Україна
16 січня 2009 р. справа № 2-а-20506/08/0570
час прийняття постанови: 11.57 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Могильницького М.С.
при секретарі Фенделєвій В.Є.
за участю:
представника позивача Лукашкової І.О.
представника відповідача не з'явився,
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю „Красноармійська кондитерська фабрика” (далі ТОВ „ККФ”), звернувся до суду з адміністративним позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції (далі Красноармійської ОДПІ) про визнання протиправними дій Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції щодо продовження термінів виїзної планової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю „Красноармійська кондитерська фабрика” з 16 по 29 вересня 2008 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до плана-графіка перевірок на 3 квартал 2008 року Красноармійською ОДПІ 18 серпня 2008 р. розпочата планова виїзна перевірка ТОВ "ККФ" за період з 01.01.2006 р. по 31.03.2008 р. Як підставою для початку проведення перевірки було пред'явлено направлення № 164 від 15.08.08 р., підписане керівником податкового органу та скріплене печаткою. Термін проведення перевірки зазначений в направленні з 18 серпня до 15 вересня 2008 року.
16 вересня 2008 р. позивачем одержано копію листа "Щодо подовження термінів виїзної планової перевірки ТОВ "ККФ", на якому зазначено № 763 від 15.09.2008 р. та направлення № 210 від 16 вересня 2008 р. на проведення з 16 вересня 2008 року по 29 вересня 2008 року планової виїзної перевірки позивача з посиланням на п. 1 ст. 11-1 ЗУ "Про державну податкову службу в Україні".
У відповідності до ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", порядок координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням та сплатою податків та зборів, визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 21.07.2005 р. № 619 затверджений Порядок координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням та сплатою податків та зборів(обов'язкових платежів). Згідно п. 3 Порядку "зміна в планах-графіках планових виїзних ревізій і перевірок суб'єкта господарювання, діяльність якого підлягає перевірці, та зміна строків їх проведення забороняється, крім випадків виникнення об'єктивних обставин. Керівник відповідного контролюючого органу несе персональну відповідальність за дотримання плану-графіка планових виїзних ревізій і перевірок та повинен забезпечити участь необхідної кількості службових осіб у їх проведенні. Продовження строків проведення планових виїзних перевірок здійснюється за рішенням керівника відповідного контролюючого органу на строк, встановлений статтею 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
У відповідності до п. 1.19 розділу 1 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених Наказом Державної податкової адміністрації України від 27.05.2008 р. № 355 рішення керівника відповідного органу ДПС оформляється наказом. Підставою для прийняття рішення (оформлення наказу) продовження терміну проведення планової перевірки є доповідна записка керівника підрозділу органу ДПС, який організував (очолював) таку перевірку, з викладенням об'єктивних причин необхідності такого продовження. Копія наказу повинна вручатися платнику податків.
Таким чином, про підстави та причини необхідності подовження термінів перевірки платник податків повинен дізнатися з копії наказу керівника органу ДПС.
Вимоги щодо оформлення наказів та їх копій, регламентуються Примірною інструкцією з діловодства в міністерствах , інших центральних органах виконавчої влади, Ради міністрів автономної республіки Крим, місцевих органів виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.97 р. № 1153 (надалі Примірна інструкція) та Інструкцією з діловодства Головного управління Держаної служби України, Затвердженої наказом Головного управління державної служби України від 29 листопада 2000 р. № 65.
У відповідності до п. 4.2.1 п. 4.2 розд. 4 Примірної інструкції службовий документ повинен мати обов'язкові реквізити і стабільний порядок їх розміщення: найменування документа, назва виду документа, дата, індекс, заголовок до тексту, текст, підпис, візи та інше.
Копія документа виготовляється рукописним, машинописним способом та засобами оперативної поліграфії. Під час виготовлення копії рукописним, машинописним способами текст документа відтворюється повністю, включаючи елементи бланка, і засвідчується підписом посадової особи, яка підтверджує відповідність копії оригіналу (п. 4.10.2 п. 4.10 розд. 4 Примірної інструкції).
Із копії документа, який був наданий Красноармійською ОДПІ, як підстава для подовження терміну перевірки, не вбачається його назва або тип, орган, який його видав, тобто відсутні обов'язкові реквізити для даного виду розпорядчого документа. Таким чином, надану копію не можна вважати копією наказу курівника органу ДПС.
Крім цього, у відповідності до п. 1.19. розд.1 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами № 355, продовження термінів проведення перевірки розпочинається в перший робочий день за останнім робочим днем, зазначеним у направлені на перевірку. В перший робочій день за останнім робочим днем, зазначеним у направленні на перевірку, тобто 16 вересня 2008 року, робітники податкового органу до перевірки не приступили. Тому, у позивача були додаткові підстави для сумніву в об'єктивній необхідності подовжувати терміни проведення перевірки і в 17 годин 16 вересня 2008 року, підприємство надіслало до податкового органу листа "Щодо подовження термінів виїзної планової перевірки", в якому зазначило про відсутність підстав для продовження перевірки та порушення податковим органом процедури оформлення подовження термінів проведення планової перевірки, а тому, виходячи з цього, вважав перевірку закінченою. Доказом того, що податковий орган фактично перервав проведення перевірки і не приступив до неї в зазначений в наказі термін є те, що протокол про адміністративне правопорушення за відмову в допуску на перевірку на директора підприємства та акт про цей факт був складений податковим органом тільки 17 вересня.
Таким чином, просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечував, обґрунтовуючи це тим, що за результатами перевірки позивача складено акт від 22.09.2008 року за № 794-23-2-32186892, який підписано посадовими особами ТОВ „ККФ”, та перший примірник акта вручено головному бухгалтеру підприємства.
Крім цього, при проведенні перевірок податкові органи керуються Порядком координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 619, згідно з рішенням керівника відповідного органу ДПС, яке оформляється наказом ДПА України від 27.05.08 № 355.
Відповідно до вищевказаного порядку та наказу проведення продовження термінів проведення планових виїзних перевірок здійснюється відповідно до рішення (наказу) керівника відповідного органу ДПС яке оформлюється наказом.
Продовження термінів проведення перевірки розпочинається в перший робочий день за останнім робочим днем, зазначеним у направленні на перевірку. Підставою для прийняття рішення (оформлення наказу) про продовження терміну проведення планової чи позапланової виїзної перевірки є довідна записка керівника підрозділу органу ДПС, який організував (очолював) таку перевірку, з викладенням об'єктивних причин необхідності такого продовження (факти зволікання платником податків у наданні документів на перевірку, значні обсяги операцій, проведених платником податків у періоді, що перевіряється, відсутність податкового обліку або ведення його з порушенням встановленого порядку (не ведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат платником податків - фізичною особою), значний період, що перевіряється , а також необхідність залучення до перевірки інших працівників або зміна за об'єктивних причин складу бригади перевіряючих тощо).
Після прийняття рішення (наказу) про продовження термінів проведення перевірки виписується нове направлення на перевірку (у 2 примірниках), перший примірник якого разом з копією наказу на продовження терміну проведення перевірки вручається платнику податків під розписку.
При цьому, у наказі на продовження термінів проведення перевірки та направленні зазначається термін продовження перевірки, а у разі залучення додаткових працівників або їх заміни - вказується новий склад бригади перевіряючих. Таке направлення реєструється у органі ДПС , який виписував попереднє направлення на перевірку, з дотриманням вимог, передбачених пунктом 1.14 цього розділу.
Таким чином, відповідно до законодавчих, інструктивних актів, та відповідно доповідної записки керівника підрозділу, який очолював перевірку, виконуючим обов'язки начальника Красноармійської ОДПІ прийнято рішення - наказ від 15.09.2008 року за № 763 про продовження термінів виїзної планової перевірки ТОВ „ККФ”, код ЄДРПОУ 32186892, з 16.09.08 по 29.09.08 - строком на 10 робочих днів. Також виписано нове направлення від 16 вересня № 210 у 2-х примірниках, перший примірник якого разом з копією наказу на продовження термінів проведення перевірки вручено 16.09.2008 року головному бухгалтеру підприємства під розписку, але керівництвом підприємства працівники Красноармійської ОДПІ на перевірку допущені не були, в результаті чого працівниками інспекції складений акт про відмову від допуску до перевірки. Окрім цього, 17.09.2008 року за фактом не допуску відносно директора ТОВ „ККФ” Стеценка І.М. був складений протокол про адміністративне порушення.
Тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, обґрунтування її правової позиції співпадала з тією позицією, яка викладена у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду справи. З огляду на це суд при розгляді справи керувався письмовими запереченнями, наданими відповідачем до суду.
Слухання адміністративної справи здійснювалося із застосуванням технічного засобу фіксації судового процесу „Камертон”.
Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, встановив наступне.
ТОВ „ККФ” зареєстроване Розпорядженням Добропільського міського голови 28.07.2003 року № 220р, взято на облік в якості платника податків 09.09.2003 року в Красноармійській ОДПІ.
Відповідно до плана-графіка перевірок на 3 квартал 2008 року Красноармійською ОДПІ 18 серпня 2008 р. розпочата планова виїзна перевірка ТОВ "ККФ" за період з 01.01.2006 р. по 31.03.2008 р. Як підставою для початку проведення перевірки було пред'явлено направлення № 164 від 15.08.08 р., підписане керівником податкового органу та скріплене печаткою. Термін проведення перевірки зазначений в направленні з 18 серпня до 15 вересня 2008 року. Перевірку у вказаний термін було проведено, будь-яких зволікань із наданням первинних документів бухгалтерського обліку та документів податкового обліку з боку позивача не вчинялося. З цього приводу відповідач у запереченнях не наводив будь-яких обґрунтувань.
16 вересня 2008 р. позивачем одержано копію листа "Щодо подовження термінів виїзної планової перевірки ТОВ "ККФ", на якому зазначено № 763 від 15.09.2008 р. та направлення № 210 від 16 вересня 2008 р. на проведення з 16 вересня 2008 року по 29 вересня 2008 року планової виїзної перевірки позивача з посиланням на п. 1 ст. 11-1 ЗУ "Про державну податкову службу в Україні".
Продовження термінів проведення планової виїзної перевірки здійснюється відповідно до статті 11-1 Закону за рішенням керівника органу державної податкової служби, який виписав направлення на перевірку. Так, подовження термінів проведення планової виїзної перевірки можливе на термін не більш як 10 робочих днів, а стосовно суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів.
При цьому рішення керівника органу податкової служби про продовження терміну проведення позапланової виїзної перевірки оформлюється наказом, згідно до п.1.13 Наказу ДПАУ від 27.05.2008 р. № 355.
У відповідності з п.1.19 зазначеного Наказу підставою для прийняття рішення (оформлення наказу) про продовження терміну проведення планової чи позапланової виїзної перевірки є доповідна записка керівника підрозділу органу ДПС, який організував (очолював) таку перевірку, з викладенням об'єктивних причин необхідності такого продовження (факти зволікання платником податків у наданні документів на перевірку, значні обсяги операцій, проведених платником податків у періоді, що перевіряється, відсутність податкового обліку або ведення його з порушенням встановленого порядку (не ведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат платником податків - фізичною особою), значний період, що перевіряється, а також необхідність залучення до перевірки інших працівників або зміна за об'єктивних причин складу бригади перевіряючих тощо).
Жодна з наведених підстав для продовження терміну проведення документальної перевірки не була доведена відповідачем. Викладена в тексті наказу (а.с.7-8) необхідність дослідження законності формування податкового кредиту на підставі отриманих у майбутньому результатів зустрічних перевірок не може бути підставою для погодження терміну проведення перевірки в зв'язку з тим, що зустрічні перевірки можуть бути не завершені до закінчення подовженого строку і крім цього, при виявленні неточностей в обліку платника податків за результатами проведених зустрічних перевірок, у податкового органу будуть підстави для проведення позапланової перевірки підприємства в контексті вимог ст.11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”.
Інша причина, яка наведена в обґрунтування необхідності подовження строків, полягає в тому, що в ході перевірки встановлено ведення податкового обліку з порушенням встановленого порядку. Але в такому разі термін перевірки необхідно не продовжувати, а оформляти акт перевірки і виносити рішення по ньому, як зазначено в Наказі ДПА України від 10.08.2005 року № 327 „Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства”. Крім цього, в наказі не зазначено, які саме встановлені факти порушення податкового законодавства, для дослідження яких податковому органу не було достатньо 20 робочих днів.
У відповідності із ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. З огляду на це відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірність своїх дій щодо продовження терміну проведення документальної перевірки позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Красноармійська кондитерська фабрика” до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними дій Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції щодо продовження термінів виїзної планової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю „Красноармійська кондитерська фабрика” з 16 по 29 вересня 2008 року - задовольнити у повному обсязі.
Визнати дії Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції щодо продовження термінів виїзної планової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю „Красноармійська кондитерська фабрика” з 16 по 29 вересня 2008 року - неправомірними.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 16 січня 2009 року в присутності представника позивача.
Повний текст постанови складений та підписаний 21.01.2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Могильницький М.С.