Україна
24 липня 2009 р. справа № 2-а-16616/08/0570
час прийняття постанови: 10.57 година
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Могильницького М.С.
при секретарі Фенделєвій В.Є.
за участю представника позивача Нестеренко Н.В.
представника відповідача Колотової І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. С.П.Ткачука» до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання недійсними рішення УПФУ в м. Харцизьку «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду»,
Державне підприємство «Шахтрськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. С.П.Ткачука» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання недійсними рішення УПФУ в м. Харцизьку «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до рішень відповідача від 13.05.2008р. за №№ 395, 396 та 397 до нього було застосовано штрафні санкції у розмірі 259 642.92 грн. та пеню в розмірі 59 404.16 грн. за своєчасно не сплачені суми страхових внесків за період з 28.11.2007 року по 16.04.2008 року та з 28.10.2007 року по 25.04.2008 року.
Позивач вважає вказане рішення незаконним з наступних підстав.
Відповідно до п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідальний базовий звітний період - не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням приписів та вимог п. 1 ст. 14, п. 6 ст. 20 цього Закону є календарний місяць.
Позивач зазначає, що при сплаті страхових внесків мав факт неповної і несвоєчасної сплати належної суми страхових внесків за вересень 2007 року та жовтень 2007 року. Загальна кількість днів прострочення сплати страхових внесків за вересень 2007 року складає 4 календарних дні, за жовтень 2007 року - 1 календарний день, за листопад 2007 року - страхові внески сплачені повністю та своєчасно, за грудень 2007 року - 10 календарних днів, за січень 2008 року - 9 календарних днів, за лютий 2008 року - 7 календарних днів, за березень 2008 року - 5 календарних днів.
Тому позивач вважає, що відповідач повинен був застосувати штраф у розмірі 10% у залежності від кількості днів затримки.
Не зважаючи на це, відповідач застосував штраф у розмірі 20 % та 50 %, що призвело до застосування штрафу у підвищеному розмірі 259 642.92 грн.
Крім того, як зазначає позивач, загальна сума пені повинна складати 18 471.78 грн., замість вказаної у рішеннях суми 59 404.16 грн.
Позивач зазначає, що відповідач прийняв рішення всупереч вимогам ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чим перевищило свої повноваження щодо накладання штрафних санкцій.
Тому просить суд визнати недійсними рішення відповідача «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Надав суду пояснення аналогічні обґрунтуванню позовних вимог. Просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач надав суду заперечення проти позову, в обґрунтування яких зазначив, що відповідно до ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій, встановлених цією статтею.
При цьому, відповідач зазначає, що відповідно до ч. 5 зазначеної статті Закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Рішення № 395 від 13.05.2008 року складено за період з 28.11.2007 року по 16.04.2008 року по тих платежах, про строчка сплати за якими складає до 30 днів (на 10%). Рішення № 396 від 13.05.2008 року складено за період з 28.10.2007 року по 25.04.2008 року по тих платежах, про строчка сплати за якими складає до 90 днів (на 20%). Рішення № 397 від 13.05.2008 року складено за період з 28.10.2007 року по 25.04.2008 року по тих платежах, про строчка сплати за якими складає більше 90 днів (на 50%).
Тому просить у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав суду пояснення аналогічні запереченням проти позову. Просив у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні експерт Тріпутіна Оксана Іванівна пояснила суду, що згідно Інструкції про проведення експертиз перше питання не відноситься до компетенції експерта. По-другому питанню було встановлено розбіжності у складі сальдового залишку станом на 01.10.2007 року. Відповідно до Інструкції «Про призначення та проведення судових експертиз і експертних досліджень» експерту заборонено вибирати вихідні дні для проведення експертизи, якщо вони відображені в наданих йому матеріалах неоднозначно, тому не можливо було провести дослідження черговості зарахування страхових внесків з період з 01.10.2007 року по 30.04.2008 року та визначити розмір штрафу та пені, що підлягає зарахуванню згідно рішень УПФУ в м. Харцизьку №№ 395, 396, 397 від 13.05.2008 року.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача та представника відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» є юридичною особою (ідентифікаційний код 32299510), зареєстроване виконавчим комітетом Шахтарської міської ради 30 квітня 2003 року (свідоцтво про державну реєстрацію Серії А00 № 670982), включено до ЄДРПОУ.
«Шахта ім. С.П.Ткачука» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» без права юридичної особи, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 33604322, діє на підставі Положення про відокремлений підрозділ «Шахта ім. С.П.Ткачука» ДП «Шахтарськантрацит».
Відокремлений підрозділ «Шахта ім. С.П.Ткачука» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, несе обв'язки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
13 травня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України у м. Харцизьку Донецької області прийняті рішення № 395, № 396 та № 397 про застосування до Відокремленого підрозділу «Шахта ім. С.П.Ткачука» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду України.
Відповідно до рішення № 395 від 13.05.2008 року до позивача застосовано штраф у сумі 6 929.64 грн. та нараховано пеню у розмірі 1 871.00 грн. за період з 28.11.2007 року по 16.04.2008 року (10% у залежності від кількості днів затримки) /а.с. 9/.
Відповідно до рішення № 396 від 13.05.2008 року до позивача застосовано штраф у сумі 239 195.65 грн. та нараховано пеню у розмірі 54 737.61 грн. за період з 28.10.2007 року по 25.04.2008 року (20% у залежності від кількості днів затримки) /а.с. 10/.
Відповідно до рішення № 397 від 13.05.2008 року до позивача застосовано штраф у сумі 13 571.63 грн. та нараховано пеню у розмірі 2 795.55 грн. за період з 28.10.2007 року по 25.04.2008 року (50% у залежності від кількості днів затримки) /а.с. 11/.
Суд вважає такі дії відповідача протиправними і такими, що порушують права та інтереси позивача, а тому не приймає доводи відповідача щодо правомірності зарахування сплаченої позивачем суми в порядку календарної черговості виникнення податкового боргу з посиланням на приписи п. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з огляду на наступне.
Абзацом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Відповідно ч. 1 ст. 15 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.
Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи, позивач є платником страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України.
У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням п. 1 ст. 14 та п. 6 ст. 20 цього Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є календарний місяць.
Відповідно до п.п. 5.1.4 п. 5 Постанови Правління пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Відповідно до п. 10.3 Постанови Правління пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» днем сплати вважається у разі перерахування сум страхових внесків та/або сум фінансових санкцій у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.
Згідно до п. 11.11. Постанови Правління пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» (далі - Інструкція) платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.
У жовтні 2007 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за вересень 2007 року. Згідно до розрахунку позивач зобов'язаний сплатити страхові внески за тарифом 33.2 % та 4% в розмірі 332 907.58 грн., за тарифом 0.5 - 5 % в розмірі 14 563.05 грн. до 28 жовтня 2007 року.
19 жовтня 2007 року платіжними дорученнями № 238 та № 378 сплачені страхові внески в розмірі 227 000.00 грн.
31 жовтня 2007 року платіжними дорученнями № 251 та № 401 сплачені страхові внески в сумі 109 000.00 грн.
1 листопада 2007 року платіжним дорученням № 411 сплачені страхові внески в сумі 7 774.92 грн.
Всього сплачено страхових внесків за вересень 2007 року 343 774.92 гривень.
Мав факт несвоєчасної сплати частини суми страхових внесків в розмірі 109 000.00 грн. та в розмірі 7 774.92 грн. на 4 календарних дні Відокремленим підрозділом «Шахта ім. С.П.Ткачука» (з 29 жовтня 2007 року по 1 листопада 2007 року).
7 листопада 2007 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за жовтень 2007 року. Згідно до розрахунку позивач зобов'язаний сплатити страхові внески за тарифом 33.2 % та 4% в розмірі 353 893.35 грн., за тарифом 0.5 - 5 % в розмірі 15 975.49 грн. до 28 листопада 2007 року.
22 листопада 2007 року платіжним дорученням № 269 сплачені страхові внески в розмірі 208 500.00 грн.
29 листопада 2007 року платіжними дорученнями № 437 та № 285 сплачені страхові внески в сумі 84 046.93 грн. та в сумі 54 200.00 грн. відповідно.
Всього сплачено страхових внесків за жовтень 2007 року 346 746.93 гривень.
Мав факт несвоєчасної сплати частини суми страхових внесків в розмірі 138 246.93 грн. на 1 календарний день Відокремленим підрозділом «Шахта ім. С.П.Ткачука».
17 грудня 2007 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за листопад 2007 року. Згідно до розрахунку позивач зобов'язаний сплатити страхові внески за тарифом 33.2 % та 4% в розмірі 353 319.18 грн., за тарифом 0.5 - 5 % в розмірі 15 992.98 грн. до 28 грудня 2007 року.
21 грудня 2007 року платіжними дорученнями № 304 та № 566 сплачені страхові внески в розмірі 220 780.00 грн. та в розмірі 5 000.00 грн. відповідно
27 грудня 2007 року платіжним дорученням № 587 сплачені страхові внески в сумі 122 945.95 грн.
Всього сплачено страхових внесків за листопад 2007 року 348 725.95 гривень.
Таким чином, за листопад 2007 року позивачем страхові внески сплачені повністю та своєчасно.
14 січня 2008 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за грудень 2007 року. Згідно до розрахунку позивач зобов'язаний сплатити страхові внески за тарифом 33.2 % та 4% в розмірі 347 187.04 грн., за тарифом 0.5 - 5 % в розмірі 15 539.62 грн. до 20 січня 2007 року.
22 січня 2008 року платіжним дорученням № 16 сплачені страхові внески в розмірі 139 000.00 грн.
25 січня 2008 року платіжним дорученням № 8 сплачені страхові внески в сумі 500.00 грн.
30 січня 2008 року платіжними дорученнями № 48 та № 26 сплачені страхові внески в сумі 73 106.00 грн. та в сумі 54 871.85 грн.
Всього сплачено страхових внесків за грудень 2007 року 267 477.85 гривень.
Мав факт несвоєчасної сплати суми страхових внесків у загальному розмірі 267 477.85 грн. на 10 календарних днів Відокремленим підрозділом «Шахта ім. С.П.Ткачука» (з 21 січня 2008 року по 30 січня 2008 року).
15 лютого 2008 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за січень 2008 року. Згідно до розрахунку позивач зобов'язаний сплатити страхові внески за тарифом 33.2 % та 4% в розмірі 396 594.46 грн., за тарифом 0.5 - 5 % в розмірі 24 739.98 грн. до 20 лютого 2008 року.
29 лютого 2008 року платіжними дорученнями № 50, № 60 та № 67 сплачені страхові внески в сумі 7 840.98 грн., в сумі 13 759.98 грн. та в сумі 387 200.00 грн. відповідно.
Всього сплачено страхових внесків за січень 2008 року 408 800.96 гривень.
Мав факт несвоєчасної сплати суми страхових внесків у загальному розмірі 408 800.96 грн. на 9 календарних днів Відокремленим підрозділом «Шахта ім. С.П.Ткачука» (з 21 лютого 2008 року по 29 лютого 2008 року).
18 березня 2008 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за лютий 2008 року. Згідно до розрахунку позивач зобов'язаний сплатити страхові внески за тарифом 33.2 % та 4% в розмірі 389 216.10 грн., за тарифом 0.5 - 5 % в розмірі 24 342.04 грн. до 20 березня 2008 року.
20 березня 2008 року платіжними дорученнями № 79 та № 86 сплачені страхові внески в сумі 23 252.04 грн. та в сумі 376 768.00 грн. відповідно.
26 березня 2008 року платіжним дорученням № 74 сплачені страхові внески в сумі 4 740.00 грн.
27 березня 2008 року платіжним дорученням № 87 сплачені страхові внески в сумі 10 308.10 грн.
Всього сплачено страхових внесків за лютий 2008 року 415 068.14 гривень.
Мав факт несвоєчасної сплати суми страхових внесків у розмірі 4 740.00 грн. та у розмірі 10 308.10 грн. на 7 календарних днів Відокремленим підрозділом «Шахта ім. С.П.Ткачука» (з 21 березня 2008 року по 27 березня 2008 року).
У квітні 2008 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за березень 2008 року. Згідно до розрахунку позивач зобов'язаний сплатити страхові внески за тарифом 33.2 % та 4% в розмірі 400 329.25 грн., за тарифом 0.5 - 5 % в розмірі 1 998.19 грн. до 20 березня 2008 року.
16 квітня 2008 року платіжними дорученнями за №№ 90, 98, 104, 105 сплачені страхові внески в сумі 165 053.16 грн., 13 030.82 грн., 3 000.00 грн., 228 208.00 грн. відповідно.
24 квітня 2008 року платіжними дорученнями за №№ 9, 13 та 115 сплачені страхові внески в сумі 10 662.00 грн., в сумі 134 728.00 грн. та в сумі 19 369.00 грн.
25 квітня 2008 року платіжним дорученням № 140 сплачені страхові внески в сумі 14 422.44 грн.
Всього сплачено страхових внесків за березень 2008 року 588 473.42 гривень.
Мав факт несвоєчасної сплати суми страхових внесків у розмірі 179 181.44 грн. на 5 календарних днів Відокремленим підрозділом «Шахта ім. С.П.Ткачука» (з 21 квітня 2008 року по 25 квітня 2008 року).
У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 9.3.2. Інструкції у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум;
при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, - 20 відсотків зазначених сум;
при затримці їх сплати понад 90 календарних днів, - 50 відсотків зазначених сум.
Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків:
1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
2) при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 31 до 90 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
3) при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів, рішення виноситься у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) недоїмки.
Рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки, незалежно від кількості випадків сплати за цей період.
Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Як встановлено судом, строк простроченої сплати страхових внесків за вересень 2007 року склав 4 календарних дні, за жовтень 2007 року - 1 календарний день, за грудень 2007 року - 10 календарних днів, за січень 2008 року - 9 календарних днів, за лютий 2008 року - 7 календарних днів, за березень 2008 року - 5 календарних днів у зв'язку з чим штраф повинен розраховуватись у розмірі 10% від суми своєчасно несплачених страхових внесків.
Згідно з платіжними дорученнями сума штрафу та сума пені позивачу розрахована невірно, оскільки платежі винесені позивачем мали затримку до 30 календарних днів включно, а не до 90 календарних днів включно та понад 90 календарних днів, як зазначив відповідач у оскаржуваних рішеннях від 13.05.2008 року № 396 та № 397, тобто розрахунок суми штрафу та суми пені повинен був здійснюватись із розрахунку 10% своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до п. 10.1. зазначеної Іеструкції на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.
Документами, які є підставою для нарахування пені, є:
- документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати - Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду;
- документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; договорів про розстрочення (відстрочення) страхових внесків; Розрахунок суми страхових внесків з від'ємною сумою; рішення про виключення з Державного реєстру підприємств та організацій України; свідоцтво про смерть фізичної особи.
Відповідно до ч. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкції в порядку календарної черговості їх виникнення.
У випадку коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Тобто, зазначена правова норма передбачає спрямування коштів на погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення у разі сплати страхувальником саме недоїмки, пені та фінансових санкцій, а не поточних страхових внесків.
Крім того, у будь-якому випадку, ця норма не встановлює право чи обов'язок Пенсійного фонду якимось чином змінювати призначення платежу, який визначений у платіжних дорученнях. Не передбачено таке право відповідача і будь-якими іншими нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або іншими законами з питань страхових внесків.
Крім того, відповідно до ст. 17 вказаного закону, страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
З матеріалів справи вбачається, що позивач в період з 19 жовтня 2007 року по 1 листопада 2007 року здійснював поточні платежі за вересень 2007 року; в період з 22 листопада 2007 року по 29 листопада 2007 року здійснював поточні платежі за жовтень 2007 року; в період з 21 грудня 2007 року по 27 грудня 2007 року здійснював поточні платежі за листопад 2007 року; в період з 23 січня 2008 року по 30 січня 2008 року здійснював поточні платежі за грудень 2007 року; 29 лютого 2008 року здійснював поточні платежі за січень 2008 року; в період з 20 березня 2008 року по 27 березня 2008 року здійснював поточні платежі за лютий 2008 року; в період з 16 квітня 2008 року по 25 квітня 2008 року здійснював поточні платежі за березень 2008 року.
Відповідач визнає факт, що позивач самостійно визначив призначення платежу в платіжних дорученнях з вказівкою граничного терміну сплати, тому суд вважає, що дії позивача не суперечать вимогам вказаного закону.
Суд не приймає посилання відповідача на частину 5 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з огляду на те, що відповідно до абзацу 2 пункту 9 даної статті відповідальність передбачена за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків. Аналіз зазначених норм доводить, що об'єктом застосування штрафу та нарахування пені є сплачена платником сума внесків, а не погашена сума недоїмки.
Таким чином, відповідач зарахував поточні платежі, сплачені за період з 19 жовтня 2007 року по 25 квітня 2008 року в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій, що виникли у минулих періодах, та розрахував розмір штрафних санкцій та пені виходячи з того, що були сплачені недоїмка, пеня та фінансові санкції, що виникли в попередніх періодах, а поточні платежі сплачені в меншій сумі.
Стосовно погашення суми недоїмки відповідно до другого речення частини 5 статті 106 Закону України № 1058 суд зазначає, що даними нормами передбачене послідовне погашення недоїмки, пені, та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків (а саме вона мала місце у спірних відносинах), без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено у першому реченні даного пункту.
Таким чином, зарахування відповідачем сплачених позивачем поточних сум страхових внесків в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій здійснене з порушенням вимог Закону, що призвело до неправильного визначення суми штрафу та пені.
Крім того, як встановлено судом та підтверджується висновком зазначеної судово-економічної експертизи при дослідженні складу сальдового залишку ВП «Шахта ім. С.П.Ткачука» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» станом на 1 жовтня 2007 року згідно до картки особового рахунку, оборотно-сальдової відомості по рахунку 6511 та акту звірення розрахунків по нарахованим та сплаченими страховим внескам до Пенсійного фонду України встановлені наступні розбіжності, а саме:
- за даними картки особового рахунку значиться недоїмка по внескам у сумі 517 889.19 грн. (32%, 4%, 42%) та у сумі 49 350.22 грн. (1-5%);
- за даними оборотно-сальдової відомості по рахунку 6511 за жовтень 2007 року вхідне сальдо на початок січня (01.01.2008 року) значиться:
по Кредиту рахунку 6511 (штрафи) - 693 345.58 грн.; по Кредиту рахунку 6510 (податки та відрахування) з урахуванням вересня 2007 року в сумі 345 470.63 грн. (без урахуванням вересня 2007 року сальдо по Дебету рахунку складає 2000.00 грн.);
- за даними Акту звірення розрахунків за нарахованими та сплаченими страховими внесками до Пенсійного фонду України між ВП «Шахта ім. С.П.Ткачука» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» та Управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку станом на 01.10.2007 року значаться розбіжності у складі сальдового залишку між наявними сумами недоїмки (переплати) по страхових внесках та фінансових санкціях.
Зазначений вище Акт звірення розрахунків є підписаним сторонами без зауважень або заперечень, скріплений печатками у двосторонньому порядку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, з огляду на те, що на вимоги суду відповідач не надав підтвердження наявності недоїмки із сплати страхових внесків станом на 1 жовтня 2007 року, які відображені в особовому рахунку позивача, суд прийшов до висновку про необґрунтованість відображення цих показників в особовому рахунку позивача.
Отже, відповідач у суді не довів правомірність своїх дій щодо нарахування штрафів та пені, тому суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
У відповідності до ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України суд стягує на користь позивача понесені судові витрати у розмірі 3,40 грн.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовні вимоги Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. С.П.Ткачука» до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання недійсними рішення УПФУ в м. Харцизьку «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду» - задовольнити у повному обсязі.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області від 13 травня 2008 року № 395 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду на суму нарахованого штрафу 6 929.64 грн. та на суму нарахованої пені в розмірі 1 871.00 грн. - недійсним.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області від 13 травня 2008 року № 396 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду на суму нарахованого штрафу 23 195.65 грн. та на суму нарахованої пені в розмірі 54 737.61 грн. - недійсним.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області від 13 травня 2008 року № 397 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду на суму нарахованого штрафу 13 517.63 грн. та на суму нарахованої пені в розмірі 2 795.55 грн. - недійсним.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20; р/р 26004301666425 у філії «Відділення Промінвестбанку в м. Шахтарську», МФО 334613, ЄДРПОУ 32299510) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 24 липня 2009 року в присутності представника позивача та представника відповідача.
Повний текст постанови складений 29 липня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Могильницький М.С.