Кіровоградської області
"17" серпня 2009 р.
Справа № 17/489
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Таран С.В., при секретарі судового засідання Патлаченко А.Л. розглянув 17.08.2009 року о 16 год. 30 хв. у відкритому судовому засіданні справу №17/489
за адміністративним позовом: Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області, м. Кіровоград
до відповідача: закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Радій", м. Кіровоград
про стягнення 17013,96 грн.
Представники сторін:
від позивача - Куницький В.В., довіреність №3216-02 від 29.12.2008 р.;
від відповідача - Звєрєва В.І., довіреність №7 від 25.05.2009 р.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Кіровоградській області подано позов про стягнення з закритого акціонерного товариства "Радій" в доход державного бюджету 17013,96 грн. економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, наданого на вимогу суду Головним управлінням статистики у Кіровоградській області, №14-7122 від 05.10.2007 року (вх. №02-05/36684 від 10.10.2007 року) вірною назвою відповідача є закрите акціонерне товариство "Науково-виробниче підприємство "Радій", ідентифікаційний код 14312430 (а.с. 28).
Відповідач позов заперечив, посилаючись на невідповідність рішення державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області, на підставі якого до нього застосовано економічні санкції, вимогам чинного законодавства (а.с. 68-69).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступне.
Відповідно до Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами №9 від 29.03.2001 р., державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області є територіальним органом державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй.
Згідно статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Пунктом 3 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Кіровоградській області визначено, що основним завданням державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області є організація та здійснення контрольно - наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області відповідно до правил статті 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" та підпункту 5 пункту 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами має право приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
Повноважною особою установи позивача в період з 07.08.2007 року по 17.08.2007 року відповідно до плану роботи державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області на серпень місяць 2007 року була проведена перевірка підприємства відповідача з питань правильності формування та застосування тарифів на електроенергію та передачу електроенергії субабонентам, транзитним споживачам та орендаторам, та правильності формування та застосування тарифів на послуги водопостачання, водовідведення для сторонніх споживачів за період серпень - грудень місяці 2006 року та січень - липень місяці 2007 року.
За наслідками даної перевірки було складено акт №659 від 17.08.2007 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем державної дисципліни цін при наданні послуг по передачі (транзиту) електроенергії субабонентам (орендарям), чим було порушено Закон України "Про ціни і ціноутворення" та пункт 6.28 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996 року з подальшими змінами та доповненнями (а.с. 12-14).
На підставі вказаного акту заступником начальника державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області винесено рішення від 20.08.2007 року №39 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін (далі - рішення №39 від 20.08.2007 року), згідно якого на підставі статті 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вирішено вилучити у закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Радій" у доход державного бюджету 5671,32 грн. необґрунтовано одержаної виручки та застосовано 11342,64 грн. економічних санкцій (а.с. 9).
Вказане рішення було направлено позивачем відповідачеві 21.08.2007 року разом з претензією на суму 17013,96 грн. (а.с. 10) та отримано останнім 23.08.2007 року (а.с. 11).
Постановою господарського суду Кіровоградської області від 17.12.2007 року по справі №3/381 за позовом закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Радій" до державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області скасовано рішення останньої від 20.08.2007 року №39 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін (а.с. 50-57).
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2009 року по справі №3/381 постанову господарського суду Кіровоградської області від 17.12.2007 року у даній справі залишено без змін (а.с. 46-49).
Відтак, зазначені судові рішення по справі №3/381 набрали законної сили 26.02.2009 року.
Відповідно до вимог пункту першого статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа щодо якої встановлено ці обставини.
За нормами частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Враховуючи те, що судовими рішеннями від 17.12.2007 р. та від 26.02.2009 р. по справі №3/381 встановлено невідповідність вимогам чинного законодавства рішення державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області №39 від 20.08.2007 року, на підставі якого до закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Радій" застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 17013,96 грн., що є об'єктом розгляду у даній господарській справі, в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Клопотання позивача №1539-02 від 11.08.2009 року (вх. №02-14/17727 від 11.08.2009 року) про продовження строку зупинення провадження у справі №17/489 задоволенню не підлягає в зв'язку з відсутністю правових підстав для його задоволення; тим більше, що вказане клопотання надійшло до господарського суду після поновлення провадження у справі.
В задоволенні клопотання позивача б/н від 17.08.2009 року (вх. №02-14/18219 від 17.08.2009 року) про зупинення провадження у справі №17/489 на підставі пункту 4 частини другої статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України також слід відмовити, оскільки позивачем не надано суду доказів відкриття касаційного провадження по справі №3/381 та необґрунтовано належним чином необхідність зупинення провадження у даній справі. При цьому господарським судом враховано, що прийняття рішення по даній справі не виключає його перегляду за нововиявленими обставинами у разі скасування Вищим адміністративним судом України судових рішень по справі №3/381, що свідчить про відсутність підстав передбачених статтею 156 Кодексу адміністративного судочинства України, для зупинення провадження у даній справі.
Керуючись статтями 160, 162, 163, частинами 1-4 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, пунктом 6 "Прикінцевих та перехідних положень" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 19.08.2009 року.
Суддя