ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м.Київ
07 грудня 2011 року № 2а-16696/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Скочок Т.О.,
при секретарі судового засідання Новик В.М.,
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_1,
від відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши в попередньому судовому засіданні клопотання представника відповідача про закриття провадження в адміністративній справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Одеон"
до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві
про визнання протиправною та скасування постанови від 02.11.2011,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось ТОВ «Одеон» з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві про визнання недійсною та скасування постанови від 02.11.2011 року № 97/11 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у загальному розмірі 81 823,76 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.11.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 07.12.2011 року об 11 год. 00 хв.
07.12.2011 року, в попередньому судовому засіданні, представником відповідача подано клопотання, в якому відповідач, керуючись ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України, просить суд закрити провадження у справі, мотивуючи своє клопотання тим, що оскарження рішення у справах про правопорушення у сфері містобудування, належить до компетенції господарських, а не адміністративних судів.
Розглянувши подане клопотання, вислухавши думку представника позивача, який заперечував проти задоволення заявленого відповідачем клопотання, думку представника відповідача, який підтримав подане клопотання, суд приходить до наступних висновків.
Предметом спору відповідно до поданої позовної заяви є законність постанови, прийнятої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві за результатами позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, під час виконання будівельних робіт.
В силу ст. 125 Конституції України, система судів загальної юрисдикції в Україні будується, зокрема, за принципом спеціалізації.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», місцевий суд є судом першої інстанції і розглядає справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності. Зокрема, ч. 3 цієї норми визначено, що місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.
Компетенція господарських судів щодо розгляду справ встановлена ст. 12 ГПК України, яка визначає перелік справ, який не є виключним, що підвідомчі господарським судам. При цьому, відповідно до ч. 1 вказаної норми, господарським судам підвідомчі визначені вказаною нормою справи, крім, зокрема, справ у спорах, вирішення яких відповідно до законів України віднесено до відання інших органів.
Так, згідно п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (також див. рішення Конституційного Суду України від 01.04.2010р. №10-рн/2010, яким надано офіційне тлумачення вказаній нормі, яка відповідала п. 1 ч. 1 цієї норми на момент прийняття вказаного рішення).
При цьому, п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України і виконує владні управлінські функції.
Так, Указом Президента України від 08.04.2011р. № 439/2011 затверджено Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, п. 1 якого визначено, що відповідна інспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.
В силу п. 6 вказаного Положення, Держархбудінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», планування і забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, здійснення контролю у сфері містобудування. При цьому, одним із органів, який здійснює управління у сфері містобудівної діяльності, в силу ст. 6 вказаного Закону, є центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури, яким, в силу норм вказаного Положення, є Держархбудінспекція України, яка здійснює свої повноваження у відповідній сфері через свої територіальні органи, у т.ч. у м Києві.
Управління у сфері містобудівної діяльності, згідно ч. 1 ст. 7 Закону, здійснюється шляхом, зокрема, контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації (п. 6).
Державний архітектурно-будівельний контроль, як визначено ч. 1 ст. 41 Закону, - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Він здійснюється, згідно ч. 2 Закону, інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, які у відповідності до ч. 3 цієї норми, розглядають відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Отже, відповідний акт -постанова, складена відповідачем за результатами виконання ним функцій контролю у сфері містобудівної діяльності, що є реалізацією управлінських повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Отже, розгляд поданого ТОВ «Одеон»позову належить до компетенції адміністративних судів, а не господарських судів, і має розглядатись в адміністративному провадженні до встановленої підсудності адміністративних справ, визначеної ст. 19 КАС України.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 5, 18, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні клопотання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві про закриття провадження у справі № 2а-16696/11/2670 - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її постановлення.
Суддя Т.О. Скочок