ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01014, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
17 червня 2011 року № 2а-8523/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Cкочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
до Центрального державного архіву вищих органів влади та управління
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Центрального державного архіву вищих органів влади та управління про визнання протиправними дії центрального державного архіву вищих органів влади та управління з надання неправдивої інформації, а саме довідки від 30.01.2004 року.
Відповідно до п.3, п. 4, п. 6 ч.1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства та чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
При цьому, згідно наведеного в пункту 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначення суб'єкта владних повноважень вбачається, що таким суб'єктом є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, у контексті зазначених положень цього Кодексу справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між суб'єктами суспільних відносин стосовно їхніх прав і обов'язків у правовідносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень.
Тобто, обов'язковою ознакою публічно-правового спору, який підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства, є участь у такому спорі суб'єкта владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій, при цьому такі функції повинні здійснюватись саме у спірних відносинах.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, спірні правовідносини сторін виникли з правовідносин, що пов'язані з встановленням факту недостовірності інформації викладеної в довідці від 30.01.2004 року.
Недостовірною вважається інформація, яка не відповідає дійсності або викладена неправдиво, тобто містить відомості про події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності (неповні або перекручені).
Відповідно до частини 4 статті 277 Цивільного кодексу України встановлено, що поширювачем інформації, яку подає посадова чи службова особа при виконанні своїх посадових (службових) обов'язків, вважається юридична особа, у якій вона працює.
Згідно з Законом України "Про Національний архівний фонд та архівні установи" органи державної влади, органи місцевого самоврядування, державні і комунальні підприємства, установи та організації (далі - організації) створюють архівні підрозділи для тимчасового зберігання архівних документів, що нагромадилися за час їх діяльності, використання відомостей, що містяться в цих документах, для службових, виробничих, наукових та інших цілей, а також для захисту прав і законних інтересів громадян.
Центральний державний архів вищих органів влади та управління - (ЦДАВО України) є державною архівною установою, що забезпечує збереженість документів Національного архівного фонду загальнодержавного значення і використання їх інформації. Підпорядкований Державному комітету архівів України.
Відповідно до статей 94, 277 Цивільного кодексу України фізична чи юридична особа, особисті немайнові права якої порушено внаслідок поширення про неї недостовірної інформації, має право на відповідь, а також на спростування цієї інформації.
Пред'явлений позивачем для вирішення судом спір не є публічно-правовим спором для якого властиві відносини влади та підпорядкування, згідно з підстави та предмету позову він стосується реалізації права на спростовування недостовірної інформації. Тому спори, які виникли за цими відносинами повинні розглядатися за правилами цивільного судочинства місцевими загальними судами.
Оскільки характер спірних правовідносин є цивільно-правовим, то даний позов підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а отже не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст.109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва,-
1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадженні в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка її подала.
3. Надіслати позивачу позовну заяву разом з доданими до неї матеріалами.
4. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
5. Роз'яснити позивачу, що заявлені ним позовні вимоги можуть бути вирішені місцевим загальним судом за правилами, передбаченими Цивільним процесуальним кодексом України.
Ухвала набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя Т.О.Скочок