ун. № 759/14704/13-а
пр. № 2-а/759/547/13
19 грудня 2013 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Коваль О.А.,
при секретарі Лазаренко Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м.Києві, третя особа: Головне управління Служби безпеки України у м.Києві та Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
20.09.2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, третя особа: Головне управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він проходив військову службу в органах Служби безпеки України та був звільнений із служби в запас 01.04.2011 року та з 30.03.2011 року виключений із списків особового складу. Остання його посада перед звільненням - начальник інформаційно-аналітичного відділу Управління СБ України у м. Києві, військове звання - полковник. Перед звільненням з військової служби грошове забезпечення за останньою штатною посадою складало 7719,75 грн. З 01.04.2011 року відповідачем призначено позивачу військову пенсію в розмірі 5 744 грн. Виходячи з вислуги років понад 35 років він має право на призначення пенсії за вислугу років в розмірі 6947, 78 грн. Відповідно до постанови Святошинського районного суду м. Києва від 12.09.2011 року відповідач повинен, починаючи з дати звільнення перерахувати йому пенсію з останнього грошового забезпечення за штатною посадою та виплатити заборгованість. Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві подало апеляційну скаргу, проте 31.01.2013 року Київський апеляційний адміністративний суд залишив без змін постанову суду першої інстанції. Однак рішення суду відповідачем не виконано, здійснено перерахунок пенсії з квітня по червень 2011 року, а з липня 2011 року припинив враховувати постанову суду від 12.09.2011 року, у зв'язку з чим позивач змушений звернутись до суду з даним позовом.
Позивач у судове засідання не з»явився, письмово просив розглядати справу без його участі, повідомивши, що з поважних причин не може бути присутнім у суді.
Відповідач у судове засідання свого преставника не направив, про розгляд спарви повідомлений належним чином, причини неявки не вказав, на позов направив суду письмові заперечення, в яких проти його задоволення заперечує, посилаючись на законність своїх дій.
Представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, вважає, що вони мають бути задоволенні.
Заслухавши пояснення з»явившихся в судове засідання сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 06.09.1979 року по 31.08.2001 року проходив військову службу в Збройних Силах України на посаді офіцерського складу. Наказом СБ України від 23.02.2011 року № 152-ос у відповідності до п.п. «а» п. 61 та п.п. «б» п. 63 Положення про проходження військової служби за контрактом та кадрової військової служби у Службі безпеки України звільнений з військової служби в запас за станом здоров'я.
Наказом голови СБ України від 30.03.2011 року № 58/ос ОСОБА_1 виключений зі списків особового складу. Вислуга років на день звільнення складала 35 років 08 місяців 00 днів.
Остання посада перед звільненням позивача - начальник інформаційно-аналітичного відділу Управління СБ України у м. Києві, військове звання - полковник.
З 01.04.2011 року відповідачем призначено позивачу військову пенсію в розмірі 5 744 грн. Не погодившись з такими діями ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в зв'язку з чим 12.09.2011 року Святошинським районним судом м. Києва прийнято постанову про задоволення його вимог частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нарахування пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без урахування розміру грошового забезпечення за останньою штатною перед посадою, в тому числі отримуваної ним щомісячної надбавки (доплати), встановленої особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі. Зобов'язано відповідача провести, починаючи з 01.04.2011 року, перерахунок пенсії позивача у відповідності до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням розміру грошового забезпечення, враховуючи оклад за посадою, військове (спеціальне) звання, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбпвки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством та провести відповідні виплати з урахуванням виплаченої пенсії з 01.04.2011 року.
Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві подало апеляційну скаргу, проте 31.01.2013 року Київський апеляційний адміністративний суд залишив без змін постанову суду першої інстанції.
Відповідач в своїх запереченнях посилається на те, що на виконання вищевказаних судових рішень Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено перерахунок пенсії та нарахування коштів в порядку встановленому судовим рішенням за період з квітня 2011 року по липень 2011 року, та нараховано до виплати 4463, 63 грн. Також відповідач посилається на Постанову Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» № 393 від 17.07.1992 року та на Закон України «від 14.06.2011 року № 3491 - VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», зазначаючи, що починаючи з липня 2011 року виплати передбачені ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється в порядку, передблаченому Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2013рік».
Таким чином, встановлено, що відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача з квітня по червень 2011 року, а з липня 2011 року вказане нарахування припинено.
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
19.06.2011 року набрав чинності Закон України від 14.06.2011 року № 3491 - VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», відповідно до пунктом 7 частини І Закон України № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Інформаційним листом Вищого адміністративного суду України 22.07.2011 № 1091/11/13-11 від 22.07.2011 року роз»яснено, що станом на момент набрання чинності вищезгаданими зиінами до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Кабінетом Міністрів України не встановлено нового порядку та розміру виплат окремим категоріям громадян. Тому, до дня набрання чинності нормативно-правового акта КМУ, прийнятого на виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», застосуванню підлягають положення статей 14, 22, 37 та частини 3ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, Постанову Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» № 393 від 17.07.1992 року не можна вважати порядком про який йдеться у вище згадуваних змінах до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
На виконання вищезазначених приписів Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» КМУ видано Постанову від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», однак в ній не обмежено застосування до спірних правовідносин чинної редакції ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Анатолігна позиція висвітлена в Інформаційних листах Вищого адміністративного суду України від 06.09.2011 року за N 1080/0/4-11, N 1400/1/6/13-11 в якому зазначено, що на виконання вимог Закону України від 14 червня 2011 року N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України"Про Державний бюджет України на 2011 рік" 6 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову N 745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23 липня 2011 року. З огляду на викладене до набрання чинності зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, тобто до 23 липня 2011 року, застосуванню підлягають положення статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 23 липня 2011 року правомірність дій суб'єктів владних повноважень у зазначених категоріях справ необхідно перевіряти на відповідність вимогам Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року N 745.
На виконання вище зазначених нових приписів Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" КМУ видано Постанову від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», однак нею не обмежено застосування до спірних правовідносин чинної редакції ч.3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, в аспекті вище зазначених норм та правової позиції Вищого адміністративного суду України, застосуванню підлягає ч.3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки Постанова КМУ від 06.07.2011 року за № 745 її застосування не обмежує.
Крім того, про необхідність вказаного перерахунку зазначено в постанові суду від 12.09.2011 року, яка набрала чинності після її оскарження та є чинною і до тепер, що вказує на необхідність та обов»язковість її виконання.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій, а тому враховуючи вище зазначене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 69-71, 158-163, 185-187, 254, 267 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві, третя особа: Головне управління Служби безпеки України у м.Києві та Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 з липня 2011 року, у припиненні з липня 2011 року враховувати чинну постанову Святошинського районного суду м.Києва від 12.09.2011 року при обчисленні ОСОБА_1 пенсії, у застосуванні з липня 2011 року при обчисленні пенсії ОСОБА_1, положеннь Законів України "Про державний бюджет України на 2011 рік", "Про державний бюджет України на 2012 рік", "Про державний бюджет України на 2013 рік" та Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393.
Зобов"язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві продовжувати нараховувати з липня 2011 року чинну постанову Святошинського районного суду м.Києва від 12.09.2011 року і продовжувати з липня 2011 року обчислювати пенсії ОСОБА_1 з його грошового забезпечення за останньою перед звільненням штатною посадою, з урахуванням всіх основних, додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Зобов"язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 недоплачену з липня 2011 року суми зазначеної пенсії.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення для тих хто був відсутній під час проголошення протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: