10 листопада 2009 року справа № 2а-4754/09/2370
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Коваленка В.І., гіри секретарі - Номоконовій О.C., представників:
від позивача - Василенко В.A., за довіреністю, від відповідача - Біньковського A.C., за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора Черкаського району в особі Черкаського районного центру зайнятості до військової частини НОМЕР_1 про стягнення 11248 грн. 58 коп.,
Прокурор Черкаського району звернувся до суду з адміністративним позовом в особі Черкаського районного центру зайнятості до військової частини НОМЕР_1 про стягнення 11248 грн. 58 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заявив клопотання про зупинення провадження по справі, посилаючись на те, що Черкаським окружним адміністративним судом винесено рішення від 09.11.2009 року по справі № 2а-4854/09/2370 за позовом військової частини НОМЕР_1 . до інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Черкаського обласного центру зайнятості про визнання дій незаконними та скасування акту про порушення законодавства про зайнятість населення. Даним рішенням в задоволенні позову відмовлено повністю. Представник відповідача з вищезазначеним рішенням не погоджується.
Представник відповідача зазначає, що позивач застосував до нього штрафні санкції у сумі 11248 грн. 58 коп. відповідно до акту №8 від 03.09.2009 року про порушення законодавства про зайнятість населення, який був предметом дослідження по адміністративній справі № 2а-4854/09/2370.
Вислухавши думку представника позивача та представника відповідача, вивчивши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких грунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено, що військовою частиною НОМЕР_1 , яка зареєстрована в Черкаському районному центрі зайнятості 15.04.1998 року, порушено вимоги п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» N 665/97-ВР від 21 листопада 1997 року, а саме, звіт про фактичне вивільнення за формою 4-ПН наданий позивачеві з порушенням встановлених строків.
Отже, звіт про фактичне вивільнення за формою 4-ПН наданий позивачеві з порушенням встановлених строків, а саме 05.08.2009 року, а не в десятиденний строк після звільнення з роботи ОСОБА_1 , що передбачено п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення».
Крім цього, судом встановлено, що 12.06.2009 року до Черкаського районного центру зайнятості звернулася ОСОБА_1 , яка звільнена з посади комірника військової частини НОМЕР_1 відповідно до п.1 ст.40 Кодексу Законів про працю України, у зв'язку із скороченням штату працівників, 31.05.2009 року. У зв'язку з чим
19.06.2009 року їй надано статус безробітного.
Судом також встановлено, що на підставі вищесказаного позивачем складено акт про порушення законодавства про зайнятість населення №8 від 03.09.2009 року.
Підставою складення акту стало неподання відповідачем звіту про заплановане вивільнення працівників по формі 4-ПН (план) на ОСОБА_1 до центру зайнятості, що є порушенням п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення».
Суд зазначає, що п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», вказано, що при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці у письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати-, праці, а в десятиденний строк після вивільнення - списки фактично вивільнених працівників.
У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до державного фонду сприяння зайнятості і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.
Відповідачу запропоновано в десятиденний строк внести штраф у розмірі річної заробітної плати ОСОБА_1 11248 грн. 58 коп.
Даного зобов'язання відповідач вчасно не виконав.
При дослідження матеріалів справи в судовому засіданні судом встановлено, що згідно акту про порушення законодавства про зайнятість населення №8 від 03.09.2009 року та довідки про заробітну плату ОСОБА_1 № 91 від 03.09.2009 року сума штрафу, яка підлягає стягненню з військової частини НОМЕР_1 , за порушення строку подання звіту про фактичне вивільнення по формі 4-ПН становить 11248 грн. 58 коп.
Представник відповідача в судовому засіданні заявив клопотання про зупинення провадження по справі, посилаючись на те, що Черкаським окружним адміністративним судом винесено рішення від 09.11.2009 року по справі № 2а-4854/09/2370 за позовом військової частини НОМЕР_1 до інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Черкаського обласного центру зайнятості про визнання дій незаконними та скасування акту про порушення законодавства про зайнятість населення, яким в задоволенні позову відмовлено повністю. Представник відповідача з вищезазначеним рішенням не погоджується.
Представник відповідача зазначає, що позивач застосував до відповідача штрафні санкції у сумі 11248 грн. 58 коп. відповідно до акту №8 від 03.09.2009 року про порушення законодавства про зайнятість населення, який був предметом дослідження по адміністративній справі № 2а-4854/09/2370.
Враховуючи вищезазначене та положення п.З ч.І ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі за позовом прокурора Черкаського району в особі Черкаського районного центру зайнятості до військової частини НОМЕР_1 про стягнення 11248 грн. 58 коп. до набрання законної сили рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 9 листопада 2009 року у справі № 2а- 4854/09/2370.
При цьому, суд приймає до уваги, що згідно з п.З ч.І ст.156 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зупиняє провадження у справі у разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Керуючись п. З ч. 1 ст. 156, ст.ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Зупинити провадження у справі № 2а-4754/09/2370 за позовом прокурора Черкаського району в особі Черкаського районного центру зайнятості до військової частини НОМЕР_1 про стягнення 11248 грн. 58 коп. до набрання законної сили рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 9 листопада 2009 року у справі №2а- 4854/09/2370.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п 'яти днів з дня її проголошення або з дня її отримання стороною за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга подається протягом, десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.І. Коваленко