про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі
07 квітня 2010 року м. Чернівці Справа №2а-1550/10/2470
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Дембіцький П.Д., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Прокурора Чернівецької області Йожефа Ференсовича Ороса Прокуратура Чернівецької області ,-
До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 про визнання відповіді № 04/2 2312-00 від 23.03.2010 року наданої прокурором Чернівецької області, нечинною, зобов'язати прокурора Чернівецької області перевірити заяву про злочин від 04.03.2010 року в порядку статті 97 КПК України та прийняти рішення відповідно до ч. 2 ст. 97 КПК України тобто порушити кримінальну справу за ознаками злочинів передбачених ст. ст. 375, 376 КК України.
Перевіривши матеріали позову суд приходить до висновку, що слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі виходячи з наступного.
Частина 1 ст. 2 КАС України визначає, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Згідно ст. 104 КАС України право на звернення до адміністративного суду має особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Як зазначено в рішенні Конституційного Суду України № 6-рп/2001 від 25.05.2001р., кримінальне судочинство - це врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому КПК України, оскільки діяльність посадових осіб, як і діяльність суду, має свої особливості, не належить до сфери управлінської діяльності.
Із змісту позову та доданих матеріалів слідує, що предметом заявленого позову є неправомірна бездіяльність відповідача - прокурора Чернівецької області України по розгляду заяви позивача про злочин передбаченого ч. 1 ст. 13, ч. 2 ст. 24, ст. 376 КК України, зокрема, в частині неприйняття в порядку ст. 97 КПК України відповідного процесуального рішення.
Вказані правовідносини між сторонами склалися з приводу вирішення питання про порушення відповідної кримінальної справи, - тобто, діяльності, яка регламентована нормами КПК України.
За таких обставин розглядуваний спір не є публічно-правовим і не підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції (адміністративної справи), а компетенція адміністративних судів на нього не поширюється.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин слід відмовити у відкритті провадження, а позовна заява та додані до неї документи підлягають поверненню позивачу.
На підставі наведеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя, -
1. Відмовити у відкритті провадження в даній адміністративній справі.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом з позовною заявою та доданими до неї документи надіслати позивачу негайно.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть учать у справі.
Суддя П.Д. Дембіцький