ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
13 березня 2013 року м. Київ № 826/1044/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби
доДочірнього підприємства «Джі Пі Авто»
простягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 29 423,79 грн., -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Державна податкова інспекція у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби з позовом до Дочірнього підприємства «Джі Пі Авто» про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 29 423,79 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.02.2013 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та надано відповідачу десятиденний строк з дня одержання вказаної ухвали для надання заперечень або визнання позову.
13.03.2013 року позивачем через канцелярію суду надано заяву про збільшення позовних вимог (вх. № 03-4/15347 від 13.03.2013 року), відповідно до якої позивач просив стягнути з відповідача суму у розмірі 32 021,73 грн. При цьому, позивачем не обґрунтовано підстави для збільшення розміру позовних вимог та не надано доказів направлення відповідного податкового повідомлення-рішення про збільшення податкового боргу.
Так, відповідно до п. 58.2. ст. 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності. У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.
Крім того, позивачем не надано суду доказів направлення та отримання/неотримання відповідачем з незалежних від позивача причин податкової вимоги від 05.10.2012 року № 2595.
Приписами п. 59.1. ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби надсилає (вручає) податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 58.3. ст. 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що доказом неможливості вручення податкової вимоги є відповідне позначення, зроблене поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Так, суд звертає увагу на те, що у акті № 143 зазначено, що неможливість вручення податкової вимоги підтверджується поштовим повідомленням відділення зв'язку м. Києва. В свою чергу, позивачем в обґрунтування зазначених доводів не було надано суду відповідного поштового повідомлення на яке міститься посилання у вищезазначеному акті.
На підставі вищевикладеного, розглянувши наявні матеріали справи, за результатами розгляду поданої позивачем заяви суд приходить до висновку щодо недостатності повідомлених позивачем обставин та відповідно, про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Частиною 4 ст. 183-2 КАС України визначено, що у разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Враховуючи вищевикладене, виходячи з матеріалів справи, суд прийшов до висновку про розгляд справи за загальними правилами КАС України.
Керуючись ст.ст. 183-2, 160 та 165 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Розгляд справи № 826/1044/13-а здійснювати за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
2. Призначити судовий розгляд справи в судовому засіданні на 02 квітня 2013 року на 15 год. 30 хв., яке відбудеться у приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1, зал судових засідань № 55.
3. В судове засідання викликати осіб, які беруть участь у справі.
4. Витребувати у позивача:
- уточнення до заяви про збільшення розміру позовних вимог з обґрунтуванням підстав для їх збільшення та докази направлення відповідного податкового повідомлення-рішення про збільшення податкового боргу відповідача.
- на виконання вимог норм ПК докази направлення поштовим повідомленням відділення зв'язку та отримання/неотримання відповідачем з незалежних від позивача причин податкової вимоги від 05.10.2012 року № 2595;
- облікову картку платника податку за період з 2009 року і станом на час розгляду справи в суді (належним чином завірену).
5. Копію ухвали невідкладно надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права і обов'язки.
Суд звертає увагу осіб, які беруть участь у справі, на необхідність надання суду в судовому засіданні оригіналів документів, що посвідчують особу та оригіналів документів, що підтверджують повноваження представників, на виконання вимог ч. 1 ст. 127 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її постановлення.
Суддя Т.О. Скочок
Витяг про процесуальні права та обов'язки
Стаття 49. Права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі
1. Особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки.
2. Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
3. Особи, які беруть участь у справі, мають право:
1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів;
2) знайомитися з матеріалами справи;
3) заявляти клопотання і відводи;
4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення;
5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів;
6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам;
7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб;
8) знайомитися з технічним записом, журналом судового засідання, протоколом про вчинення окремої процесуальної дії і подавати письмові зауваження до них;
9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень;
10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів;
11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом.
4. Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.
Стаття 51. Права та обов'язки сторін
1. Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду. Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
2. Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
3. Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
4. Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.