ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
08 липня 2011 року № 2а-9559/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
до
Закритого акціонерного товариства "Транспортник"
про
стягнення заборгованості у розмірі 1 184 292,49 грн.,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулася Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва з позовом до Закритого акціонерного товариства "Транспортник" про стягнення заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, визначеного в податкових деклараціях за 2010-2011 роки у розмірі 1 184 292,49 грн.
Відповідно до п. 4, п. 6 ч.1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства та чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку адреса електронної пошти якщо такі є. В своїй позовній заяві Державна податкова інспекція у Шевченківському районі міста Києва зазначила свій процесуальний статус як заявник. Слід зазначити, що Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва вказано невірний процесуальний статус, оскільки відповідно до статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
На виконання вимог частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем не надано актуальний (станом на час звернення до суду) витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців із зазначенням адреси відповідача, що унеможливлює дотримання вимог Кодексу адміністративного судочинства України щодо встановлення дієздатності відповідача (в контексті перевірки дотримання положень п.9 ч.1 ст.3 КАС України та ч.3 ст.48 КАС України) та належного повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду справи та відповідно, створює перешкоди для відкриття, зокрема, скороченого провадження у справі.
Відповідно до частини 2 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази про які йому відомо і які можуть бути використані судом. У своїй позовній заяві позивач в обгрунтування позовних вимог посилається на облікову картку відповідача. Однак, зазначений доказ в матеріалах позовної заяви не завірений належним чином.
Позивачем також не додано довідку про взяття на облік як платника податків.
Крім того, позивачем не зазначено за який саме період у відповідача виникла податкова заборгованість. Наявність зазначеної інформації є необхідною, з огляду на те, що як вбачається з інформаційної бази даних Окружного адміністративного суду міста Києва, позивач звертався до суду з позовом про стягнення заборгованості з відповідача та у справі №2а-15553/10/2670 обгрунтовував її виникнення посиланням на декларацію від 29.01.2010 року №8826.
Частиною 3 статті 106 КАС України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Наданий позивачем в якості доказу надсилання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів опис вкладення не може бути визнаний належним доказом надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів, оскільки вказаний опис містить посилання на додатки, однак не містить інформації щодо того, які саме документи направлялися відповідачу.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Вказані вище недоліки позовної заяви повинні бути усунені у строк до 25 липня 2011 року шляхом подання до суду уточненої позовної заяви з урахуванням та усуненням вищевказаних недоліків позовної заяви. Також слід надати, копію уточненої позовної заяви та доданими до неї матеріалами - для відповідача.
Керуючись ст. ст. 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -
1. Залишити позовну заяву Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва без руху .
2. Встановити позивачу строк до 25 липня 2011 року для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя Т.О. Скочок