ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
15 червня 2011 року № 2а-8460/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Бояринцева М.А., ознайомившись з позовною заявою
Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області
до Відкритого акціонерного товариства «Українська акціонерна промислова автошиноремонтна холдингова компанія «Укрпромавтошинремонт»
про стягнення штрафу,
Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області звернулося до суду з позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Українська акціонерна промислова автошиноремонтна холдингова компанія «Укрпромавтошинремонт» штрафу у розмірі 1 020 грн. за порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів.
Разом з тим, позивач подав клопотання про звільнення його від сплати судового збору на підставі п. 10 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Відповідно до п. 10 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»від 21.01.1993 № 7-93 звільняються від сплати державного мита державні й громадські органи, підприємства, установи, організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених чинним законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав.
Як вбачається з позовної заяви, позивач звернувся до суду на виконання покладених на нього обов'язків щодо регулювання ринку фінансових послуг України та застосування фінансових санкцій до правопорушників на ринку цінних паперів.
Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»від 12.07.2001 № 2664-ІІІ встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є органом, який здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів. Таким чином, позивач, як державний орган, уособлює права, свободи та охоронювані законом інтереси держави, оскільки держава в даному випадку не є окремою від державних органів особою у правовідносинах із господарюючими суб'єктами та не здійснює представництво прав та інтересів інших осіб.
Враховуючи викладене, позивач не підлягає звільненню від сплати державного мита, оскільки не звернувся до суду із заявою щодо захисту прав та інтересів інших осіб.
Згідно ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин, суд залишає позовну заяву без руху, а перелічені недоліки повинні бути усунені позивачем у строк до 14 липня 2011 року шляхом сплати судового збору.
Керуючись ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Залишити позовну заяву Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області без руху.
2. Встановити позивачу строк до 14 липня 2011 року для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п.1 ч.3 ст. 108 КАС України.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.А. Бояринцева