Постанова від 13.07.2011 по справі 2-а-4416/11

Справа № 2-а-4416/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2011 року

суддя Святошинського районного суду м. Києва Морозов М.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському рйоні м. Києва про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва про визнання протиправною відмову щодо нарахування та виплати йому пенсії відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов'язання провести перерахунок та виплату, з урахуванням прожиткового мінімуму, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка повинна складати 30 % від мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”з 1 грудня 2010 р., за виключенням проведених виплат з послідуючими перерахунками у відповідності до зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

При цьому посилається на те, що він перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у Святошинському р-ні м. Києва, є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, категорія 2, згідно з Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Йому пенсійний орган повинен був зробити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, й здійснити виплату відповідно до вказаного закону, але цього не зробив, і розмір додаткової пенсії фактично не збільшився. Статтею 54 даного Закону передбачено, що розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяна здоров'ю особам, які віднесені до категорії 2, дорівнює 30 % мінімальної пенсії за віком. У відповідності з Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”він звернувся до відповідача 2.06.2011 р. з відповідною заявою з проханням перерахувати та виплатити йому додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на рівні, не нижчому за мінімальний розмір пенсії, але отримав відмову листом від 2.06.2011 р., і діями відповідача порушуються його права, а позиція відповідача не ґрунтується на законі.

Суддя, вивчивши позовні вимоги, письмові заперечення на позов відповідача, письмові докази по справі, прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, його було віднесено до 2 категорії осіб, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва і отримує пенсію відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Станом на 2.06.2011 р. додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, ОСОБА_1 виплачувалась у розмірі 114, 60 грн. 2.06.2011 р. ОСОБА_1 звернувся до Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва з заявою про перерахунок основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з врахуванням мінімальної пенсії за віком, але вказаним Управлінням йому була дана відповідь від 2.06.2011 р. про відсутність підстав для перерахування пенсії у бік збільшення її розміру.

Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст. 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

П. 2.ч.1 ст. 8 даного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим законом була призначена пенсія відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”(крім соціальних пенсій) чи була призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за законом “Про пенсійне забезпечення”, якщо не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел, а також її не отримують у випадках, передбачених цим законом, члени їхніх сімей. Якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, їй призначається одна пенсія за її вибором. При цьому, різниця між розміром пенсії, на котрий має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії з солідарної системи відповідно до цього закону фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

У розумінні ч.1 ст.1 Закону України “Про прожитковий мінімум” прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я, набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Відповідно до ст.2 даного Закону прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та законів України.

Відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом

Отже, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Розмір мінімальної заробітної плати на 1998, 1999 роки встановлювався законами України про встановлення величини вартості межі малозабезпеченості та розміру мінімальної заробітної плати на відповідні роки, на 2000-2003 роки-законами України про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на відповідні роки, на 2004-2010 роки-законами України про державний бюджет на відповідні роки.

Відповідно до ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Згідно ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Згідно ст.49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3 і 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст.51 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до вимог ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, у жінок-20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не має. Тому, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Виходячи з цього базова мінімальна пенсія за віком при нарахуванні додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” повинна визначатися згідно з Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення”.

Тому, є всі правові підстави для перерахунку додаткової пенсії позивачу по справі у бік збільшення на підставі зазначених нормативно-правових актів.

Згідно п.5.4 Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 Конституція України у статті 92 визначила сфери, зокрема, бюджетну, які мають врегульовуватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.

Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок-скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони. Так, вищевказаним рішенням Конституційного Суду України визнано таким, що відповідають Конституції України (є конституційними) положення підпунктів 1-6 пункту 19 розділу 11 “Внесення змін до деяких законодавчих актів України”Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28 грудня 2007 р. №107-V1. Отже, Конституційний Суд України вирішив визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пунктів 36-100 розділу 11 “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” та Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.

Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Тобто, у даному випадку внаслідок збільшення прожиткового мінімуму підвищується розмір пенсій та додаткових пенсій у розмірі, що дорівнює новому прожитковому мінімуму, і тому дії пенсійного органу не були законні відносно перерахування та виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_1 За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягає ч.1 ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

З огляду на вищевикладене, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, позивачу повинна бути встановлена у відповідності з положеннями ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком-прожиткового рівня для громадян, що втратили працездатність.

З огляду на вказане, вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною відмову, зобов'язання перерахувати і виплатити, починаючи з 15.12.2010 р., додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорія 2, у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком є правомірні, співвідносяться з вищевказаними нормативними актами, дослідженими доказами, суд не погоджується з письмовими запереченнями відповідача у цій частині вимог та вважає дії пенсійного органу протиправними й виходить з того, що ОСОБА_1 в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму перерахунок його додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч.3 ст.8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону”. Дана норма набула чинності з 1.01.2007 р.

Згідно із ст. 147 Конституції України Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до ст.17 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.

Таким чином, дії відповідача не є правомірними щодо виплати не у повному обсязі додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, не співвідносяться з вищевказаними нормативними актами, суд не погоджується з доводами відповідача у цій частині, викладеними у запереченнях на позов.

Згідно ст.162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, стягнення з відповідача коштів.

Суд погоджується з вимогами ОСОБА_1, що узгоджуються з вимогами Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період, починаючи з 15.12.2010 р., у межах процесуальних строків звернення з адміністративним позовом до суду.

Щодо вимог про послідуючий перерахунок додаткової пенсії у відповідності до зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, суд вважає, що не вправі на майбутнє зобов'язувати пенсійний орган вчинити певні дії, коли ще не виникли спірні правовідносини, та враховуючі можливі зміни у законодавстві України, що регулює спірні правовідносини.

Відповідно до ст. 256 КАС України постанова суду підлягає негайному виконанню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст. 49, 51, 52, 67, 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст. 8, 10, 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст.1, 2 Закону України “Про прожитковий мінімум”, ст.ст. 2, 9, 11, 12, 55, 70, 71, 86, 158-163, 183-2, 256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському рйоні м. Києва про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як віднесеному до категорії 2 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва зробити, починаючи з 15 грудня 2010 р., ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи із розміру 30 % мінімальної пенсії за віком, визначеного ч.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з врахуванням виплачених сум з вказаного періоду.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя