Постанова від 16.01.2009 по справі 2-а-33635/08/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2009 р. справа № 2-а-33635/08/0570

час прийняття постанови: 11.00 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Могильницького М.С.

при секретарі Фенделєвій В.Є.

за участю

представника позивача - Української Л. С.,

представника відповідача - Лавриненко С. А.,

розглянувши адміністративну справу

за позовом Державного підприємства „Шахтарськантрацит”

до Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську Донецької області

про визнання частково недійсною Вимоги Управління Пенсійного фонду в м. Шахтарську № Ю - 50/46 від 01.08.2008 року про сплату боргу в розмірі 694 736, 57 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство „Шахтарськантрацит” звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську про визнання частково недійсною Вимоги Управління Пенсійного фонду в м. Шахтарську № Ю - 50/46 від 01.08.2008 року про сплату боргу в розмірі 694 736, 57 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірність спірної Вимоги з огляду на те, що позивач сплачував поточні страхові внески за червень 2008 року в повному обсязі, а відповідач неправомірно зараховував зазначені суми в рахунок сплати фінансових санкцій, пені та недоїмки минулих періодів, з цих підстав сума недоїмки зазначена в спірній Вимозі визначена невірно, тому Вимога підлягає визнанню недійсною в частині стягнення недоїмки за червень 2008 року в сумі 159 374, 03 грн. та штрафних санкцій в сумі 16 279, 43 грн. і пені в сумі 7 222, 14 грн.

Представник відповідача проти позову заперечував посилаючись на те, що позивач має заборгованість зі сплати страхових внесків пені та штрафних санкцій в загальній сумі 694 736, 57 грн., яку він на момент винесення вимоги не сплатив, тому відповідач вважає, що на підставі ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” Вимога прийнята правомірно.

Крім цього відповідач зазначає, що згідно до п. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та штрафні санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Враховуючи наведене відповідач вважає, що він правомірно зарахував суму поточних платежів в рахунок сплати недоїмки, яка утворилась в минулих періодах.

Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою „Камертон”.

Вислухавши у судовому засіданні представника позивача та відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Державне підприємство „Шахтарськантрацит” є юридичною особою (ідентифікаційний код 32299510), та у відповідності до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, несе обв'язки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Статтею 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003р. № 1058-IV та п. 8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Пенсійного Фонду України № 21-1 від 19.12.2003р. та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663 встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у визначені строки, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки, зокрема, якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків; якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.

1 серпня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в Куйбишевському в м. Шахтарську Донецької області прийнята Вимога № Ю - 50/46 про сплату боргу в сумі 694 736, 37 грн., з яких недоїмка складає 671 235, 00 грн., фінансові санкції (штрафи) - 16 279, 43 грн., пеня - 7 222, 14 грн. До складу недоїмки віднесена також недоїмка за червень 2008 року в сумі 159 347, 03 грн.

Згідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за червень 2008 року підлягають сплаті страхові внески за ставкою 33, 2 %, 4 % в сумі 150 134, 08 грн., за ставкою 2 %, 1-5 % - 9 239, 95 грн.

Позивач здійснив оплату страхових внесків платіжними дорученнями:

від 6 серпня 2008 року № 47 в сумі - 43 929, 20 грн., призначення платежу - внески в ПФУ 33, 2 % на з/плату за 06.2008 року;

від 06 серпня 2008 року № 45 в сумі - 2 916, 42 грн., призначення платежу - внески в ПФУ 2 % на з/плату за 06.2008 року;

від 14 серпня 2008 року № 372 в сумі - 2 583, 00 грн., призначення платежу - внески в ПФУ 2 % на з/плату за 06.2008 року;

від 14 серпня 2008 року № 376 в сумі - 41 982, 00 грн., призначення платежу - внески в ПФУ 33, 2 % на з/плату за 06.2008 року;

від 18 серпня 2008 року № 388 в сумі - 63 437, 01 грн., призначення платежу - внески в ПФУ 33, 2 % на з/плату за 06.2008 року;

від 18 серпня 2008 року № 389 в сумі - 785, 87 грн., призначення платежу - внески в ПФУ 4 % на з/плату за 06.2008 року;

від 18 серпня 2008 року № 390 в сумі - 3 740, 53 грн., призначення платежу - внески в ПФУ 2 % на з/плату за 06.2008 року;

Відповідно до наданих карток особового рахунку ДП „Шахтарськантрацит” станом на момент здійснення зазначених платежів у позивача була наявна недоїмка зі сплати страхових внесків за минулі періоди.

Статтею 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Частиною 5 статті 106 вказаного Закону встановлено, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Отже, виходячи із змісту вказаної норми Закону відповідач зобов'язаний зарахувати сплату поточних сум страхових внесків в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

З наданої картки особового рахунку ДП „Шахтарськантрацит” вбачається, що суми страхових внесків, які були перераховані позивачем за червень 2008 року правомірно зараховувались відповідачем в рахунок сплати недоїмки по страховим внескам за минулі періоди.

Штрафні санкції та пеня , зазначені у спірній Вимозі нараховані на підставі:

Рішення УПФУ в м. Шахтарську Донецької області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (далі - Рішення) № 21 від 24 січня 2005 року - штраф в сумі 7 437, 88 грн., пеня в сумі 1 754, 54 грн.

Рішення № 174 від 15 квітня 2005 року - штраф в сумі 391, 50 грн., пеня в сумі 105, 71 грн.

Рішення № 279 від 14 червня 2005 року - штраф в сумі 1000 грн., пеня в сумі 380, 00 грн.

Рішення № 368 від 27 липня 2005 року - штраф в сумі 11 261, 50 грн., пеня в сумі - 5 815, 04 грн.

Рішення № 12 від 17 січня 2006 року - пеня в сумі 210, 05 грн.;

Як вбачається з картки особового рахунку позивача заборгованість по сплаті штрафних санкцій та пені складає: по штрафним санкціям - 16 279, 43 грн., по пені - 7 222, 14 грн.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для часткового скасування спірної Вимоги, оскільки матеріалами справи підтверджується наявність та сума заборгованості позивача по сплаті страхових внесків, штрафу та пені, які зазначені в оскаржуваній вимозі.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Державного підприємства „Шахтарськантрацит” до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську про визнання частково недійсною Вимоги Управління Пенсійного фонду в м. Шахтарську № Ю - 50/46 від 01.08.2008 року про сплату боргу в розмірі 694 736, 57 грн., відмовити повністю.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 16 січня 2009 року в присутності представника позивача та представника відповідача.

Повний текст постанови складений та підписаний 21 січня 2009 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Могильницький М.С.