ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01014, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус №1,
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
21 липня 2011 року № 2а-10238/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріали
ОСОБА_1
до Державної податкової служби України, Державної казначейської служби України
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Державної податкової служби України, Державної казначейської служби в Україні в частині встановлення компетенції відповідача-1 щодо стягнення з українського СПД - приватного підприємства "Ірина" іноземної валюти в розмірі 1321,7 тисяч доларів США і 169,6 тисяч доларів США в інтересах нерезидента України.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Частиною другою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюються на всі публічно - правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Таким чином, адміністративним судам підсудні, зокрема спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), у тому числі делегованих повноважень. Особливістю таких спорів є те, що сторонами у них -як позивачем, так і відповідачем - є суб'єкт владних повноважень.
Позовні вимоги позивача в частині встановлення компетенції відповідача-1 щодо стягнення з українського СПД - приватного підприємства "Ірина" іноземної валюти в розмірі 1321,7 тисяч доларів США і 169,6 тисяч доларів США в інтересах нерезидента України, оскільки спори щодо компетенції та наявності повноважень допускаються виключно між суб'єктами владних повноважень. З огляду на те, що позивач не є суб'єктом владних повноважень, тому не може звертатися з вищевказаним предметом позову.
На підставі вищенаведеного, керуючись п. 3 ч. 2 ст. 17, ст. 105, ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог щодо встановлення компетенції відповідача-1 щодо стягнення з українського СПД - приватного підприємства "Ірина" іноземної валюти в розмірі 1321,7 тисяч доларів США і 169,6 тисяч доларів США в інтересах нерезидента України
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу.
3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому повернуті після спливу терміну для оскарження ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст.ст.185-187 КАС України.
Суддя Т.О. Скочок