та перерахунку пенсії є два критерії стаж (страховий стаж) та заробітна плата та їх збільшення.

В даному випадку перерахунок пенсії позивачу є відновленням допущеного пенсійним органом порушення при обчисленні заробітку при призначенні пенсії і до спірних правовідносин не може бути застосована нова редакція ст. 37-1 Закону № 3723.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги апелянта не спростовують правильність висновків, зроблених судом першої інстанції, а тому судом першої інстанції спір по суті вирішений правильно і підстави для скасування або зміни судового рішення відсутні.

З огляду на вищезазначене та керуючись ч. 8, 10 ст. 183-2, ст.ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя - залишити без задоволення.

Постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 29 травня 2015 року у справі № 263/5446/15-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Г.М. Міронова

Судді Т.Г. Арабей

ОСОБА_3