ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
м.Київ
24 листопада 2011 року № 2а-16017/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
за позовом ОСОБА_1
до Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури при Кабінеті Міністрів України
про визнання дії протиправними, зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури при Кабінеті Міністрів України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.11.2011 року було залишено позовну заяву ОСОБА_1 без руху та встановлено п'ятиденний сттрок з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
18 листопада 2011 року до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла уточнена позовна заява з наступними позовними вимогами:
- визнанати протиправними дії Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури при Кабінеті Міністрів України, вчинені нею під час внесення запису до єдиного державного реєстру адвокатів щодо призупинення свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю позивача, протиправними;
- зобов'язати Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури при Кабінеті Міністрів України внести інформаційний запис до єдиного державного Вищої кваліфікаційної комісії адвокатів України про відсутність обмежень у реалізації свого права на зайняття адвокатською діяльністю громадянином України ОСОБА_1 на підставі свідоцтва №1218//10 від 26.06.1997 р. виданого Київською обласною кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури згідно рішення № 41. Разом з цим, у разі задоволення позову, позивач просив стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 3,40 грн. судового збору, сплаченого останнім.
Ознайомившись з вказаною позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави, зокрема, для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
При цьому, згідно наведеного в п.7 ч.1 ст.3 КАС України визначення суб'єкта владних повноважень вбачається, що таким суб'єктом є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до Закону України "Про адвокатуру" адвокатура України є добровільним професійним громадським об'єднанням, покликаним згідно з Конституцією України сприяти захисту прав, свобод та представляти законні інтереси громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, юридичних осіб, подавати їм іншу юридичну допомогу.
Згідно із ст.14 Закону вища кваліфікаційна комісія адвокатури розглядає скарги на рішення кваліфікаційно-дисциплінарних комісій. Вона має право скасовувати або змінювати рішення кваліфікаційно-дисциплінарних комісій.
Вища кваліфікаційна комісія адвокатури утворюється при Кабінеті Міністрів України. До складу Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури входять по одному представнику від кожної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, Верховного Суду України, Міністерства юстиції України, Спілки адвокатів України.
Порядок діяльності Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури регулюється Положенням про неї, яке затверджується Президентом України.
Указом Президента України від 05 травня 1993 року №155/93 затверджено Положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури та Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури (далі - Положення) порядок організації та діяльності кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
Згідно з пунктом 3 Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури основним завданням Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури є розгляд скарг на рішення кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури у Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до п. 3 Положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури основним завданням кваліфікаційно-дисциплінарної комісії є визначення рівня професійних знань осіб, які мають намір займатися адвокатською діяльністю, та вирішення питань про дисциплінарну відповідальність адвокатів.
Згідно з п.10 Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури, Вища кваліфікаційна комісія адвокатури затверджує Положення про Єдиний реєстр адвокатів України, складає, веде і систематично оприлюднює цей Реєстр.
Водночас, слід зазначити, що при веденні Єдиного реєстру адвокатів України, Вища кваліфікаційна комісія адвокатури не здійснює владних управлінських функцій, тобто не виступає суб'єктом владних повноважень в спірних правовідносинах в розумінні вищевнаведених норм Кодексу адміністративного судочинства України, а тому не може бути відповідачем у адміністративній справі за даним позовом.
З огляду на викладене, даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч. ст.109, ст.ст.160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -
1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадженні в адміністративній справі надіслати особі, яка її подала.
3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть надіслані супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про відмову у відкритті провадженні в адміністративній справі.
4. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя Т.О. Скочок