пр. № 1-кс/759/3455/15
ун. № 759/12177/15-к
04 серпня 2015 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання слідчого СВ Святошинського РУГУ МВС України в м. Києві капітана міліції ОСОБА_3 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження №42014100080000190 від 20.08.2012 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України шляхом надання тимчасового доступу до документів, які знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ),
04 серпня 2015 року до Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого СВ Святошинського РУГУ МВС України в м. Києві капітана міліції ОСОБА_3 , погоджене з старшим прокурором прокуратури Святошинського району м. Києва ОСОБА_4 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження №42014100080000190 від 20.08.2012 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, в якому слідчий просив надати йому тимчасовий доступ до оригіналів документів, які знаходяться в ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 » « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яке розташоване за адресою АДРЕСА_1 , з можливістю здійснити їх вилучення (виїмку), а саме:
-договорів, додаткових угод, специфікацій до них, видаткових накладних, актів прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг), або товарів, податкових накладних,
товарно-транспортних накладних, документів, які підтверджують завантаження/розвантаження та транспортування ТМЦ, платіжних документів, векселів, актів приймання-передачі векселів, актів проведення взаємозаліків, сертифікатів, паспортів якості, оборотно-сальдових відомостей по рахунку 631 та карток по рахунку 631, документів листування з представниками та посадовими особами (в т.ч. роздруківки електронних документів), документів, підтверджуючих повноваження отримувача товару (робіт, послуг), документів на подальшу реалізацію (використання в виробництві, зберігання на складі) придбаної продукції (робіт, послуг і т.д,), в т.ч. документів участі та перемог у конкурсних торгах в закупівлях за державні кошти по взаємовідносинам ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 » « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (код за ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), за період з січня по травень 2015 року.
Як вбачається з матеріалів досудового розслідування, в провадженні відділення розслідування господарських злочинів СВ Святошинського РУ ГУ МВС України в м. Києві, перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42014100080000190 від 20.08.2012 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що у період з 01.01.13 по 31.12.13 року службові особи Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_5 », зловживаючи службовим становищем, тобто умисно, в інтересах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », всупереч інтересам покладених на них службових обов'язків, внаслідок заниження ваги всього обсягу списаного обладнання Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_7 », втратили доходи на суму 7 916 тис. грн.
Вказаними діями державним інтересам спричинено тяжкі наслідки у вигляді матеріальних збитків на загальну суму 7 916,2 тис. грн.
Як вбачається з матеріалів досудового розслідування, прокуратурою району 12.08.14 року винесено постанову про проведення перевірки у діяльності Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (далі ДП) щодо додержання вимог бюджетного законодавства.
ДП створене на державній власності та входить до переліку державних підприємств, установ, організацій та об'єднань, що належать до сфери управління Міненерго вугілля згідно із Указом Президента України від 09.12.2011 року №1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» та наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 01.04.2011 №39. Підприємство створене з метою організації виконання робіт з ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств фізична ліквідація, охорона навколишнього середовища, подолання негативних соціально-економічних наслідків ліквідації, в частині забезпечення працівників гірничих підприємств пільговим паливом, згідно із ст.48 Гірничого Закону України.
Вказане ДП у 2013 році виконувало проекти ліквідації відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реструктуризації вугільної та торфодобувної промисловості на 12 вугільних і торфодобувних підприємств, з яких 8 шахт, 2 розрізи, 1 шахтоуправління,1 державне підприємство. Виконаний обсяг робіт з початку ліквідації склав 385,9 млн. грн. Фактично бюджетне фінансування у 2013 році склало 23 млн. грн.
Відповідно до локальних кошторисів на демонтажні роботи і повернення металобрухту проекту ліквідації ДП “ ІНФОРМАЦІЯ_7 ”, аудиторською групою встановлено, що вага технологічного обладнання, визначеного у кошторисах на демонтаж(паспортна вага) значно відрізняється від ваги металобрухту, що утворився від списання обладнання та оприбуткування на баланс як зворотні суми враховані у проектах ліквідації.
Так, в актах на приймання-передачі основних засобів зроблені некоректні виправлення, а саме екскаватор ДС-1500 інв. № 2148, екскаватор ДС-1000 інв. № 2147 відсоток розкомплектованості з 10 виправлений на 90; бульдозер ДЗ-98 Т-330 інв. №4280, автомобіль БЕЛАЗ-7523, інв. № 2861,бульдозер ДЗ-132 інв. №7051 відсоток розкомплектованості з 10 виправлений на 40.
На підставі вибіркового порівняння ваги списаного обладнання з Актами приймання-передачі обладнання встановлено, що вага списаного обладнання за актами приймання може бути знижена на 10-25%. Проте вага металобрухту, утвореного від списання обладнання, дорівнює 50 % загальної ваги обладнання.
Виходячи з того, що вага реалізованого обладнання у 2013 становить 6 113 тонн, вага списаного обладнання за технічними даними складає 12 226 тонн. З урахуванням середнього відсотку розкомплектованості - 15%, вага чорного металобрухту до реалізації повинна складати 10 392 тонни, різниця становіть 4279 тонн (ціна 1 тонни дорівнює 1850 грн.).
Таким чином, внаслідок заниження ваги всього обсягу списаного обладнання ДП втрачені доходи на суму 7 916 тис. грн. чим нанесені збитки державі.
За результатами складено Аудиторський звіт №08-14.
Крім цього, з матеріалів досудового розслідування вбачається, що посадові особи Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_5 » здійснювали розкрадання коштів з рахунків підприємства, та безпідставних перерахувань коштів на рахунки інших суб'єктів господарської діяльності, за нібито надані послуги і виконані роботи.
Одним таким Товариством, яке задіяне в схемі розкрадання коштів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », являється ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 » « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яке в свою чергу здійснювало спільні господарські відносини з рядом підприємств з ознаками «фіктивності», транзитності фінансових потоків, які не мають реального товарного характеру, а саме: ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (код за ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що оригінали фінансово-господарський документів ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 » « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ до речей і документів, та вилучити їх (здійснити їх виїмку), з метою проведення криміналістичних досліджень докумнетів, які перебувають у володінні посадових осіб ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 » « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме потребують дослідження , шляхом подальшої перевірки достовірності записів у документах, які виконані від посадових осіб ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 » « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), (призначення почеркознавчої експертизи), необхідні для встановлення остаточної суми завданого збитку Державі, з метою встановлення відомостей про обставини вчиненого кримінального правопорушення, які потребують виявлення та фіксації для виконання завдань кримінального провадження.
У посадових осіб ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 » « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), знаходяться вище зазначені документи, які будуть використані під час досудового розслідування як доказ по даному кримінальному провадженню, іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів.
Отже, задовольняючи клопотання, слідчий суддявиходила з наступного.
Наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 року затверджено Інструкцію про призначення та проведення судових експертиз та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень. Згідно науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, посилаючись на обставини, викладені в клопотанні та необхідність застосування заходів забезпечення кримінального провадження, про які він просить, зокрема проведення позапланової документальної перевірки вимог податкового законодаства та судово-економічної експертизи, а також просив розглядати клопотання без виклику керівника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у володінні якого знаходяться вищевказані документи, у зв'язку з тим, що виклик в судове засідання останнього призведе до передчасного розголошення відомостей, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, які заплановано провести з метою збирання доказів.
Враховуючи підстави і мотиви клопотання, вважаю за необхідне розглядати клопотання без виклику вказаної особи, у володінні якого знаходяться вищевказані документи в порядку частини 2 ст.163 КПК України, оскільки є достатні підстави вважати, що існує реальна загроза знищення документів, тимчасовий доступ до яких просить дозволити слідчий.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.164 КПК України, в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено прізвище, ім'я та по батькові особи, якій надається право тимчасового доступу до речей і документів
Заслухавши пояснення слідчого, вивчивши зміст клопотання і надані суду письмові докази, оцінивши потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », про яке йдеться в клопотанні та приймаючи до уваги, що застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження є виправданим, оскільки має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, враховуючи неможливість іншими способами довести обставини, які підлягають доведенню в кримінальному провадженні №42014100080000190 від 20.08.2012 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, а тому клопотання визнаю обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159, 160, 163, 164, 165, 166, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого СВ Святошинського РУГУ МВС України в м. Києві капітана міліції ОСОБА_3 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження №42014100080000190 від 20.08.2012 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України шляхом надання тимчасового доступу до документів, які знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) - задовольнити.
Надати слідчому СВ Святошинського РУГУ МВС України в м. Києві капітану міліції ОСОБА_3 тимчасовий доступ до оригіналів документів, які знаходяться в ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 » « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яке розташоване за адресою АДРЕСА_1 , з можливістю здійснити їх вилучення (виїмку), а саме:
- договорів, додаткових угод, специфікацій до них, видаткових накладних, актів прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг), або товарів, податкових накладних,
- товарно-транспортних накладних, документів, які підтверджують завантаження/розвантаження та транспортування ТМЦ, платіжних документів, векселів, актів приймання-передачі векселів, актів проведення взаємозаліків, сертифікатів, паспортів якості, оборотно-сальдових відомостей по рахунку 631 та карток по рахунку 631, документів листування з представниками та посадовими особами (в т.ч. роздруківки електронних документів), документів, підтверджуючих повноваження отримувача товару (робіт, послуг), документів на подальшу реалізацію (використання в виробництві, зберігання на складі) придбаної продукції (робіт, послуг і т.д,), в т.ч. документів участі та перемог у конкурсних торгах в закупівлях за державні кошти по взаємовідносинам ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 » « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (код за ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), за період з січня по травень 2015 року.
У разі відсутності вказаних документів, зазначити письмово окремим листом про причину їх ненадання.
Строк дії ухвали - один місяць з дня постановлення ухвали.
Відповідно до частини 1 ст.166 КПК України, у разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала може бути оскаржено до Апеляційного суду м.Києва протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особами, без виклику яких постановлено ухвалу - протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Слідчий суддя
Святошинського районного ОСОБА_1
суду м. Києва