ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01014, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
25 липня 2011 року № 2а-10627/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою і доданими до неї матеріали
ОСОБА_1
до Відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Дніпровського РВ УМВС України м. Києві ОСОБА_2
про зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася ОСОБА_1 з позовом до Відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Дніпровського РВ УМВС України м. Києві (далі по тексту -відповідач), в якому просить зобов'язати Відділ громадянства, імміграції, реєстрації фізичних осіб Дніпровського РВ ГУ МВС України в місті Києві зняти з реєстраційного обліку ОСОБА_2, зареєстрованого в ІНФОРМАЦІЯ_1.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави, зокрема, для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно -правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
При цьому, згідно наведеного в п.7 ч.1 ст.3 КАС України визначення суб'єкта владних повноважень вбачається, що таким суб'єктом є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, у контексті зазначених положень цього Кодексу справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між суб'єктами суспільних відносин стосовно їхніх прав і обов'язків у правовідносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимог та приписи такого суб'єкта владних повноважень.
Тобто, обов'язковою ознакою публічно-правового спору, який підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства, є участь у такому спорі суб'єкта владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій, при цьому такі функції повинні здійснюватись саме у спірних відносинах.
Як вбачається з позовної заяви, позивач вказує, що в квартирі, яка належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_1 та її сину - ОСОБА_2, останній з 1991 року не проживає за вказаною адресою. На підставі цього факту просить зобов'язати Відділ громадянства, імміграції, реєстрації фізичних осіб Дніпровського РВ ГУ МВС України в місті Києві зняти з реєстраційного обліку ОСОБА_2, зареєстрованого в ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до абзацу 6 ч.1 ст.3 Закону України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, реєстрація - це внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації. Тобто правовою підставою для перебування на реєстраційному обліку є проживання чи перебування в житлі за певною адресою.
Так, згідно з частиною 1 статті 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Відповідно до цієї статті, визначається місце проживання фізичної особи, а з цим юридичним фактом пов'язана власно реєстраційна процедура. Таким чином, зняття з реєстраційного обліку є наслідком встановлення судом зміни місця проживання, втрати права на володіння чи користування житлом , і тільки після цього можуть бути порушені інші процедурні питання, зокрема щодо зняття з реєстраційного обліку.
На підставі вищенаведеного, предметом спору за поданим позовом є встановлення факту відсутності проживання ОСОБА_2 за вказаною адресою та зобов'язання відповідача зняти з реєстраційного обліку.
Разом з тим, необхідно враховувати підставу виникнення відповідних відносин, яка в свою чергу визначає їх правову природу.
Таким чином, правова природа спірних відносин, відображених у позовній заяві ОСОБА_1, має цивільно-правовий характер. Тому спори, які виникли за цими відносинами, повинні розглядатися за правилами цивільного судочинства місцевими загальними судами.
З огляду на викладене, заявлені вимоги позивача не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст.109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва -
1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадженні в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка її подала.
3. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
4. Роз'яснити позивачеві, що заявлені позовні вимоги можуть бути вирішені місцевими загальними судами за правилами, передбаченими Цивільно-процесуальним кодексом України.
5. Надіслати позивачу позовну заяву разом з доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України.
Додаток: позовна заява разом з доданими до неї документами на _____ арк.
Суддя Т.О. Скочок