Справа № 2-а-3836/11
20 червня 2011 року
суддя Святошинського районного суду м. Києва Морозов М.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про призначення та виплату державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах, встановлених законом України, та стягнення заборгованості,
Представник ОСОБА_1-ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва про визнання протиправною бездіяльність щодо перерахунку та виплату ОСОБА_1 основної щомісячної пенсії по інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з розрахунку розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на рівні прожиткового мінімуму; починаючи з 6.06.1996 р. згідно ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов'язання призначити, нараховувати й в подальшому виплачувати ОСОБА_1 основну щомісячну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, розраховуючи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на рівні прожиткового мінімуму згідно ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов'язання провести перерахунок та виплату заборгованості за попередній період вищевказаних пенсій ОСОБА_1, починаючи з 6.05.1996 р. по час призначення розміру пенсій згідно ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, основної щомісячної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та згідно ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням збільшення прожиткового мінімуму; зобов'язання перевести ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності з моменту нарахування пенсії згідно ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” основної щомісячної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та згідно ст. 50 вищевказаного закону додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням збільшення прожиткового мінімуму.
При цьому посилається на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у Святошинському р-ні м. Києва, є інвалідом 2-ї групи як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС, категорія 1, згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. ОСОБА_1 пенсійний орган повинен був зробити призначення державної пенсії з подальшим її перерахунком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, й здійснити виплату відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але пенсійним органом цього зроблено не було. Статтями 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, віднесених до категорій 1, 2, 3, 4, щодо яких встановлено причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2-й групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія за шкоду, заподіяна здоров'ю особам, які є інвалідами 2-ї групи, віднесеним до категорії 1, призначається в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. У відповідності з Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”ОСОБА_1 звернувся до відповідача з відповідною заявою з проханням нарахувати та виплатити йому державну, а також додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на рівні, не нижчому за мінімальний розмір пенсії, але отримав відмову, і діями відповідача порушуються права ОСОБА_1, а позиція відповідача не ґрунтується на законі.
Суддя, вивчивши адміністративний позов, письмові заперечення на позов відповідача, матеріали справи, вважає, що позовні вимоги представника ОСОБА_1-ОСОБА_3, що стосуються періоду з 6.06.1996 р. по 19.11.2010 р. підлягають залишенню без розгляду відповідно до ст.ст. 99, 100 КАС України, оскільки адміністративний позов у цій частині поданий після закінчення строків, установлених законом по даній категорії справ.
Згідно ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Згідно ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом,-продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Представник ОСОБА_1-ОСОБА_3 звернувся до Святошинського райсуду м. Києва з адміністративним позовом 19.05.2011 р., просить вважати поважними причини пропуску звернення з адміністративним позовом до суду, мотивуючи змінами в законодавстві України, що регулює спірні правовідносини, та триваючого порушення пенсійних прав ОСОБА_1, але законних підстав для поновлення строку звернення з адміністративним позовом до суду до 19.05.2010 р. не має, ніщо не заважало позивачу по справі звернутися з даним позовом до суду, починаючи з 1996 р., якщо він вважав свої пенсійні права порушеними, поважних причин пропуску процесуальних строків звернення з адміністративним позовом до суду не вбачається по вищевказаному періоду.
Суд враховує також позицію відповідача, висловлену в письмових запереченнях на позов від 10.06.2011 р., щодо застосування ст.ст. 99, 100 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 100 КАС України, суддя
Залишити без розгляду позовні вимоги представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання протиправною бездіяльність щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 основної щомісячної пенсії по інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з розрахунку розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на рівні прожиткового мінімуму; починаючи з 6.06.1996 р. до 19.11.2010 р. згідно ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов'язання призначити, нараховувати ОСОБА_1 основну щомісячну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, розраховуючи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на рівні прожиткового мінімуму згідно ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”за період з 6.06.1996 р. по 19.11.2010 р.; зобов'язання провести перерахунок та виплату заборгованості за попередній період вищевказаних пенсій ОСОБА_1 згідно ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, основної щомісячної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та згідно ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням збільшення прожиткового мінімуму, за період з 6.06.1996 р. по 19.11.2010 р.
Ухвала може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Суддя