ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
22 травня 2012 року № 2а-5799/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі: судді Іщук І.О., при секретарі Самаренко Х.С., розглянувши у відкритому судовому клопотання у справі
за позовом ОСОБА_1
до Центральної виборчої комісії
про зобов'язання вчинити дії
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1
від відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3
слухач: ОСОБА_4
Позовні вимоги заявлені про зобов'язання утворити спеціальні виборчі комісії на постійній основі у слідчих ізоляторах.
Ухвалою суду від 26.05.2012 відрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання на 10.05.2012.
10.05.2012 з підстав неявки Позивача судом оголошено відкладення розгляду справи до 22.05.2012.
Під час проведення судового засідання представником відповідача заявлено клопотання про передачу справи №2а-5799/12/2670 в порядку п.2 ч.1 ст. 22 КАС України до ОСОБА_5 апеляційного адміністративного суду. Обгрунтовуючи заявлене клопотання представник відповідача зазначив, що спір, який виник між сторонами, безпосередньо стосується виборчого процесу, а тому до цього спору підлягають застосуванню положення ст. 172 КАС України, відповідно до якої зазначений спір підсудний ОСОБА_5 апеляційному адміністративному суду.
Позивач щодо заявленого клопотання заперечував, просив суд відмовити в його задоволенні.
Розглянувши заявлене клопотання, враховуючи думку представників сторін суд дійшов висновку про відмову в його задоволенні, з огляду про наступне.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 12 Законів України "Про вибори Президента України", "Про вибори народних депутатів", "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" Центральна виборча комісія є суб'єктом виборчого процесу.
Згідно із зазначеним виборчим законодавством Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальних держаним органом, повноваження якого умовно діляться на загальні повноваження та спеціальні щодо виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів. Рішення Центральної виборчої комісії є обов'язковими для органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ, організацій. Отже, в розумінні п.7 ч.1 ст.3 КАС України, Центральна виборча комісія є суб'єктом владних повноважень.
Крім того суд зазначає, що під час виборчого процесу, часові межі якого визначено виборчим законодавством, Центральна виборча комісія є ще й суб'єктом виборчого процесу, за умови коли її діяльність пов'язана з цим процесом.
Статтею 172 КАС України визначено порядок розгляду справ, пов'язаних із правовідносинами, які виникають у період виборчого процесу. Тобто цією статтею встановлено особливості провадження для розгляду справ, у яких Центральна виборча комісія є суб'єктом виборчого процесу.
Інші справи, в яких Центральна виборча комісія не є суб'єктом виборчого процесу, відповідно до частини другої статті 18 КАС України підсудні окружному адміністративному суду. З огляду на вище викладене, керуючись положеннями ст.ст. 3, 22, 172, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
В задоволенні клопотання Центральної виборчої комісії про передачу справи №2а-5799/12/2670 за підсудністю в порядку ст.22 Кодексу адміністративного судочинства України до ОСОБА_5 апеляційного адміністративного суду - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена відповідно до вимог ст.ст. 185- 187 КАС України.
Суддя І.О. Іщук