Україна
22 липня 2009 р. справа № 2-а-27775/08/0570
час прийняття постанови: 13.37 година
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Могильницького М.С.
при секретарі Фенделєвій В.Є.
за участю представника позивача Кулакової Н.М.
представника відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про скасування рішення УПФУ в м. Єнакієве про сплату боргу № 2214 від 20.06.2008 рок, як таке, що не відповідає чинному законодавству України,
Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» звернулось до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про визнання недійним та скасування рішення УПФУ в м. Єнакієве про сплату штрафу і пені № 2214 від 20 червня 2008 року та рішення ГУПФУ в Донецькій області про результати розгляду скарг № 15350/06 від 25 липня 2008 року, в обґрунтування позову посилається на те, що відповідачем - УПФУ в м. Єнакієве, прийнято рішення за № 2214 від 25.07.2008р. відповідно до якого управління вимагає сплатити недоїмку зі страхових внесків, фінансові санкції (штрафи) та пеню на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. СП «Шахта «Ольховатська» було сплачено поточні страхові внески за липень 2007 року та серпень 2007 року, а не недоїмку, пеню чи фінансові санкції за інший період, як вважає відповідач.
Управління зарахував поточні платежі, сплачені за липень та серпень 2007 року в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій, що виникли у минулих періодах, та розрахував розмір штрафних санкцій та пені виходячи з того, що були сплачені недоїмка, пеня та фінансові санкції, що виникли в попередніх періодах, чим порушив вимоги Закону України № 1058 та перевищив свої повноваження, щодо накладання штрафних санкцій.
Позивач зазначає, що мав факт несвоєчасної сплати належної суми страхових внесків за липень та серпень 2007 року. Кількість календарних днів прострочення сплати відповідних страхових внесків по оскаржуваному рішенню за липень 2007 року склала 2 календарних дні, за серпень 2007 року - 3 календарних дні.
Тому просить суд визнати недійсним та скасувати рішення відповідача про сплату штрафу та пені № 2214 від 20.06.2008р. та рішення ГУПФУ в Донецькій області № 15347, № 15350/06 від 25.07.2008р., як такі, що не відповідають чинному законодавству України.
Також, позивачем суду було надано доповнення до позовної заяви, в обґрунтування якої він зазначив, що СП «Шахта «Ольховатська» здійснювала поточні платежі за липень та серпень 2007 року. В кожному платіжному дорученні зазначене призначення платежу. Проте, управлінням ці суми були зараховані в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій, що виникли у попередніх періодах. УПФУ в м. Єнакієве Донецької області не направлялись до шахти повідомлення про перерозподіл сплачених коштів з визначеною сумою та періодом, чим порушив додаток 22 до п. 10.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. Просить суд скасувати рішення УФУ в м. Єнакієве про сплату боргу № 2214 від 20.06.2008 рок, як таке, що не відповідає чинному законодавству України.
Відповідач суду надав відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що відповідно до ст. 20 Закону 1058 страхувальники (роботодавці) зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Відповідно до ст. 106 зазначеного Закону суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових вінків (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій, встановлених цією статтею. Тому просить у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні представник позивача, який діє на підставі довіреності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення аналогічні тим, які викладені у позові. Просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду пояснення аналогічні відзиву на позов та просив у задоволенні позову відмовити.
У подальшому у судове засідання не з'явився; про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи суду не надав. Причини своєї неявки суду не повідомив.
Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».
Враховуючи надані пояснення представниками сторін, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» є юридичною особою (ідентифікаційний код 32276912), зареєстроване виконавчим комітетом Єнакієвської міської ради Донецької області 3 березня 2003 року, що підтверджується Свідоцтвом Серії А00 № 292702; включено до ЄДРПОУ, що підтверджується Довідкою АБ № 041373 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; діє на підстав статуту, затвердженого наказом Міністра вугільної промисловості України № 15 від 17.01.2006 року.
«Шахта «Ольховатська» є структурним підрозділом ДП «Орджонікідзевугілля» без права юридичної особи; включена до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 26351702; діє на підставі положення про структурний підрозділ «Шахта «Ольховатська» ДП «Орджонікідзевугілля».
Структурний підрозділ «Шахта «Ольховатська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, несе обв'язки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.
Відповідно до ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
20 червня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків № 2214.
Відповідно до зазначеного рішення № 2214 до Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» (СП «Шахта «Ольховатська») було застосовано штраф у розмірі 20% від суми простроченого платіжа в сумі 84 799.93 грн. та нарахована пеня у сумі 33 883.91 грн. за період з 2 липня 2007 року по 28 вересня 2007 року /а.с. 6/.
У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням приписів та вимог п. 1 ст. 14, п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є календарний місяць.
Пунктом 14 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Згідно до п. 11.11. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.
13.08.2007 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за липень 2007 року. Згідно до розрахунку позивач повинний сплатити страхові внески за тарифом 33.2 % та 4 % до 28 серпня 2007 року.
17 серпня 2007 року платіжним дорученням № 1351 сплачені страхові внески в розмірі 2 169.97 грн.
22 серпня 2007 року платіжним дорученням № 1391 сплачені страхові внески в сумі 2 053.64 грн.
28 серпня 2007 року платіжним дорученням № 1502 сплачені страхові внески в сумі 36 189.68 грн.
30 серпня 2007 року платіжним дорученням № 1515 сплачені страхові внески в сумі 1 200.00 грн.
31 серпня 2007 року платіжним дорученням № 1434 сплачені страхові внески в сумі 1 538.68 грн.
Всього сплачено страхових внесків за липень 2007 року на суму 43 151.97 гривень.
Тобто, мав факт несвоєчасної сплати суми страхових внесків в розмірі 1 200.00 грн. на 2 календарних дні та в розмірі 1 538.68 грн. на 3 календарних дні.
17.09.2007 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в Єнакієве Донецької області поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за серпень 2007 року. Згідно до розрахунку позивач повинний сплатити страхові внески за тарифом 33.2 % та 4 % до 28 вересня 2007 року.
30 серпня 2007 року платіжним дорученням № 1515 сплачені страхові внески в розмірі 708 грн.
21 вересня 2007 року платіжними дорученнями № 1550 та № 1551 сплачені страхові внески в сумі 286 544.14 грн.
26 вересня 2007 року платіжними дорученнями № 1596 та № 1602 сплачені страхові внески в сумі 17 416.61 грн.
29 вересня 2007 року платіжними дорученнями № 7040 та № 1627 сплачені страхові внески в сумі 76 178.88 грн.
Всього сплачено страхових внесків за серпень 2007 року на суму 380 847.63 гривень.
Тобто, мав факт несвоєчасної сплати частини суми страхових внесків в розмірі 76 178.88 грн. на 1 календарний день.
З матеріалів справи вбачається, що позивач в період з 17 серпня 2007 року по 31 серпня 2007 року здійснював поточні платежі за липень 2007 року; в період з 30 серпня 2007 року по 29 вересня 2007 року здійснював поточні платежі за серпень 2007 року.
Як вбачається із зазначених вище платіжних доручень в кожному з них позивачем зазначене призначення платежу.
У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 9.3.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум;
при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, - 20 відсотків зазначених сум;
при затримці їх сплати понад 90 календарних днів, - 50 відсотків зазначених сум.
Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків:
1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Відповідно до п. 10.1. зазначеної Іеструкції на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.
Документами, які є підставою для нарахування пені, є:
- документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати - Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду;
- документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; договорів про розстрочення (відстрочення) страхових внесків; Розрахунок суми страхових внесків з від'ємною сумою; рішення про виключення з Державного реєстру підприємств та організацій України; свідоцтво про смерть фізичної особи.
Згідно з платіжними дорученнями сума штрафу та сума пені позивачу розрахована невірно, оскільки платежі винесені позивачем мали затримку до 30 календарних днів включно, а не до 90 календарних днів включно, як зазначив відповідач у оскаржуваному рішенні № 2214 від 20.06.2008 року, тобто розрахунок суми штрафу та суми пені повинен був здійснюватись із розрахунку 10% своєчасно не сплачених сум.
Сума страхових внесків у розмірі 1 200.00 грн. сплачена позивачем із затримкою на два календарних дні, тобто 10% від цієї суми складає 120.00 грн.
Сума страхових внесків у розмірі 1 538.68 грн. сплачена позивачем із затримкою на три календарних дні, тобто 10% від цієї суми складає 153.87 грн.
Сума страхових внесків у розмірі 76 178.88 грн. сплачена позивачем із затримкою на 1 календарний день, тобто 10% від цієї суми складає 7 617.88 грн.
Таким чином, сума штрафу за рішенням № 2214 складає 7 891.75 грн.
Стосовно нарахування позивачу пені суд зазначає наступне.
Оскільки, шахтою 17, 22, 28 серпня 2007 року та 21, 26 грудня 2007 року було перераховано певну суму в рахунок сплати відповідних страхових внесків, то пеня за несвоєчасну сплату сум страхових внесків повинна розраховуватись наступним чином: 0.1% х 1 200.00 грн. х 2 дні = 2.40 грн.; 0.1% х 1 538.68 грн. х 3 дні = 4.62 грн.; 0.1% х 76 178.88 грн. х 1 день = 76.18 грн.
Таким чином, загальна сума пені за рішенням № 2214 складає 83.20 грн.
Представник відповідача в обґрунтування своєї позиції в запереченнях проти позову посилається на те, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Таким чином, відповідач зарахував поточні платежі, сплачені за липень 2007 року та серпень 2007 року в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій, що виникли у минулих періодах, та розрахував розмір штрафних санкцій та пені виходячи з того, що були сплачені недоїмка, пеня та фінансові санкції, що виникли в попередніх періодах.
Стосовно погашення суми недоїмки відповідно до другого речення частини 5 статті 106 Закону України № 1058 суд зазначає, що даними нормами передбачене послідовне погашення недоїмки, пені, та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків (а саме вона мала місце у спірних відносинах), без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено у першому реченні даного пункту.
Таким чином, зарахування відповідачем сплачених позивачем поточних сум страхових внесків в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій здійснене з порушенням вимог Закону, що призвело до неправильного нарахування відповідачем штрафу та пені.
Відповідачем помилково визначено базу для нарахування штрафів та пені, тому суд приходить до висновку, що спірне рішення, винесене відповідачем є частково недійсним.
У відповідності до ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України суд стягує на користь позивача понесені судові витрати у розмірі 1.70 грн.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про скасування рішення УПФУ в м. Єнакієве про сплату боргу № 2214 від 20.06.2008 рок, як таке, що не відповідає чинному законодавству України - задовольнити частково.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області винесене відносно Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» (Структурний підрозділ «Шахта «Ольховатська») № 2214 від 20 червня 2008 року про стягнення суми штрафу в розмірі 84 799.93 грн. та нарахування пені в розмірі 33 883.91 грн. - частково недійсним на суму штрафу 76 908.18 грн. та на суму нарахованої пені в розмірі 33 800.71 грн.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» (86405, Донецька область, м. Єнакієве, вул. Трестівська, 10, код ЄДРПОУ 32276912) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1.70 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 22 липня 2009 року в присутності представника позивача. Повний текст постанови складений 27 липня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Могильницький М.С.