Справа № 2-а-4416/11
13 липня 2011 року
Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва про визнання протиправною відмову щодо нарахування та виплати йому пенсії відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов'язання провести перерахунок та виплату, з урахуванням прожиткового мінімуму, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка повинна складати 30 % від мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”з 1 грудня 2010 р., за виключенням проведених виплат з послідуючими перерахунками у відповідності до зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
При цьому посилається на те, що він перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у Святошинському р-ні м. Києва, є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, категорія 2, згідно з Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Йому пенсійний орган повинен був зробити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, й здійснити виплату відповідно до вказаного закону, але цього не зробив, і розмір додаткової пенсії фактично не збільшився. Статтею 54 даного Закону передбачено, що розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяна здоров'ю особам, які віднесені до категорії 2, дорівнює 30 % мінімальної пенсії за віком. У відповідності з Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”він звернувся до відповідача 2.06.2011 р. з відповідною заявою з проханням перерахувати та виплатити йому додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на рівні, не нижчому за мінімальний розмір пенсії, але отримав відмову листом від 2.06.2011 р., і діями відповідача порушуються його права, а позиція відповідача не ґрунтується на законі.
Суддя, вивчивши адміністративний позов, письмові заперечення на позов відповідача, матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 що стосуються періоду по 15.12.2010 р. підлягають залишенню без розгляду відповідно до ст.ст. 99, 100 КАС України, оскільки адміністративний позов у цій частині вимог поданий після закінчення строків, установлених законом по даній категорії справ.
Згідно ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Згідно ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом,-продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
ОСОБА_2 звернувся до Святошинського райсуду м. Києва з адміністративним позовом 15.06.2011 р., не просить поновити строк звернення з адміністративним позовом до суду й законних підстав для поновлення строку звернення з адміністративним позовом до суду до 15.12.2010 р. не має, ніщо не заважало позивачу по справі звернутися з даним позовом до суду з моменту порушення своїх пенсійних прав, поважних причин пропуску процесуальних строків звернення з адміністративним позовом до суду не вбачається по вищевказаному періоду.
Суд враховує також позицію відповідача, висловлену в письмових запереченнях на позов від 5.07.2011 р., щодо застосування ст.ст. 99, 100 КАС України до спірних правовідносин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 100 КАС України, суддя
Залишити без розгляду позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання протиправною відмову щодо нарахування та виплати йому пенсії відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов'язання провести перерахунок та виплату, з урахуванням прожиткового мінімуму, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка повинна складати 30 % від мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за виключенням проведених виплат,- за період 1 грудня 2010 р. по 15 грудня 2010 р.
Ухвала може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Суддя