ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
08 червня 2011 року № 2а-3196/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Шевчук Л.Д.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: ОСОБА_2
розглянувши у попередньому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Громадянки ОСОБА_3 Республіки ОСОБА_1
до Державного комітету України у справах національностей та релігій
про визнання неправомірним та скасування рішення та про зобов'язання вчинити певні дії,
Громадянка ОСОБА_3 Республіки ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання неправомірним та скасування рішення Державного комітету України у справах національностей та релігій № 87-11 від 3 лютого 2011 року та про зобов'язання Державний комітет України у справах національностей та релігій розглянути заяву позивача про надання статусу біженця відповідно до процедури, передбаченої Законом.
26 травня 2011 року до суду надійшло клопотання від відповідача про зупинення провадження у справі № 2а-3196/11/2670 в зв'язку з ліквідацією Державного комітету України у справах національностей та релігій відповідно до Указу Президента України № 1085 від 9 грудня 2010 року до моменту створення правонаступника -Державної міграційної служби України.
В судовому засіданні 8 червня 2011 року представник позивача також заявив клопотання про зупинення провадження у справі № 2а-3196/11/2670 до створення правонаступника Державного комітету України у справах національностей та релігій, оскільки відповідач ліквідований.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.156 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, а також ліквідації органу, злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, - до встановлення правонаступника.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
З урахуванням того, що Державний комітет України у справах національностей та релігій знаходиться у стадії ліквідації, а у працівників Відділу міграційної служби у Київській області 1 червня 2011 року закінчився термін дії довіреностей, якими вони були уповноважені представляти інтереси Державного комітету України у справах національностей та релігій, про що суд повідомлено листом № 18-4-890 від 1 червня 2011 року, а також з огляду на заявлені клопотання позивача та відповідача, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку про наявність правових підстав для зупинення провадження у справі.
За таких обставин, суд зупиняє провадження у справі до моменту визначення правонаступника Державного комітету України у справах національностей та релігій.
Керуючись ст.ст. 156, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Зупинити провадження в адміністративній справі № 2а-3196/11/2670 за позовом Громадянки ОСОБА_3 Республіки ОСОБА_1 до Державного комітету України у справах національностей та релігій про визнання неправомірним та скасування рішення та про зобов'язання вчинити певні дії до моменту визначення правонаступника Державного комітету України у справах національностей та релігій.
2. Зобов'язати сторони повідомити суд про усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими ст. 186 КАС України.
Суддя М.А. Бояринцева