Постанова від 04.08.2015 по справі 818/1438/15

КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2015 р. Справа №818/1438/15

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 митниці ДФС, третя особа: Шосткинська ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області про визнання протиправним і скасуваня наказу, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,-

ВСТАНОВИВ:

30 квітня 2015 року позивач звернувся звернувся до суду з адміністративним позовом, який він та його представник підтримали в судовому засіданні, мотивуючи позовні вимоги тим, що позивач працював на посаді державного інспектора відділу митного оформлення «Краснопілля» митного поста «Велика Писарівка» ОСОБА_1 митниці ДФС України. Наказом №272-о від 16.04.2015 року звільнений з посади у відповідності до п.14 ст.5 Закону України «Про очищення влади», п.7-2 ст.36 Кодексу законів про працю України. Підставою для звільнення слугував висновок Шосткинської ОДПІ Головного управління ДФС у Сумській області від 09.04.2015року , яким встановлено, що в декларації про майно, доходи та витрати і зобов»язання фінансового характеру за 2014 рік позивачем вказані недостовірні відомості щодо наявності майна ( причіп П2, 2010 року випуску) набутого за час перебування на займаних посадах.

Позивач просить визнати протиправним і скасувати наказ ОСОБА_1 митниці ДФС України №195-о від 12.03.2015 року про звільнення його з посади, поновити на посаді та стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу, зазначаючи, помилково не вказав причіп у декларації, ним були надані податковому органу пояснення щодо невідображення у декларації причіпа. При цьому, відповідачем не враховано, що за результатами перевірки висновком встановлено, що вартість майна, набутого під час перебування на службі відповідає наявній податковій інформації про доходи, отримані із законних джерел.

Представник відповідача ОСОБА_1 митниці ДФС України проти позову заперечив, поясниши, що підставою для звільнення позивача став висновок податкового органу, яким встановлено, що ОСОБА_2 у декларації про майно, доходи, витрати і зобов»язання фінансового характеру за 2014 рік вказано недостовірні відомості щодо наявності майна, набутого ним за час перебування на посадах, визначених у п.1-10 частини першої статті 2 Закону України «Про очищення влади», які не відповідають наявній податковій інформації про майно. Цим же висновком встановлено, що вартість майна ( майнових прав), вказаного ОСОБА_3 в декларації про майно, доходи, витрати і зобов»язання фінансового характеру, набутого ним за час перебування на посадах, визначених у пунктах 1-10 частини першої статті 2 Закону України «Про очищення влади», відповідає наявній податковій інформації про доходи, отримані із законних джерел.

Відповідно до пункту 14 статті 5 Закону України «Про очищення влади», керівник органу, передбачений частиною четвертою цієї статті, на підставі висновку про результати перевірки , яким встановлено недостовірність відомостей, визначених пунктами 1 та/або 2 частини п»ятої цієї статті не пізніше ніж на третій день з дня отримання такого висновку, керуючись положеннями частини третьої або четвертої статті 1 цього Закону, звільняє таку особу із займанї посади або не пізніше ніж на третій день з дня його отримання надсилає такий висновок керівнику органу, до повноважень якого належить звільнення та ініціювання звільнення з посади у встановленому законом порядку не пізніше ніж на десятий день з дня отримання висновку. Тому 16.04.2015 року був прийняти наказ №272-о «Про звільнення з роботи ОСОБА_2

Третя особа: Шосткинська ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області в судове засідання не з»явилась, надавши заяву про розгляд справи без участі свого представника.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач з 09.06.1995 року по 16.04.2015 року проходив службу в митних органах ( а.с. 12-16, 60-62). Наказом ОСОБА_1 митниці ДФС від 16.04.2015 року №272-о звільнений з посади державного інспектора відділу митного оформлення «Краснопілля» митного поста «Велика Писарівка» ОСОБА_1 митниці ДФС України на підставі п.14 ст.5 Закону України «Про очищення влади», п.7-2 ст.36 Кодексу законів про працю України ( а.с.10), у зв»язку з встановленням Шосткинською об»єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Сумській області під час проведення перевірки відповідно до вимог Закону України «Про очищення влади», недостовірності відомостей щодо наявності майна ( майнових прав) вказаного ОСОБА_2 у своїй декларації про майно, доходи, витрати та зобов»язання фінансового характеру за 2014 рік.

09.04.2015 року Шосткинською об»єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Сумській області складений висновок № 54/17-04/НОМЕР_1 про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини п»ятої статті 5 Закону України «Про очищення влади», відповідно до якого ОСОБА_2 у декларації про майно, доходи, витрати і зобов»язання фінансового характеру за 2014 рік вказано недостовірні відомості щодо наявності майна, набутого ним за час перебування на посадах, визначених у п.1-10 частини першої статті 2 Закону України «Про очищення влади», які не відповідають наявній податковій інформації про майно ОСОБА_2, а саме не відображено причіп П2, 2010 року випуску.

При цьому, висновком встановлено, що вартість майна ( майнових прав), вказаного ОСОБА_2 в декларації про майно, доходи, витрати і зобов»язання фінансового характеру за минулий рік, набутого ним за час перебування на посадах, визначених у пунктах 1-10 частини першої статті 2 Закону України «Про очищення влади», з врахуванням пояснень щодо вартості причіпа, відповідає наявній податковій інформації про доходи, отримані із законних джерел. ( а.с.53-55).

Суд вважає, що наказ ОСОБА_1 митниці ДФС про звільнення позивача з підстав, вказаних висновку є протиправним та підлягає скасуванню, а позивач поновленню на посаді.

Так, відповідно до пункту 10 частини 1 статті 2 Закону України «Про очищення влади», заходи з очищення влади ( люстрації) здійснюються щодо посадових та службових осіб ( крім виборних посад) органів державної влади.

Частинами 1, ст.6 Закону передбачено, що особа, яка претендує на зайняття посади, визначеної пунктами 1 - 10 частини першої статті 2 цього Закону (крім громадян, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу та на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або залучаються до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на території проведення антитерористичної операції), подає власноручно написану письмову заяву, якою повідомляє про те, що до неї не застосовуються заборони, визначені частинами третьою або четвертою статті 1 цього Закону, та про згоду на проходження перевірки, згоду на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до цього Закону. Відомості, зазначені у заяві, передбаченій частиною першою цієї статті, перевіряються під час проведення спеціальної перевірки відповідно до статті 11 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" у порядку та строки, визначені цим Законом.

Відповідно до п.2 ч.5 ст.5 Закону перевірці підлягають достовірність відомостей щодо наявності майна (майнових прав) та відповідність вартості майна (майнових прав), вказаного (вказаних) у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, поданій особою за минулий рік за формою, що встановлена Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції" (далі - декларація), набутого (набутих) за час перебування на посадах, визначених у пунктах 1 - 10 частини першої статті 2 цього Закону, доходам, отриманим із законних джерел.

Процедуру проведення органами Державної фіскальної служби України (далі - контролюючий орган) перевірки достовірності відомостей, визначених пунктом 2 частини п'ятої статті 5 Закону про очищення влади (далі - відомості), зазначених осіб, перелік яких наведено у пунктах 1-11 частини першої статті 2 Закону про очищення влади, у деклараціях, за формою, встановленою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» (далі - перевірка) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 03 листопада 2014 року №1100 ( далі Порядок № 1100).

Пунктом 3 цього Порядку визначено загальний алгоритм проведення органами Державної фіскальної служби України перевірки, який включає такі складові:

1) отримання від керівника відповідного органу, передбаченого частиною четвертою статті 5 Закону, запиту про проведення перевірки достовірності відомостей щодо особи, стосовно якої проводиться перевірка, а також копії декларації цієї особи;

2) одержання у разі необхідності та в межах повноважень, визначених Податковим кодексом України, від державних органів, органів місцевого самоврядування, банків, інших юридичних осіб публічного права, а також платників податків інформації, копій підтвердних документів, які стосуються відомостей, зазначених у декларації, у тому числі копії трудової книжки особи, стосовно якої проводиться перевірка;

3) проведення перевірки, що фактично полягає в:

аналізі наявної в контролюючого органу податкової інформації щодо доходів, отриманих особою, стосовно якої проводиться перевірка, з метою з'ясування джерел їх отримання, в тому числі щодо повноти їх відображення в декларації;

порівнянні відомостей про вказане в декларації майно (майнові права), набуте (набуті) особою, стосовно якої проводиться перевірка, за час перебування на посадах, визначених у пунктах 1-10 частини першої статті 2 Закону, з наявною в контролюючого органу податковою інформацією про майно (майнові права) такої особи з метою з'ясування достовірності відомостей щодо його (їх) наявності;

порівняльному аналізі наявної інформації з метою з'ясування відповідності вартості майна (майнових прав), вказаного (вказаних) у декларації, набутого (набутих) особою, стосовно якої проводиться перевірка, за час перебування на посадах, визначених у пунктах 1-10 частини першої статті 2 Закону, доходам, отриманим із законних джерел;

4) повідомлення особі, стосовно якої проводиться перевірка, про виявлення перевіркою всіх недостовірностей та/або невідповідностей;

5) одержання від особи, стосовно якої проводиться перевірка, письмового пояснення та підтвердних документів щодо виявлених перевіркою недостовірностей та/або невідповідностей з метою обов'язкового їх розгляду та врахування при підготовці висновку про перевірку;

6) підготовка висновку про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 5 Закону України «Про очищення влади», за встановленою формою (далі - висновок про результати перевірки) та надсилання його відповідному органу, від якого отримано запит про перевірку та копію декларації особи, стосовно якої проводилася перевірка.

Згідно з частиною чотирнадцятою статті 5 Закону про очищення влади керівник органу, передбачений частиною четвертою цієї статті, на підставі висновку про результати перевірки, яким встановлено недостовірність відомостей, визначених пунктами 1 та/або 2 частини п'ятої цієї статті, не пізніше ніж на третій день з дня отримання такого висновку, керуючись положеннями частини третьої або четвертої статті 1 цього Закону, звільняє таку особу із займаної посади або не пізніше ніж на третій день з дня його отримання надсилає такий висновок керівнику органу (органу), до повноважень якого належить звільнення та ініціювання звільнення з посади особи, стосовно якої було здійснено перевірку, для її звільнення з посади у встановленому законом порядку не пізніше ніж на десятий день з дня отримання висновку.

На думку суду, недостовірність відомостей, яка може бути підставою для звільнення особи та застосування до неї відповідних заборон, повинна встановлюватись в сукупності з невідповідністю вартості майна, яке належить особі. Тобто, саме по собі неповне декларування наявного у особи майна не може бути підставою для застосування Закону про очищення влади в частині звільнення особи з посади в разі, якщо це майно було набуте особою на законних підставах та за рахунок коштів, отриманих із законних джерел.

Вживання у тексті частини восьмої статті 3 Закону про очищення влади єднального та розділового сполучника «та/або» дозволяє дійти висновку, що вказана заборона застосовується до осіб за наявності одного з двох наступних критеріїв.

За першим критерієм необхідно враховувати, що підставами для звільнення є недостовірність відомостей щодо наявності майна (майнових прав), зазначених у поданих ними за попередній рік деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру та невідповідність вартості майна (майнових прав), вказаного (вказаних) в їх деклараціях, набутого (набутих) за час перебування на посадах, визначених пунктами 1-10 частини першої статті 2 цього Закону, доходам, отриманим із законних джерел.

Отже, недостовірність відомостей щодо наявності майна (майнових прав), зазначених у декларації, не є самостійним критерієм для заборони, передбаченої частиною третьою статті 1 цього Закону. Ця обставина обов'язково повинна бути поєднана із висновком про невідповідність вартості майна (майнових прав) доходам, отриманим із законних джерел.

За другим критерієм достатньою підставою для звільнення є невідповідність вартості майна (майнових прав), вказаного (вказаних) в їх деклараціях, набутого (набутих) за час перебування на посадах, визначених пунктами 1-10 частини першої статті 2 цього Закону, доходам, отриманим із законних джерел.

Таким чином, для вжиття заборони за першим критерієм необхідно встановити недостовірність відомостей та невідповідність вартості майна (майнових прав), зазначених у деклараціях, доходам, отриманим із законних джерел.

Для вжиття заборони за другим критерієм необхідно встановити невідповідність вартості майна (майнових прав), вказаного в деклараціях, набутого на час перебування на відповідних посадах, доходам, отриманим із законних джерел.

Саме ці відомості згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 5 Закону підлягають перевірці.

Наявність у висновку про результати перевірки інформації про підтвердження законності джерел набуття майна (майнових прав), вказаних у декларації, або виявлених органами державної фіскальної служби у процесі проведення перевірки, не може бути підставою для звільнення позивача. За таких обставин, наказ про звільнення ОСОБА_2 з посади є протиправним та підлягає скасуванню, а позивач має бути поновлений на посаді.

Відповідно до ст. 235 Кодексу законів про працю України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Враховуючи, що час вимушеного прогулу позивача, починаючи з 17 березня 2015 року по день винесення рішення суду про поновлення на роботі, склав 73 робочі дні, середньоденний заробіток позивача, відповідно до розрахунку, наданого ОСОБА_1 митницею ДФС ( а.с. 79), склав 184,00 грн. відповідно стягненню підлягає сума в розмірі 13432 грн.

На підставі ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби та присудження виплати заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць підлягають негайному виконанню. Розмір такого стягнення становить 4048грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 митниці ДФС, третя особа: Шосткинська ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області про визнання протиправним і скасуваня наказу, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу -задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати наказ ОСОБА_1 митниці ДФС №272-о від 16 квітня 2015 року про звільнення ОСОБА_2 з посади державного інспектора відділу митного оформлення "Краснопілля" митного поста "Велика Писарівка».

Поновити ОСОБА_2 на посаді державного інспектора відділу митного оформлення "Краснопілля" митного поста "Велика Писарівка».

Стягнути з ОСОБА_1 митниці ДФС на користь ОСОБА_2 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 13432 ( тринадцять тисяч чотириста тридцять дві) грн.

Постанова суду в частині поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку у межах стягнення за один місяць в сумі 4048 грн. підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Л.М. Опімах

Повний текст постанови складений 06 серпня 2015 року.

З оригіналом згідно

Суддя Л.М.Опімах