Рішення від 30.07.2015 по справі 923/621/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

тел. /0552/ 49-31-78, ОСОБА_1 сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2015 р. Справа № 923/621/15

Господарський суд Херсонської області у складі судді Пригузи П.Д. при секретарі Рубанику О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Прокурора Суворовського району м. Херсона, в інтересах держави в особі Херсонської міської ради, ідентифікаційний код 26347681, пр-т Ушакова, 37, м. Херсон,

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Л.Толстого, 2, смт. Антонівка, м. Херсон,

про звільнення земельної ділянки та демонтаж тимчасової споруди,

за участю старшого прокурора відділу прокуратури Херсонської області ОСОБА_1, посвідчення № 016126 від10.04.2013 р.;

від позивача: ОСОБА_3, довіреність № 9-37-9/21 від 12.01.2015 р.;

від відповідача - ОСОБА_2, паспорт.

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду звернувся прокурор Суворовського району міста Херсона в інтересах держави в особі Херсонської міської ради, далі позивач, з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, відповідач, про звільнення земельної ділянки та демонтаж тимчасової споруди.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем розпочато розміщення на земельній ділянці по вул. Маяковського навпроти Суворовського РВ ХМУ УМВС України в Херсонській області тимчасової споруди (павільйону) для здійснення підприємницької діяльності без набуття права користування земельною ділянкою із земель комунальної власності та з порушенням порядку і умов встановлення на об'єктах благоустрою тимчасових споруд, отже павільйон встановлено без правових підстав, просить прийняти рішення про звільнення відповідачем земельної ділянки та демонтувати встановлений з порушенням законодавства павільйон.

Розгляд справи неодноразово відкладався у зв'язку з невиконанням сторонами вимог суду щодо надання додаткових доказів, а також розгляд справи продовжувався відповідно до ст. 69 ГПК України.

Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, заявлених у позові.

Представник позивача позовні вимоги прокурора підтримав повністю, просить позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги визнала, вказавши, що встановлення павільйону здійснила на спірній території правомірно на підставі відповідного паспорта прив'язки тимчасової споруди, строк дії якого закінчився. Вказала, що прийняті нею заходи щодо продовження дії паспорта прив'язки або оформлення права землекористування не призвели до бажаного нею результату, щодо необхідності демонтажу об'єкту не заперечує.

Заслухавши прокурора, представників позивачів та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд констатує наступне.

За заявою відповідача ОСОБА_2 від 25.03.2014 управлінням містобудування та архітектури міста Херсона їй видано паспорт прив'язки тимчасової споруди павільйону (ТС) № 95 для здійснення підприємницької діяльності по вул. Маяковського, навпроти Суворовського РОВД, строком дійсності паспорта прив'язки до 28.03.2015 року (а.с. 11-22).

Відповідно до матеріалів паспорта прив'язки для його встановлення і експлуатації необхідно 48 м.кв. площі земельної ділянки (території об'єкта благоустрою).

Судом встановлено, і не заперечується сторонами, що строк дії паспорту прив'язки тимчасової споруди, що розташована по вул.Маяковського навпроти Суворовського РВ ХМУ УМВС України в Херсонській області закінчився 28.03.2015 року. Після цього питання щодо дії паспорту прив'язки не переглядалось, рішення не приймались.

Отже, між відповідачами виникли правовідносини з приводу розміщення тимчасових споруд як малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності та земельних відносин з приводу отримання в користування земельних ділянок комунальної власності в оренду.

Спірні відносини регулюються Законами України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про благоустрій населених пунктів”, "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва, та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р., а відносини з оренди земельних ділянок - Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі" та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Згідно ст. 48 Господарського кодексу України з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва, створює необхідні умови для цього.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частинами 2 та 3 ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Якщо тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності є малою архітектурною формою МАФ, її встановлення здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

Згідно ст. 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначено, питання встановлення на території населених пунктів об'єктів малої архітектурної форми, які є елементами благоустрою. Мала архітектурна форма - це оснащення об'єкта благоустрою. До малих архітектурних форм належать, зокрема альтанки, павільйони, навіси. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

Частиною 4 ст. 28 згаданого вище Закону встановлено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури є Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відповідно до Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництво та житлово-комунального господарства України, затвердженого Указом Президента України від 31.05.2011 N 633/2011.

На виконання повноважень, встановлених вказаною нормою закону Міністерством регіонального розвитку, будівництва, та житлово-комунального господарства України наказом від 21.10.2011 № 244 затверджено “Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності” (далі Порядок), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 р. за № 1330/20068 та є чинним.

Відповідно до пунктів 1.3., 1.4. Порядку поняття "тимчасова споруда" (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Вони можуть бути пересувними та стаціонарними.

Відповідно до пунктів 2.1., 2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки тимчасової споруди, встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу, розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється.

Згідно п. 2.30. Порядку у разі закінчення строку дії паспорта прив'язки ТС підлягає демонтажу.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, строк дії паспорта прив'язки ТС, належної відповідачеві та встановленої нею по вул. Маяковського у м. Херсоні на території об'єкту благосустрою, закінчився.

Вимога прокурора, таким чином, про демонтаж споруди підлягає задоволенню

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Л.Толстого, 2, смт. Антонівка, м. Херсон, звільнити територію земельної ділянки площею 48 кв.м., розташовану по вул. Маяковського у м. Херсоні навпроти Суворовського РВ ХМУ УМВС України в Херсонській області шляхом демонтажу тимчасової споруди павільйону.

3. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Л.Толстого, 2, смт. Антонівка, м. Херсон, в доход спеціального фонду Державного бюджету на р/р № 31215206783002 в ГУДКСУ у Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 37959779, одержувач УДКСУ у місті Херсоні, судові витрати в сумі 1218,00грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 копійок), призначення платежу - судовий збір, код 03500045.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 05.08.2015

Суддя П.Д. Пригуза