Україна
20 січня 2009 р. справа № 2а-27527/08/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Головіної К.І.
при секретарі Кутафіній К.Ю.
за участю представника позивача Заїка О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області до приватного підприємства „Денон” про стягнення заборгованості з податку на прибуток, з єдиного податку, з комунального податку, -
ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до приватного підприємства „Денон” про стягнення заборгованості перед бюджетом у сумі 848 грн., у тому числі: з податку на прибуток у розмірі 338 грн., з комунального податку у розмірі 170 грн., з єдиного податку у розмірі 340 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 09.10.2008р. відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 848 грн., що складається з:
- податку на прибуток у сумі 338 грн.;
- комунального податку у сумі 170 грн.;
- єдиного податку у сумі 340 грн.
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/283 від 28.07.2006р. і № 2/370 від 07.11.2006р., але станом на 09.10.2008р. погашення податкового боргу не здійснено.
Просив стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму податкової заборгованості з податку на прибуток, комунального податку, єдиного податку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином у порядку ст. 39 КАС України шляхом повідомлення у засобі масової інформації за останнім відомим місцем знаходження - газеті «Вестник Приазовья» від 23.12.2008 року № 51 (985). Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності від представника відповідача не надходило. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області до приватного підприємства „Денон” про стягнення заборгованості з податку на прибуток, з єдиного податку, з комунального податку є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ПП „Денон” є юридичною особою, знаходиться на обліку у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, як платник податків (а.с. 7 ).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя є суб'єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов'язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок на прибуток підприємств, єдиний податок є загальнодержавними податками, згідно ст. 15 Закону України „Про систему оподаткування” комунальний податок є місцевим податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Щодо податку на прибуток підприємств, то відповідно до п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” платниками податку на прибуток підприємств є з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Пунктом 16.4 ст. 16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” передбачено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону.
Наявність податкового боргу з податку на прибуток підприємств у розмірі 338 грн. підтверджується розрахунком заборгованості по платежам до бюджету і сума податку, що підлягає сплаті, становить 338 грн.
Вказаний борг утворився в результаті застосування штрафних санкцій за несвоєчасне надання декларації за 11 місяців 2007 року та за 2007 рік, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.
Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Позивачем на відповідача були накладені такі штрафні санкції, та відповідач має сплатити суму штрафу за несвоєчасне надання декларації у розмірі 338 грн. Позивачем були виставлені податкові повідомлення -рішення 0000241500/0 від 17.01.08 року, № 0000751500/0 від 29.02.2008 року.
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню на користь державного бюджету податковий борг з податку на прибуток підприємства 338 грн.
Щодо єдиного податку, то такими нормативно-правовими актами є Указ Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” та Закон України „Про державну підтримку малого підприємництва”
Так, у відповідності до ст. 11 Закону України „Про державну підтримку малого підприємництва” для суб'єктів малого підприємництва в порядку, встановленому законодавством України, може застосовуватися спрощена система оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності, яка передбачає заміну сплати встановлених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів) сплатою єдиного податку; застосування спрощеної форми бухгалтерського обліку та звітності.
Згідно п. 2 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Згідно з п. 5 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
Наявність заборгованості з єдиного податку підтверджується розрахунком заборгованості по платежам до бюджету, відповідно до якого відповідач мав сплатити 340 грн.
Вказана заборгованість утворилась в результаті несвоєчасного надання декларацій за 1 квартал 2006 року та за 3 квартал 2006 року, за що до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 340 грн. За вказані порушення, до відповідача прийняті повідомлення -рішення №0003421540/0 від 14.07.2006 ррку, №0004921540/0 від 27.11.2006 року.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь державного бюджету податковий борг з єдиного податку у розмірі 340 грн.
Щодо порядку обчислення і спати комунального податку, то відповідно до ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів „Про місцеві податки і збори” комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Встановлення і визначення порядку сплати такого податку згідно ст. 18 зазначеного Декрету здійснюють органи місцевого самоврядування відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
Наявність податкового боргу з комунального податку у розмірі 170 грн. підтверджується розрахунком заборгованості по платежам до бюджету і сума податку, що підлягає сплаті, становить 170 грн.
Борг з комунального податку виник в результаті застосування штрафних санкцій за несвоєчасність надання декларації за 4 квартал 2007 року, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.
Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем були порушені вимоги пп. 2.2 п.2 Положення про комунальний податок (затвердженного рішенням Маріупольської міської ради № 1400 від 30.01.2002 року зі змінами та доповненнями) в частині несвоєчасного надання декларації. Такі порушення податкового законодавства є підставою для накладення на відповідача штрафних санкцій відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Позивачем на відповідача були накладені такі штрафні санкції, та винесено податкове повідомлення -рішення № 0000201530/0 від 29.02.2008 року.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь місцевого бюджету податковий борг з комунального податку у розмірі 170 грн.
Загальна сума податкової заборгованості відповідача перед бюджетом становить 848 грн.
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Суми, які визначені податковими вимогами, відповідачем сплачені не були.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
В судовому засіданні встановлено, що вказані вище податкові повідомлення -рішення про застосування штрафних санкцій оскаржені не були.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області до приватного підприємства „Денон” про стягнення заборгованості з податку на прибуток, з єдиного податку, з комунального податку.
На підставі вищевикладеного, ст. 1, п.п. 3.1.1.п. 3.1. ст. 3, п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5, п. 5.1 ст. 5, п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5, ст. 6, п.п. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16, п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17, п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”; ст. 2, п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”; п.п. 1, 3, 8 ч. 1 ст. 14, п. 2 ч.1 ст. 15, п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”; п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2, п. 16.4 ст. 16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” ст. 67 Конституції України; п.п. 15, 18 Декрету Кабінету Міністрів „Про місцеві податки і збори ”; керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, -
Задовольнити позов Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області до приватного підприємства „Денон” про стягнення заборгованості з податку на прибуток, з єдиного податку, з комунального податку.
Стягнути з приватного підприємства „Денон” (87505, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Азовстальська, буд. 167, ЄДРПОУ 23187136) на користь державного бюджету Орджонікідзевського району м. Маріуполя заборгованість в сумі 338 (триста тридцять вісім) грн. (з податку на прибуток) на розрахунковий рахунок - № 31115009700054, код одержувача 34686694, банк одержувача - ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО - 834016, код платежу 11021000;
Стягнути з приватного підприємства „Денон” (87505, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Азовстальська, буд. 167, ЄДРПОУ 23187136) на користь місцевого бюджету Орджонікідзевського району м. Маріуполя заборгованість в сумі 170 (сто сімдесят) грн. (з комунального податку) на розрахунковий рахунок - № 33219828700054, код одержувача 34686694, банк одержувача - ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО - 834016, код платежу 16010200;
Стягнути з приватного підприємства „Денон” (87505, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Азовстальська, буд. 167, ЄДРПОУ 23187136) на користь державного бюджету Орджонікідзевського району м. Маріуполя заборгованість в сумі 340 (триста сорок) грн. (по єдиному податку) на розрахунковий рахунок - № 34217379700054, код одержувача 34686694, банк одержувача - ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО - 834016, код платежу 16050200;
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Головіна К.І.