ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
16 січня 2012 року № 2а-18997/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Бояринцева М.А., ознайомившись з позовною заявою
ОСОБА_1
до 1) ОСОБА_2,
2) ОСОБА_3,
3) Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна щодо зобов'язання зареєструвати рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 13 липня 2011 року, яким визнано недійсним договір дарування частки квартири у праві спільної сумісної власності подружжя з виділом частки від 7 липня 2010 року, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_3, зареєстрованого у реєстрі № 7-597 та про зобов'язання Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна зареєструвати рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 13 липня 2011 року.
Ухвалою суду від 22 грудня 2011 року позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви до 16 січня 2011 року.
На виконання ухвали суду позивач надав оригінал квитанції про сплату судового збору та уточнену позовну заяву.
Проте, ухвалою суду від 22 грудня 2011 року позивача також було зобов'язано визначити належного відповідача у справі.
Відповідно до частини першої пункту 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції -це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Так, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Частиною третьою статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Проте, як вбачається з позовної заяви, позивач в позовній заяві зазначає співвідповідачами ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які не здійснюють владні управлінські функції по відношенню до відповідача, а є фізичними особами.
Крім того, позивач в позовній заяві не заявляє вимог до ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
Відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Перелічені недоліки повинні бути усунені позивачем у строк до 6 лютого 2012 року шляхом подання до суду уточнених позовних вимог через канцелярію суду (або надіслання поштою) з посиланням на реквізити даної ухвали.
Керуючись статтею 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -
1. Продовжити строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до 6 лютого 2012 року.
2. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом першим частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, передбаченим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції, за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.А. Бояринцева