ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
27 січня 2012 року № 2а-948/12/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
Товариства з обмеженою відповідальністю "БІЗНЕС-САЛОН ГРУП"
до ОСОБА_1 примусового виконання рішень державної виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києві
про визнання неправомірною та скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження, зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "БІЗНЕС-САЛОН ГРУП" з позовом до ОСОБА_1 примусового виконання рішень державної виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києві про визнання неправомірною та скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження, зобов'язання відкрити виконавче провадження на підставі дублікату виконавчого листа №15/109 від 21 липня 2010 року.
Відповідно до частини 3 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Відповідно до п.3 ч.1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються, зокрема, ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Як вбачається з адміністративного позову, Товариство з обмеженою відповідальністю "БІЗНЕС-САЛОН ГРУП" визначає відповідачем ОСОБА_1 примусового виконання рішень державної виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києві.
Так, відповідачами у справах з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби відповідно до частини третьої статті 181 КАС України є відповідний орган державної виконавчої служби.
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про державну виконавчу службу" органами державної виконавчої служби є: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень; управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень; районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Разом з цим, необхідно наголосити, що структурні підрозділи органів державної виконавчої служби, зокрема, підрозділ примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києва - не визначеніий Законом України "Про державну виконавчу службу" як самостійний орган державної виконавчої служби.
Так, позивачу необхідно подати до суду уточнену позовну заяву із зазначенням вірного відповідача у даній справі, при цьому, вказавши в позовних вимогах реквізити оскаржуваної постанови, а саме: номер, дату тощо.
Крім того, в силу положень ст.107 КАС України суддя після одержання позовноя заяви відповідно до частини 2 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України на з"ясовує чи подано адміністративний позов у строк встановлений законом.
Разом з цим, позивачем не було надано доказів отримання Товариством з обмеженою відповідальністю "БІЗНЕС-САЛОН ГРУП" оскаржуваної ним постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження, у зв'язку з чим йому слід надати докази, що підтверджують дату отримання позивачем оскаржуваного рішення відповідача, зокрема, оригінал поштового конверту чи його якісну копію завірену належним чином.
Відповідно до ч.2 ст.106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
При цьому, слід зазначити, що письмовими доказами є документи, які зі змістом частини 2 статті 69, частини 4 статті 79, пункту 6 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України подаються в оригіналах або належним чином засвідчених копіях.
Згідно з пунктом 5.27 наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07 квітня 2003 року № 55 копія документа засвідчується відміткою, що складається із слів «Згідно з оригіналом», назвою посади, особистим підписом особи, яка засвідчує копію,її ініціалами та прізвищем,датою засвідчення копії, що проставляються у лівому нижньому куті документа.
Документи подані позивачем не завірені належним чином, в тому числі і довіреність представника, яким підписано позовну заяву.
Враховуючи усе вищевикладене, суддя приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вимогам ст.106 КАС України.
Відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлює строк, достатній для усунення недоліків.
Вказані вище недоліки повинні бути усунені в п'ятиденний строк з дня отримання цієї ухвали шляхом подання до канцелярії суду уточненої позовної заяви з виправленими в ній недоліками та наданням вищезазначених документів.
Керуючись ст. 106, 107, ч. 1 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Залишити позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "БІЗНЕС-САЛОН ГРУП" без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали особі, яка звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в строки і порядку передбачені статтями 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок