Україна
21 січня 2009 р. справа № 2а-23037/08/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Головіної К.І.
при секретарі Кутафіній К.Ю.
за участю представника позивача Лукащук Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області до Приватного підприємства „Аквамарин Трейд Менеджмент” про стягнення податкового боргу, -
Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя Донецької області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства „Аквамарин Трейд Менеджмент” про стягнення заборгованості перед бюджетом у сумі 5733, 29 грн., у тому числі: з податку на додану вартість у розмірі 3169,35 грн., з податку на прибуток у розмірі 2563,94 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 11.09.2008р. відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 5733,29 грн., що складається з:
- податку на додану вартість у сумі 3169,35 грн. (в тому числі основний платіж - 2375 грн., фінансова санкція -794,35.);
- податку на прибуток підприємств у сумі 2563,94 грн. (в тому числі основний платіж - 1867 грн., фінансові санкції - 696,94).
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/167 від 08.05.2008р. і № 2/223 від 12.06.2008р., але станом на 11.09.2008р. погашення податкового боргу не здійснено.
Просив стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму податкової заборгованості з податку на додану вартість, податку з прибутку підприємств.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про отримання судової повістки, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ПП «Аквамарин Трейд Менеджмент» є юридичною особою, знаходиться на обліку у Жовтневій МДПІ м.Маріуполя, як платник податків.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя є суб'єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Станом на 11.09.2008 року у відповідача існує податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 3169, 35грн., з податку на прибуток у розмірі 2563,94 грн., що підтверджується довідкою про суми податкового боргу платника податків.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов'язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок на додану вартість, податок на прибуток підприємств є загальнодержавними податками.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Щодо податку на додану вартість, то таким законом є Закон України „Про податок на додану вартість”, згідно з п. 1.6 ст. 1 якого податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.
Наявність податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 3169,35 грн. підтверджується довідкою про суми податкового боргу платника податків, відповідно до якого відповідачем у рахунок погашення податкового боргу не сплачено.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Крім того, в даному випадку, в тому числі, ставиться питання про стягнення з відповідача на користь державного бюджету штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати податку на додану вартість, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.
Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем були порушені вимоги п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та п. 16.4 ст. 16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” в частині несвоєчасної сплати податку на прибуток. Такі порушення податкового законодавства є підставою для накладення на відповідача штрафних санкцій відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Позивачем на відповідача були накладені такі штрафні санкції, та відповідач має сплатити суму штрафу за порушення граничного строку сплати податку на прибуток підприємств у розмірі 794,35 грн., яке оскаржено не було.
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 3169,35 грн. ( в тому числі податкове зобов'язання - 2375 грн., фінансова санкція - 794,35 грн.).
Стосовно податку на прибуток підприємств, то відповідно до п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” платниками податку на прибуток підприємств є з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Пунктом 16.4 ст. 16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” передбачено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону.
Наявність податкового боргу з податку на прибуток підприємств у розмірі 2563,94 грн. підтверджується довідкою про суму податкового боргу платника податків, що підлягає сплаті, становить 2563,94 грн.
Крім того, в даному випадку, в тому числі, ставиться питання про стягнення з відповідача на користь державного бюджету штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати податку на прибуток підприємств, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.
Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Позивачем на відповідача були накладені такі штрафні санкції, та відповідач має сплатити суму штрафу за порушення граничного строку сплати податку на прибуток підприємств у розмірі 696,94 грн., яке оскаржено не було.
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню на користь державного бюджету податковий борг з податку на прибуток підприємства 2563,94 грн., в тому числі - податкове зобов'язання 1867 грн., штрафні санкції - 696,94 грн.
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Суми, які визначені податковими вимогами відповідачем сплачені не були.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив самостійно узгоджені суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області до Приватного підприємства „Аквамарин Трейд Менеджмент” про стягнення податкового боргу.
На підставі вищевикладеного, ст. 1, п.п. 3.1.1.п. 3.1. ст. 3, п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5, п. 5.1 ст. 5, п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5, ст. 6, п.п. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16, п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17, п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”; ст. 2, п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”; п.п. 1, 3, 8 ч. 1 ст. 14, п. 2 ч.1 ст. 15, п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”; ст. 67 Конституції України; п.1.6. ст. 1 Закону України „Про податок на додану вартість”, п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2, п. 16.4 ст. 16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”; керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, -
Задовольнити позов Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області до Приватного підприємства „Аквамарин Трейд Менеджмент” про стягнення податкового боргу.
Стягнути з Приватного підприємства „Аквамарин Трейд Менеджмент” (87554, м. Маріуполь, про-д. Пілотів, буд. 3, ЄДРПОУ 33760661) на користь державного бюджету (розрахунковий рахунок - № 31113009500052, ГУДКУ у Донецькій області, МФО - 834016, ЄДРПОУ 24164947) податковий борг з податку на прибуток у розмірі 2563 (дві тисячі п'ятсот шістдесят три) грн. 94 коп.
Стягнути з Приватного підприємства „Аквамарин Трейд Менеджмент” (87554, м. Маріуполь, про-д. Пілотів, буд. 3, ЄДРПОУ 33760661) на користь державного бюджету (розрахунковий рахунок - № 33210611600052, ГУДКУ у Донецькій області, МФО - 834016, ЄДРПОУ 34686694) податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 3169 (три тисячі сто шістдесят дев'ять три) грн. 94 коп.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Головіна К.І.