про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
12 квітня 2010 р. м. Чернівці Справа № 2а-1595/10/2470
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Боднарюк О.В., розглянувши позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до начальника ДПІ у м. Чернівці ОСОБА_2 про визнання протиправними дій і скасування наказу та направлення , -
В поданому до суду 12.04.2010 року адміністративному позові ОСОБА_1 просила суд: визнати протиправними дії начальника ДПІ у м.Чернівці ОСОБА_2 щодо видання наказу №413 від 06.04.2010 року про проведення позапланової виїзної перевірки приватного підприємця ОСОБА_1; скасувати наказ начальника ДПІ у м.Чернівці ОСОБА_2 №413 від 06.04.2010 року про проведення позапланової виїзної перевірки приватного підприємця ОСОБА_1; визнати протиправними дії начальника ДПІ у м.Чернівці ОСОБА_2, щодо видання направлення №020786 від 07.04.2010р. про проведення позапланової виїзної перевірки приватного підприємця ОСОБА_1; скасувати направлення №020786 від 07.04.2010р. про проведення позапланової виїзної перевірки приватного підприємця ОСОБА_1, видане начальником ДПІ у м.Чернівці ОСОБА_2;
З матеріалів поданого адміністративного позову вбачається, що спірні правовідносини виникли в результаті виконання відповідачем постанови слідчого про проведення позапланової перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, винесеної начальником відділення СУ УМВС України в Чернівецькій області від 31.03.2010 року. Виконання постанови доручено відповідачу.
Відповідно до ч. 5 ст. 114 КПК України постанови слідчого, винесені відповідно до закону в кримінальній справі, яка перебуває в його провадженні, є обов'язковими для виконання всіма підприємствами, установами і організаціями, посадовими особами і громадянами.
Таким чином вчиняючи спірні дії відповідач виконував постанову начальника відділення СУ УМВС України в Чернівецькій області, яка винесена в ході розслідування кримінальної справи.
Як зазначено в рішенні Конституційного Суду України № 6-рп/2001 від 25.05.2001р., кримінальне судочинство - це врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому КПК України, оскільки діяльність посадових осіб, як і діяльність суду, має свої особливості, не належить до сфери управлінської діяльності.
Виходячи з викладеного суд вважає, що перевірка правомірності спірних дій повинна проводитися в порядку кримінально-процесуального законодавства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо: заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
На підставі викладеного, керуючись ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати позивачу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.В. Боднарюк