Кіровоградської області
"22" серпня 2008 р.
Справа № 15/144
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Мохонько К.М. розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає управління з контролю за використанням та охороною земель в Кіровоградській області м. Кіровоград
до відповідача: Кіровоградської міської ради м. Кіровоград
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ТОВ „Мєтіз і К” м. Кіровоград
про визнання незаконним та скасування пункту 8.97 рішення від 28.12.07р. № 405
Представники сторін:
прокурор - не з'явився
від позивача - не з'явився
від відповідача - не з'явився
від 3-ої особи - не з'явився
при секретарі судового засідання - Максименко Ю.П.
Прокурор звернувся з позовом в інтересах позивача про визнання незаконним та скасування пункту 8.97 рішення Кіровоградської міської ради від 28.12.07р. № 405 „Про розгляд звернень юридичних та фізичних осіб з питань регулювання земельних відносин”. В судове засідання прокурор, представники сторін та третьої особи не з'явились. Представники позивача і відповідача в письмових заявах просять розглядати справу без їх участі в зв'язку із зайнятістю в іншому судовому засіданні. Прокурор і представник третьої особи про причини неявки не повідомили, ніяких клопотань не подавали.
Справа розглядається за наявними в ній документами.
Вивчивши матеріали справи господарський суд з'ясував наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Пунктом 8.97 рішення № 405 від 28.12.07р. восьмої сесії п'ятого скликання Кіровоградської міської ради погоджено місце розташування і надана згода ТОВ „Мєтіз і К” на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 20 років площею 2,7 га вулиць, набережних, площ по вул. Желябова під розміщення торговельно-розважального комплексу з облаштуванням паркінгу автомобілів за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають у запасі.
Відповідно до ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції на час прийняття рішення) передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Частина 4 ст. 123 ЗК України визначає що, до клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.
Частина 15 ст. 151 ЗК України передбачає, що матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати: викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити. Зазначаються також склад угідь земельної ділянки, що вилучається, та умови її відведення.
Посилання прокурора в позовній заяві на порушення відповідачем частин 1, 2, 3, 5, 6, 7 ст. 151 ЗК України не є вірним, так як зазначені норми застосовуються при вилученні (викупі) земельної ділянки. В даному випадку йде мова про розроблення проекту землеустрою щодо відведення конкретної земельної ділянки в оренду на 20 років та можливе подальше укладення самого договору оренди цієї земельної ділянки.
Посилання прокурора в додаткових поясненнях на лист головного управління земельних ресурсів у Кіровоградській області від 29.05.08р. як на підставу для задоволення позовних вимог, також не є вірним, тому що викладене в цьому листі тлумачення земельного законодавства України є особистою думкою в.о. начальника головного управління О.М. Аксамитного.
Стосовно порушення норм регламенту Кіровоградської міської ради при прийнятті пункту 8.97 рішення № 405 від 28.12.07р. господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 14 ст. 46 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” порядок проведення першої сесії ради..., підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях..., визначається регламентом ради. До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Регламент Кіровоградської міської ради затверджений рішенням від 16.05.06р. другої сесії п'ятого скликання є нормативно-правовим документом, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний характер та застосовується неодноразово.
Частина 5 ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” передбачає, що рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Прокурором і сторонами по справі не надані суду докази офіційного оприлюднення регламенту Кіровоградської міської ради, а відтак такий регламент не набрав чинності і відповідно неможливо порушити норми (конкретні статті) цього нормативно-правового акту.
Крім цього, господарський суд також звертає увагу на таке.
Відповідно до ст. 188 ЗК України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів.
Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Стаття 5 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” визначає, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Таким органом є Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель, положення про яку затверджено постановою Кабінету міністрів України від 25.12.02р. № 1958, та її територіальні органи на місцях - тобто, позивач по справі.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Пункт 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції на момент прийняття спірного рішення) визначав що, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
За ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Отже, саме власнику землі, повноваження якого виконує Кіровоградська міська рада, а не позивачу по справі або прокурору в інтересах цього позивача, належать повноваження по зверненню до суду із позовом про усунення порушень його прав на землю в порядку визначеному ст. 212 ЗК України.
Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 26, 46, 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. ст. 123, 124, 151, 152, 188, 212, пункт 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. ст. 60, 61, 69 - 71, 86, 122, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України господарський суд
В задоволенні позовних вимог повністю відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку визначеному КАС України.
Суддя
К.М.Мохонько