04 серпня 2015 року м.Чернігів Справа № 825/2270/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Житняк Л.О
за участю секретаря Тищенко М.В.,
позивача ОСОБА_1
представника відповідачів ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області, Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання дій протиправними та стягнення одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації, -
20.07.2015 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області, Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про:
- визнання дій Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області та Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області щодо не нарахування та не виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби за повні 18 років - протиправними;
- стягнення з відповідачів на користь ОСОБА_1 стягнення одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби за повні 18 років в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням індексації за період з 07.08.2012 по день постановлення рішення суду.
Відповідач в судовому засідання надав письмові заперечення та клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду. Дане клопотання обґрунтовано тим, що місячний строк, встановлений ч. 5 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду, на момент пред'явлення позивачем позову закінчився.
Позивач проти клопотання заперечив, мотивуючи загальним правом звернення до суду в межах трьох років.
Заслухавши пояснення сторін, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. 3 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк. При цьому ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду. Так, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Згідно ч. 9 ст. 155 Кодексу - суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо: позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Так судом встановлено, що наказом від 06.08.2012 № 94-ос позивача звільнено з посади капітана податкової міліції оперуповноваженого відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів Головного відділу податкової міліції Прилуцької ОДПІ на підставі п.64 «ж» (за власним бажанням» Положення про проходження служби.
Суд зауважує, що позивач звертався з позовом до Державної податкової служби України, Державної податкової служби України в Чернігівській області та Прилуцької ОДПІ, який ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.09.2012 було повернуто у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 не виправлено недоліки позовної заяви згідно ухвали від 06.09.2012.
Пояснення щодо неможливості подати позов в межах процесуальних строків, позивачем суду не надано.
Так, рішенням Конституційного суду України від 15.10.2013 № 9-рп/2013 визначено перелік складових заробітної плати, відповідної компенсації та строків звернення до суду. Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» (Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.)
Щодо визначення термінів «заробітна плата» та «компенсаційні витрати» необхідно також вказати, що саме ст.33 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу» визначено (в чинній редакції) визначено:
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.
Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу присвоєного державному службовцю.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Також судом враховано Інструкцію зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, де п. 1.2, п. 2, п.2.3.3, визначено, що інші заохочувальні та компенсаційні виплати не відносяться до складової заробітної плати, оскільки мають разовий характер.
Тобто, враховуючи заявний характер одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, з урахуванням її індексації, суд погоджується із клопотанням відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, оскільки така одноразова грошова допомога при звільненні не відноситься до складових заробітної плати, на яку не розповсюджуються строки звернення до суду.
Посилання позивача на не застування строку звернення до адміністративного суду, так як, на його думку, такі звернення щодо стягнення належних виплат в даних правовідносинах не обмежується будь-яким строком, суд не бере до уваги, оскільки позивачу не була нарахована одноразова грошова допомога, тому таке визначення до даних правовідносин не застосовується.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 99, 100, ч.9 ст.155, ч.4 ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Клопотання Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області та Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про залишення позову без розгляду задовольнити.
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області, Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання дій протиправними та стягнення одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації - залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Л.О. Житняк