Ухвала від 23.07.2015 по справі 808/3847/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2015 рокусправа № 808/3847/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Туркіної Л.П.

суддів: Дурасової Ю.В. Проценко О.А.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин»

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року у справі №808/3139/14 за позовом публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин» до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області,-

ВСТАНОВИВ:

Публічним акціонерним товариством «Завод будівельно-опоряджувальних машин» подано позов до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області, в якому, з урахуванням уточнень, позивач просить визнати дії відповідача щодо складання розрахунків №146/02 від 15.01.2014, №465/02 від 13.02.2014, №942/02 від 13.03.2014 протиправними та скасувати розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №146/02 від 15.01.2014, №465/02 від 13.02.2014, №942/02 від 13.03.2014.

Запорізький окружний адміністративний суд своєю постановою від 14 жовтня 2014 року у позові відмовив.

Постанова мотивована тим, що Публічне акціонерне товариство «Завод будівельно-опоряджувальних машин», позивач, відповідно до ч.ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язаний відшкодувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених колишнім працівникам підприємства відповідно до п. «а» ст.. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, у поданій апеляційній скарзі Публічне акціонерне товариство «Завод будівельно-опоряджувальних машин», Позивач, вказує на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на те, що особи, які зазначені у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, мають право на пільгову пенсію відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», тому підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за положеннями частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутні.

Крім того, управління Пенсійного фонду, відповідач, неправомірно включив до зазначеного розрахунку надбавки, суми доплат та підвищень до пенсій, в тому числі за понаднормативний стаж, що суперечить вимогам чинного законодавства.

Просить постанову окружного адміністративного суду скасувати та ухвалити нове рішення. Позов задовольнити.

В засіданні, Позивач, подав клопотання про витребування документів про перерахунок пенсій, Довідок про наявність пільгового стажу.

В силу приписів частини другої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може дослідити докази, які не досліджувалися у суді першої інстанції, з власної ініціативи або за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, якщо визнає обґрунтованим ненадання їх до суду першої інстанції або необґрунтованим відхилення їх судом першої інстанції. Суд апеляційної інстанції може дослідити також докази, які досліджувалися судом першої інстанції з порушенням вимог цього Кодексу.

Зазначене заявником апеляційної скарги не доводиться.

Отже, клопотання про витребування доказів відхилено судом як процесуально не обґрунтоване.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Публічне акціонерне товариство «Завод будівельно-опоряджувальних машин» відповідно до положень Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР) є платником збору на обов'язкове пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV) та зареєстроване в УПФУ в Василівському районі Запорізької області.

Публічним акціонерним товариством «Завод будівельно-опоряджувальних машин» від Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області отримані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №146/02 від 15.01.2014, №465/02 від 13.02.2014, №942/02 від 13.03.2014, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеними розрахунками увійшли: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12.

Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Так, п. “а” статті 13 Закону України №1788-ХІІ передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць;

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року N 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону N 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом N 1788-XII («Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року N 1788-XII). У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону N 1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності зазначеним Законом.

Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону N 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком N 1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі пункту "а" статті 13 Закону № 1788-XII особам, які були зайняті на роботах за списком № 1, покриваються підприємствами та організаціями.

При цьому, виходячи з аналізу положень наведених вище законів обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених ПФУ після 01.01.2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України.

Щодо підстав призначення пенсій та розрахунку сум відшкодування слід зазначити наступне.

Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII визначено порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону.

Різниця між підставами призначення пенсії за статтею 100 та статтею 13 Закону № 1788-XII полягає у моменті виникнення права на пенсію.

Усі зазначені позивачем особи набули права на пенсію на пільгових умовах після введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ , та отримують пенсію у відповідності до ст.. 13 зазначеного закону, що встановлено під час розгляду справи № 808/3170/14 за позовом Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин» до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області про визнання протиправними дій та скасування розрахунків (постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 03 липня 2104 року, ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2015 року), а отже, доведенню у даній справі не підлягає.

Розрахунки, пункт 6.5 Інструкції № 21-1, складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Згідно до пункту 6.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України.

Збільшення розмірів пенсій внаслідок її перерахунку згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, становить її основний розмір, а тому підлягає відшкодуванню.

Аналогічна правова позиція також була висловлена Верховним Судом України.

Крім того, слід зазначити наступне. Графи 8 та 9 розрахунку містять відомості про загальний розмір пенсії, а також про її складові, зокрема про надбавки, доплати, підвищення з інших джерел, ніж кошти ПэФ (графа 9).

Як свідчить зміст розрахунків, суми, зазначені у графах 9, до розміру витрат, що підлягають відшкодуванню підприємством, органом пенсійного фонду не включались.

Отже,в межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин» - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року у справі № 808/3847/14 - без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення судового рішення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення судового рішення в повному обсязі.

(ухвалу в повному обсязі складено 28.07.2015р.)

Головуючий: Л.П. Туркіна

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: О.А. Проценко