Постанова від 29.04.2009 по справі 227/08/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2009 р. справа № 227/08/0570

час прийняття постанови: 10-15

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шальєвої В.А.

при секретарі Яковецька О.В.

за участі представника позивача Чевичелової О.А.,

представника відповідача Желябіної І.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Державної податкової інспекції в м.Дзержинську про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Донецькоблводоканал» звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м.Дзержинську про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, мотивуючи вимоги тим, що Державною податковою інспекцією в м.Дзержинську була проведена виїзна позапланова документальна перевірка фінансово-господарської діяльності з питань дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 03.09.2007 року. За результатами такої перевірки структурному підрозділу позивача було винесено податкове повідомлення-рішення за забруднення навколишнього природного середовища від 30.11.2007 року №0000402342/0 про нарахування податкового зобов'язання у сумі 20709,06 грн., в т.ч. за основним платежем у сумі 17257,55 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 3451,51 грн. Позивач просив визнати податкове повідомлення-рішення від 30.11.2007 року недійсним.

Ухвалою суду від 11 лютого 2008 року було замінено первинного відповідача Комунальне підприємства «Донецькоблводоканал» на належного - Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу».

Представник позивача в судовому засіданні надала пояснення аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві, просила задовольнити позов в повному обсязі. Посилався на те, що строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали ждозвіл на спеціальне водокористування, припинення права спеціального дозволу у випадку закінчення строку дії дозволу здійснюється за рішенням органу, який видав дозвіл на спеціальне водокористування. Згідно п.8 порядку, у разі відсутності в платника затверджених у встановленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір обчислюється в п'ятикратному розмірі. Крім того, позивач зазначив, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.09.2008 року затверджено мирову угоду між комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу» та Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, відповідно до якою всі умови дозволів на спец водокористування, які були видані КП «Донецькоблводоканал» вважаються дійсними для КП «Компанія «Вода Донбасу»; у зв'язку з незмінністю умов водокористування, які вказані в дозволі №УКР-ДОН-2929 від 07.09.2005 року, виданому ВУВГК м.Дзержинськ, вважаються дійсними до отримання договору №УКР-ДОН-3342 від 14.06.2007 року. Таким чином, відповідач не мав правових підстав для донарахування податкового зобов'язання і прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Представник відповідача в судовому засіданні надала письмові заперечення проти позову, в яких просила відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Свої доводи представник відповідача обґрунтувала тим, що відповідно до п.1.1 ст.1 Заокну України від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платники податків це юридичні особи, а також їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції. Згідно п.2.1 наказу ДПА України від 21.06.2001 року №253 «Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій» платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності, чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), неподаткові доходи, пеню та штрафні санкції, у тому числі особи, які відповідно до чинного законодавства мають статус податкових агентів.

Заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає позов комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Державної податкової інспекції в м.Дзержинську про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», здійснює господарську діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію, статуту комунального підприємства, є платником податків. Позивач здійснює свою діяльність з метою виробництва та централізованого постачання питної води, водовідведення споживачам у порядку, встановленому законодавством України відповідності до Положення від 27.12.2006 року.

У відповідності до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, відповідач, Державна податкова інспекція в м.Дзержинську, є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

14.09.2007 року рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради №5/11-322 «Про реорганізацію комунального підприємства «Донецькоблводоканал» з метою вирішення соціальних проблем області в частині забезпечення потреби в послугах централізованого водопостачання, формування єдиної тарифної політики в сфері централізованого водопостачання і водовідведення», а також стабільного функціонування єдиного технологічного комплексу водопостачання Донецької області, на виконання Програми реформування і розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Донецької області на 2005-2009 роки і період до 2015 року, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 року №1731, припинено діяльність комунального підприємства «Донецькоблводоканал» шляхом приєднання до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу».

Камеральною перевіркою встановлено, що розмір податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зазначеного Дзержинським ВУВКГ у податковому розрахунку обчислено в межах ліміту, без врахування того, що станом на 01.01.2007 року у підприємства закінчився термін дії дозволу на здійснення спеціального використання водних ресурсів. Пунктом 8 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженого Постановою КМУ від 01.03.1999 року №303 із змінами та доповненнями передбачено, що у разі відсутності у платника збору затверджених в установленому порядку лімітів скидів збір справляється за скиди у водні об'єкти, як за понадлімітні відповідно до їх фактичних обсягів в п'ятикратному розмірі. Підприємство нарахувало збір за забруднення навколишнього середовища у розмірі 8059,43 грн., необхідно нарахувати у розмірі 25316,98 грн.

В порушення п.8 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженого Постановою КМУ від 01.03.1999 року №303 зі змінами та доповненнями, підприємством занижено податкове зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 17257,55 грн.

На підставі зазначеного акту перевірки 30.11.2007 року прийняте податкове повідомлення-рішення №0000402342/0 зам порушення п.8 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженого Постановою КМУ від 01.03.1999 року №202 та визначено суму податкового зобов'язання у сумі 20709,06 грн., в т.ч. за основним платежем у сумі 17257,55 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 3451,51 грн.

Згідно з п.1.2 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими нормативно-правовими актами.

Згідно п.п. Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього боргу, за понадлімітні обсяги скидів і розміщення відходів збір обчислюється в установленому порядку в п'ятикратному розмірі.

Відповідно до вимог п.6.1 ст.6 вищезазначеного закону, у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до ст..4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Згідно з Законом України «Про внесення змін до Водного кодексу України», спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналі. Ст.49 Водного кодексу України передбачено, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення. Однією з підстав припинення права юридичних та фізичних осіб на спеціальне водокористування є закінчення строку спеціального водокористування, як зазначено у ст..55 Водного кодексу України. Строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування. Згідно зі ст..56 Водного кодексу України, п.9 «Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування», затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року №321, припинення права спеціального дозволу у випадку закінчення строку дії дозволу здійснюється за рішенням органу, який видав дозвіл на спеціальне водокористування. Таким чином, в даному випадку, в Донецькій області таким органом є Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області.

16.09.2008 року Донецьким окружним адміністративним судом затверджено мирову угоду між комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу» та Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області та встановлено, що умови дозволів на спец водокористування, які були видані КП «Донецькоблводоканал» вважаються дійсними для КП «Компанія «Вода Донбасу»; у зв'язку з незмінністю умов водокористування, які вказані в дозволі №УКР-ДОН-2929 від 07.09.2005 року, виданому ВУВГК м.Дзержинськ, вважаються дійсними до отримання договору №УКР-ДОН-3342 від 14.06.2007 року.

На підставі викладеного, враховуючи те, що відповідно до мирової угоди умови дозволу КП «Компанія «Вода Донбасу» на спец водокористування дійсні до отримання договору №УКР-ДОН-3342 від 14.06.2007 року, суд вважає, що позов комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Державної податкової інспекції в м.Дзержинську про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 30.11.2007 року №0000402342/0 про нарахування податкового зобов'язання у сумі 20709,06 грн. підлягає задоволенню.

Керуючись, Конституцією України, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ст.ст.2-15, 17-18, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Державної податкової інспекції в м.Дзержинську про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 30.11.2007 року №0000402342/0 про нарахування податкового зобов'язання у сумі 20709,06 грн. задовольнити.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення від 30.11.2007 року №0000402342/0.

Стягнути з Державного бюджету на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м.Донецьку судовий збір в розмірі 3,40 грн.

Повний текст постанови виготовлено 05 травня 2009 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шальєва В.А.