Рішення від 30.06.2009 по справі 9787-2008

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 211

РІШЕННЯ

Іменем України

30.06.2009

Справа №2-8/9787-2008

За позовом - ТОВ «Амфібія», м. Євпаторія

До відповідачів -

1. Євпаторійська міська рада, м. Євпаторія

2. Управління економіки Євпаторійської міської ради, м. Євпаторія

Про визнання недійсним рішення, про визнання права на приватизацію майна та зобов'язання провести приватизацію майна.

Суддя Чумаченко С.А.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача - Молчанов А.О. по довіреності від 01.05.08р.

Від відповідача -

1. Сідельникова Г.О. за довіреністю від 19.06.09р.

2. не з'явився.

Сутність спору: Позивач - ТОВ «Амфібія», звернувся із позовною заявою до відповідачів - Євпаторійська міська рада та Управління економіки Євпаторійської міської ради, просить суд визнати недійсним рішення Євпаторійської міської ради № 24-18/21 від17.02.2008 р. «Про впорядкування окремих питань приватизації комунального майна» (п. 2 Додаток 2) в частині визначення способу приватизації нерухомого майна - 7/10 долей домоволодіння № 111 - А, розташованого по вул. 2 Гвардійської Армії в м. Євпаторія - який складається з приміщень № 4,5,6,7,8,8а,9(літ. А), площею 201,4 кв.м. (в тому числі будівлю магазина - 133 кв.м., прибудова - 68,4 кв.м.) - шляхом продажу на аукціоні. Визнати за ТОВ «Амфібія»право на приватизацію нерухомого майна - 7/10 долей домоволодіння № 111 - А, розташованого по вул. 2 Гвардійської Армії в м. Євпаторія - який складається з приміщень № 4,5,6,7,8,8а,9(літ. А), площею 201,4 кв.м. (в тому числі будівлю магазина - 133 кв.м., прибудова - 68,4 кв.м.) - шляхом його викупу. Зобов'язати Євпаторійська міська рада та Управління економіки Євпаторійської міської ради провести приватизацію нерухомого майна - 7/10 долей домоволодіння № 111 - А, розташованого по вул. 2 Гвардійської Армії в м. Євпаторія - який складається з приміщень № 4,5,6,7,8,8а,9(літ. А), площею 201,4 кв.м. (в тому числі будівлю магазина - 133 кв.м., прибудова - 68,4 кв.м.)- шляхом його викупу.

У судовому засіданні оголошувалась перерва у порядку ст.77 Господарського процесуального кодексу України.

Після перерви, представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату слухання справи повідомлений належним чином.

Після перерви представник відповідача надав суду письмові пояснення по справі.

В судовому засіданні оголошувалась перерва, справа слуханням відкладалася у порядку ст.77 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

15 квітня 1999 року між Управлінням економіки Євпаторійської міської ради (Орендодавець) і ТОВ «Амфібія» (Орендар) укладений Договір оренди.

Відповідно до п.1.1. Договору оренди від 15.04.99р. Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення 7\10 частки домоволодіння №111а в м. Євпаторії по вул. 2 Гвардійської Армії, що складається з літери «А» - магазин №4,5,6,7,8,8а,9 загальною площею 201,4кв.м., в тому числі 74,6кв.м. (колишній магазин «Венера»).

Пунктом 10.1. Договору оренди від 15.04.99р. встановлений строк дії договору з 15 квітня 1999 року по 15 квітня 2002 року.

23 грудня 2003 року ТОВ «Амфібія» звернулося із заявою до Управлінням економіки Євпаторійської міської ради з проханням надати дозвіл на реконструкцію приміщення під станцію обслуговування за адресою вул. 2-й Гвардійської Армії, 111а.

Своїм листом від 31 грудня 2003 року за №3966\2 Управлінням економіки Євпаторійської міської ради надало згоду ТОВ «Амфібія» на проведення ремонту основних конструкції приміщень орендуємого об'єкту комунальної власності.

31 грудня 2003 року між Управлінням економіки Євпаторійської міської ради і ТОВ «Амфібія» укладена додаткова угода до договору оренди від 01 квітня 1999 року.

Згідно до п.1.1. Додаткової угоди вказане: Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування комунальне майно - будівлю (7\10 частки домоволодіння №111-А), розташоване в м. Євпаторії по вул. 2 Гвардійської Армії, 111-А, що складається з літери «А» - магазин №4,5,6,7,8,8а,9 загальною площею 201,4кв.м., в тому числі 74,6кв.м. (колишній магазин «Венера»), вартістю 17490,00грн. станом на 01 вересня 1999рік.

Згідно до п.10.1. Додаткової угоди від 31.12.03р. Договір оренди дії з 31 грудня 2003 року по 15 квітня 2005 рік.

17 лютого 2004 року Євпаторійською міською радою прийнято рішення №24-18\21 «Про визначення віддільних питань приватизації комунального майна».

Відповідно до п.2 рішення Євпаторійської міської ради від 17.02.04р. №24-18\21 було вирішено: затвердити перелік об'єктів комунальної власності, що належить приватизації в 2004 році шляхом продажу на аукціоні відповідно до додатку №2.

Згідно до Додатку №2 до переліку об'єктів комунальної власності, що належить приватизації в 2004 році шляхом продажу на аукціоні включені - нежитлові приміщення по вул. 2-ой Гвардійської Армії, 111-а.

15 квітня 2005 року між Управлінням економіки Євпаторійської міської ради і ТОВ «Амфібія» укладена Додаткова угода №1 до договору оренди від 01 квітня 1999 року в редакції додаткової угоди від 31.12.03р., згідно до якої Пункт 10.1 був викладений в наступній редакції - договір дії з 15 квітня 2005 року по 15 березня 2006 року.

17 квітня 2006 року між Управлінням економіки Євпаторійської міської ради і ТОВ «Амфібія» укладена Додаткова угода №2 до договору оренди від 01 квітня 1999 року в редакції додаткової угоди від 31.12.03р., згідно до якої Пункт 10.1 був викладений в наступній редакції - договір діє до приватизації, не пізніше 15 лютого 2007 року.

30 березня 2007 року між Управлінням економіки Євпаторійської міської ради і ТОВ «Амфібія» укладена Додаткова угода до договору оренди від 01 квітня 1999 року в редакції додаткової угоди від 31.12.03р., згідно до якої Пункт 10.1 був викладений в наступній редакції - договір діє до приватизації, не пізніше 31 березня 2009 року.

Як посилається позивач у своєї позовної заяві, ТОВ «Амфібія» були здійсненні невіддільні поліпшення в розмірі 82,1%, у зв'язку із чим, останній має право на викуп об'єкту оренди спірного майна.

Суд розглянувши матеріали справи, вважає що позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають за наступними підставами.

По перше, відповідно до ст.3 Кодексу Адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначена компетенція адміністративних судів, до якої віднесені спори фізичних чи юридичних осію із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень ((нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Згідно до п.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.

У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.

Так, відповідачем у даній позовній заяві дійсно зазначений суб'єкт владних повноважень, але даний спір не має публічно-правового характеру, оскільки предметом спору у даній справі є відновлення порушеного права позивача.

Тобто, між сторонами існує спір про право, що в свою чергу виключає її розгляд в порядку адміністративного судочинства, а підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

15 квітня 1999 року між Управлінням економіки Євпаторійської міської ради (Орендодавець) і ТОВ «Амфібія» (Орендар) укладений Договір оренди.

Відповідно до п.1.1. Договору оренди від 15.04.99р. Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення 7\10 частки домоволодіння №111а в м. Євпаторії по вул. 2 Гвардійської Армії, що складається з літери «А» - магазин №4,5,6,7,8,8а,9 загальною площею 201,4кв.м., в тому числі 74,6кв.м. (колишній магазин «Венера»).

Пунктом 10.1. Договору оренди від 15.04.99р. встановлений строк дії договору з 15 квітня 1999 року по 15 квітня 2002 року.

23 грудня 2003 року ТОВ «Амфібія» звернулося із заявою до Управлінням економіки Євпаторійської міської ради з проханням надати дозвіл на реконструкцію приміщення під станцію обслуговування за адресою вул. 2-й Гвардійської Армії, 111а.

Своїм листом від 31 грудня 2003 року за №3966\2 Управлінням економіки Євпаторійської міської ради надало згоду ТОВ «Амфібія» на проведення ремонту основних конструкції приміщень орендуємого об'єкту комунальної власності.

31 грудня 2003 року між Управлінням економіки Євпаторійської міської ради і ТОВ «Амфібія» укладена додаткова угода до договору оренди від 01 квітня 1999 року.

Згідно до п.1.1. Додаткової угоди вказане: Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування комунальне майно - будівлю (7\10 частки домоволодіння №111-А), розташоване в м. Євпаторії по вул. 2 Гвардійської Армії, 111-А, що складається з літери «А» - магазин №4,5,6,7,8,8а,9 загальною площею 201,4кв.м., в тому числі 74,6кв.м. (колишній магазин «Венера»), вартістю 17490,00грн. станом на 01 вересня 1999рік.

Згідно до п.10.1. Додаткової угоди від 31.12.03р. Договір оренди дії з 31 грудня 2003 року по 15 квітня 2005 рік.

17 лютого 2004 року Євпаторійською міською радою прийнято рішення №24-18\21 «Про визначення віддільних питань приватизації комунального майна».

Відповідно до п.2 рішення Євпаторійської міської ради від 17.02.04р. №24-18\21 було вирішено: затвердити перелік об'єктів комунальної власності, що належить приватизації в 2004 році шляхом продажу на аукціоні відповідно до додатку №2.

Згідно до Додатку №2 до переліку об'єктів комунальної власності, що належить приватизації в 2004 році шляхом продажу на аукціоні включені - нежитлові приміщення по вул. 2-ой Гвардійської Армії, 111-а.

Ще 04 вересня 2002 року Управління економіки Євпаторійської міської ради направило на адресу лист, згідно до якого повідомила ТОВ «Амфібія» про наступне, а саме нежитлові приміщення - колишнього магазину по вул. 20ой Гвардійської Армії, 111А включені до переліку об'єктів що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні. Також, ТОВ «Амфібія» було запропоноване надати необхідні документу органу приватизації для розгляду питання про включення спірного об'єкту в перелік об'єктів комунальної власності, що належать приватизації шляхом викупу.

Як посилається відповідач у своїх поясненнях по справі, яких небудь звернень, по вищезазначеному питанню, від ТОВ «Амфібія» з 1999 року по даний час не поступало.

З метою впорядкування питання приватизації, 17 лютого 2004 року Євпаторійською міською радою прийнято рішення №24-18\21 «Про визначення віддільних питань приватизації комунального майна».

Відповідно до п.2 рішення Євпаторійської міської ради від 17.02.04р. №24-18\21 було вирішено: затвердити перелік об'єктів комунальної власності, що належить приватизації в 2004 році шляхом продажу на аукціоні відповідно до додатку №2.

Крім того, в оскаржуваному рішення Євпаторійської міської ради від 17 лютого 2004 року був вибраний спосіб приватизації об'єктів комунальної власності на 2004 рік, тоді як поліпшення спірного об'єкту були проведені в 2003 році.

Згідно з ч. 2 Роз'яснень Вищого господарського суду України за №02-5/35 від 26.01.2000 р. “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів”, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Так, суд вважає що позовні вимоги, щодо визнання недійсним рішення Євпаторійської міської ради №24-18\21 «Про визначення віддільних питань приватизації комунального майна» задоволенню не підлягають, у зв'язку із тим, що не порушує права та охоронюваних законом інтереси позивача у справі.

15 квітня 2005 року між Управлінням економіки Євпаторійської міської ради і ТОВ «Амфібія» укладена Додаткова угода №1 до договору оренди від 01 квітня 1999 року в редакції додаткової угоди від 31.12.03р., згідно до якої Пункт 10.1 був викладений в наступній редакції - договір дії з 15 квітня 2005 року по 15 березня 2006 року.

17 квітня 2006 року між Управлінням економіки Євпаторійської міської ради і ТОВ «Амфібія» укладена Додаткова угода №2 до договору оренди від 01 квітня 1999 року в редакції додаткової угоди від 31.12.03р., згідно до якої Пункт 10.1 був викладений в наступній редакції - договір дії до приватизації, не пізніше 15 лютого 2007 року.

30 березня 2007 року між Управлінням економіки Євпаторійської міської ради і ТОВ «Амфібія» укладена Додаткова угода до договору оренди від 01 квітня 1999 року в редакції додаткової угоди від 31.12.03р., згідно до якої Пункт 10.1 був викладений в наступній редакції - договір дії до приватизації, не пізніше 31 березня 2009 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», приватизація об'єкта оренди здійснюється відповідно до чинного законодавства.

Згідно з п.2 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», договір оренди припиняється в разі: приватизації об'єкта оренди орендарем (за участю орендаря).

Статтею 3 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», визначені способи приватизації об'єктів малої приватизації, а саме шляхом викупу або продажу на аукціоні, за конкурсом.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про державну програму приватизації» №1723-ІІІ від 18.05.2000р., у разі прийняття рішення про приватизацію орендованого державного майна (будівлі, споруди, приміщення) орендар одержує право на викуп цього майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, вартістю не менш як 25 відсотків залишкової (відновної за вирахуванням зносу) вартості майна (будівлі, споруди, приміщення). Оцінка вартості об'єкта приватизації у цьому разі здійснюється із застосуванням експертної оцінки. Таке ж право одержує орендар у разі прийняття рішення про приватизацію відповідно до законодавства України.

Як углядається з матеріалів справи, своїм листом від 31 грудня 2003 року за №3966\2 Управлінням економіки Євпаторійської міської ради надало згоду ТОВ «Амфібія» на проведення ремонту основних конструкції приміщень орендуємого об'єкту комунальної власності.

Відповідно до п.3 ст.773 Цивільного кодексу України наймач має право змінювати стан речі, переданої йому у найм, лише за згодою наймодавця.

Як встановлено судом, Управління економіки Євпаторійської міської ради своїм листом від 07 лютого 2006 року відмовило ТОВ «Амфібія» в наданні дозволу на проведення ремонту та реконструкції об'єкту оренди, у зв'язку із тим, що об'єкт комунальної власності розташованої в м. Євпаторії по вул. 2 Гвардійської Армії, 111-А включений до переліку об'єкті, яки належать приватизації на підставі ст.6 Закону України «Про приватизацію».

Так, поліпшення спірного об'єкту, розташованого за адресою м. Євпаторія, вул. 2-ой Гвардійської Армії, 111-а, в 1999, 2006-2007 році проводилися ТОВ «Амфібія» без погодження з орендодавцем, отже поліпшення по розрахунку позивача які складають 25%, були здійсненні без належного на то погодження.

Крим того, на момент оренди і отримання ТОВ «Амфібія» дозволу на здійснення ремонту, вже був вибраний спосіб приватизації - аукціон, як вказується в листі Управління економіки Євпаторійської міської ради від 04 вересня 2002 року.

Крім того суд звертає увагу на те, що згідно до ст. 778 Цивільного кодексу України наймач може поліпшити річ, яка є предметом договору найму, лише за згодою наймодавця. Якщо поліпшення речі зроблено за згодою наймодавця, наймач має право на відшкодування вартості необхідних витрат або на зарахування їх вартості в рахунок плати за користування річчю.

Отже, позивачем не виконанні вимоги п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, щодо обґрунтованості позовних вимог, при цьому суд враховує, що обов'язок щодо доказування обставин на які сторона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень покладається саме на зацікавлену сторону, в даному випадку позивача.

В судовому засіданні 30.06.2009 року оголошена вступна та резолютивна частини рішення.

Повний текст рішення підписано 30.06.2009 року.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 77, 82-84 ГПК України, суд

ВИРIШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А.