Харківський окружний адміністративний суд
Харків
18.09.2009 р. № 2-а- 29945/08/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чалого І.С.,
при секретарі судового засідання -Вороніній І.О.,
за участю представників сторін:
позивача Кунцевської Н.Л.,
відповідач - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ТІНГ" до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Харкова про скасування вимоги щодо сплати боргу ,
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд скасувати вимогу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Харкова про сплату боргу в розмірі 4915,64 грн., за №Ю 397 від 24.06.2008 року..
В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач зазначив, що УПФУ в Ленінському районі міста Харкова винесено вимогу за №Ю 397 від 24.06.2008 року про сплату ТОВ "ТІНГ" недоїмки зі страхових внесків в розмірі 4916,64 грн.. Також зазначив, що ТОВ "ТІНГ" знаходиться на спрощеній системі оподаткування. Законом України "Про систему оподаткування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування віднесений до загальнодержавних податків та зборів, однак в зазначеному законі відсутнє поняття "страхові внески", тобто вони не підлягають обов'язковій сплаті згідно вимог чинного законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги адміністративного суду підтримала в повному обсязі, надала аналогічні обставинам справи пояснення та просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - УПФУ в Ленінському районі міста Харкова - в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про день та час розгляду справи повідомлений був своєчасно та належним чином, заяв про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутності до суду не надавав. З наданих до суду письмових заперечень вбачається, що відповідач вимоги адміністративного суду не визнав в повному обсязі, у зв'язку з чим зазначив, що ТОВ "ТІНГ" зареєстровано як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в УПФУ в Ленінському районі міста Харкова за номером 5630. На підприємстві, спеціалістами відділу по контрольно-перевірочній роботі за нарахуванням та сплатою платежів УПФУ в Ленінському районі міста Харкова проведено планову перевірку на предмет правильності обчислення повноти нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 16.05.2005 року по 20.06.2008 року. За результатами перевірки складено акт 145 від 24.06.2008 року, ТОВ "ТІНГ" надіслана вимога №Ю-397 від 24.06.2008 року про сплату боргу в сумі 4915,64 грн., у ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Крім того, ст.8 вказаного Закону встановлено, що законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати. Тому вважав позов не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд вислухавши думку представника позивача, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про те, що позов обґрунтований , законний та такий, що підлягає задоволенню з наступних підстав:
Спеціалістами відділу по контрольно-перевірочній роботі за нарахуванням та сплатою платежів УПФУ в Ленінському районі міста Харкова проведено планову перевірку на предмет правильності обчислення повноти нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 24.06.2005 року по 20.06.2008 року.
За результатами перевірки складено акт 145 від 24.06.2008 року,
Згідно з вимогою про сплату боргу №Ю 397 від 24 червня 2008 року УПФУ у Ленінському районі міста Харкова вимагало від позивача сплатити недоїмку зі страхових внесків в сумі 4915,64 грн. у десятиденний строк з дня одержання вимоги.
Відповідно до ч.1 ст.1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для суб'єктів малого підприємництва, фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. грн.
Указ Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" прийнято відповідно до п.4 розд. ХУ "Перехідні положення" Конституції України, і він діє до набрання чинності законом, прийнятим Верховною радою України з цих питань. 22 листопада 2000 року набрав чинності Закон від19 жовтня 2000 року №2063 - ІІІ "Про державну підтримку малого підприємництва", яким визначено правові засади державної підтримки суб'єктів малого підприємництва, і одним з основних напрямків такої підтримки передбачено запровадження спрощеної системи оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності в порядку, встановленому законодавством України ( статті 5, 11).
Згідно п. 6 Указу Президента України від 03.07.1998 року №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником видів податків і зборів (обов'язкових платежів) за встановленим переліком.
Спрощена система запроваджена Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" і закріплена в Законі України "Про підтримку малого підприємництва" від 19.10.2000, № 2063-III, суть якої відповідно до статті 11 цього Закону полягає в заміні сплати передбачених звичайною системою оподаткування податків сплатою єдиного податку. Запровадження спрощеної системи оподаткування є економічним питанням, яке до цього не було врегульоване законами України.
Названим Указом суб'єктам малого підприємництва надано право самостійно обирати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, встановлено ставки єдиного податку, визначено базу та об'єкти оподаткування, строки і порядок сплати єдиного податку та коло осіб, на яких Указу не поширюється.
Заміна сплати звичайних податків сплатою єдиного податку відповідно до статті 5 Закону України "Про підтримку малого підприємництва" від 19.10.2000, № 2063-III є одним з напрямків державної підтримки малого підприємництва поряд, зокрема, з встановленням системи пільг для зазначених платників податків. Це означає, що вказана заміна не є ні пільгою в оподаткуванні, ні звільненням від сплати податків.
Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.
Отже, зазначеною нормою визначено, що сплата збору може відбуватися не тільки у порядку, визначеному Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", але й у порядку, визначеному іншими нормативно-правовими актами України.
На думку суду, Указ Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" є одним з актів, яким визначено механізм сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, шляхом проведення відрахувань з сум єдиного податку в Пенсійний фонд України.
Відповідно до Закону про підтримку малого підприємництва платником єдиного податку може бути особа, яка визнається платником податків у звичайній системі оподаткування.
ТОВ "ТІНГ" зареєстровано як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в УПФУ в Ленінському районі міста Харкова за номером 5630.
Статтею 11 Закону України "Про підтримку малого підприємництва" від 19.10.2000, № 2063-III встановлено, що для суб'єктів малого підприємництва в порядку, встановленому законодавством України, може застосовуватися спрощена система оподаткування бухгалтерського обліку та звітності, яка, зокрема, передбачає заміну сплати встановлених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів) сплатою єдиного податку
Згідно зі свідоцтвом №302 про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємства-юридичною особою серія А №582191 від грудня 2005 року, зі свідоцтвом №607 про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємства-юридичною особою серія А №521819 від 31.05.2005 року, зі свідоцтвом №123 про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємства-юридичною особою від 07.12.2006 року ТОВ "Тінг" має право сплати єдиного податку за ставкою єдиного податку 10% та застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності у 2007 році, 2006 році та 2005 році відповідно.
З довідки від 17.08.2009 року вбачається, що ТОВ "Тінг" дійсно з травня 2005 року по червень 2008 було платником єдиного податку за ставкою 10% згідно Указу Президента України №727/98 від 03 липня 1998 року. За даний період діяльності підприємства єдиний податок перераховувався в повному обсязі у розмірі 10% від сум доходу, отриманого на поточний рахунок чи в касу підприємства.
З наявних в матеріалах справи платіжних доручень та виписки по рахунку ТОВ "Тінг" в АППБ "Аваль" ТОВ "Тінг" сплачувало єдиний податок до Пенсійного фонду Ленінського району міста Харкова.
В довідці за вих.№17327/03-29 від 06.12.2006 року, виданої першим заступником начальником УПФУ в Ленінському районі міста Харкова зазначено, що ТОВ "Тінг" рег.№5630, код ЄДРПОУ 33479965 станом на 01.12.2006 року заборгованість перед Пенсійним фондом немає.
У довідці за вих.№14330/03-29 від 05.12.2007 року, виданої начальником УПФУ в Ленінському районі міста Харкова зазначено, що ТОВ "Тінг" рег.№5630, код ЄДРПОУ 33479965 станом на 01.12.2007 року заборгованість перед Пенсійним фондом немає.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, ст. 158, ст. 159,160 -163, 167, 186, 254 КАС України, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Фланг" до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Харкова про скасування вимоги щодо сплати боргу -задовольнити в повному обсязі.
Скасувати вимогу Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Харкова про сплату боргу в розмірі 4915,64 грн. за №Ю 397 від 24.06.2008 року.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України -з дня складення в повному обсязі, та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 23.09.2009 року.
Суддя І.С. Чалий