"13" серпня 2009 р.
Справа № 7а/134-3530
16 год. 00 хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
при секретарі судового засідання Лисому Я.І.
Розглянув справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Збараж -цукор", м. Збараж, майдан Кармелюка, 1, Тернопільської області, 47302.
до відповідача: Збаразької міжрайонної державної податкової інспекції, м. Збараж, вул. Б.Хмельницького, 1, Тернопільської області, 47300
за участю: Прокуратури Тернопільської області, вул. Листопадова 4, м. Тернопіль, 46000.
За участю представників сторін:
прокуратури: Олійник А. Д., посвідчення № 39;
позивача: Кудінова Т.І.-довіреність № 9 від 10.09.07р.;
відповідача: Мельник -довіреність № 34/9/10 від 08.01.09р.
Суть справи:
Товариства з обмеженою відповідальністю "Збараж -цукор" звернулося з позовом про скасування податкових повідомлень-рішень № 0000052301/0 від 15.03.2007р.та №0000052301/1 від 27.04.2007р., прийнятих Збаразькою міжрайонною державною податковою інспекцією, яким товариству донараховано 647942 грн. податку на додану вартість та застосовано 323971 грн. штрафних санкцій.
Представникам сторін в судовому засіданні роз'яснено їх права і обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України).
Податкова інспекція проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що спірні податкові повідомлення-рішення відповідають чинному законодавству, підтвердженням чого є акт виїзної позапланової перевірки № 300/23-122/31273491 від 05.03.2007р., вирок Голосіївського районного суду м. Києва та інші документи які підтверджують поставку газу імпортного походження , реалізація якого здійснюється за нульовою ставкою ПДВ . Просить в позові відмовити.
Прокурор підтримав заперечення Збаразької МДПІ.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановлено:
- Збаразькою міжрайонною державною податковою інспекцією, на підставі підпункту „б”, пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. №2181-III (далі Закон 2181), прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000052301/0 від 15.03.2007р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Збараж -цукор" визначено 971 913 грн. суму податкового зобов'язання, із якої : 647 942 грн. податок на додану вартість та 323 971 грн. штрафні санкції.
Як зазначає інспекція, підставою для визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість, за результатами позапланової виїзної документальної перевірки проведеної на предмет дотримання товариством вимог податкового законодавства при визначенні податкового кредиту з податку на додану вартість по операціях з придбання природного газу за період з 01.01.2005р. по 31.12.2006р. та оформленої актом № 300/23-122/31273491 від 05.03.2007р., стало порушення товариством пп. 7.2.1,7.2.4 п. 7.2 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” (далі Закон про ПДВ) та ст.9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" , а саме безпідставно включено до податкового кредиту в серпні -листопаді 2005р. 647 943грн. суми ПДВ по податкових накладних виданих ТОВ „Газтрейд ЛТД”, оскільки отриманий позивачем газ є імпортного походження і оподатковується за нульовою ставкою ПДВ , тоді як в податкових накладних у вартість газу включені суми ПДВ які сплачені позивачем.
Просить суд звернути увагу , що згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1729 від 27.12.2001р. „Про забезпечення споживачів природним газом ” для потреб промисловості повинен використовуватись імпортований природний газ, який поставляється по зовнішньоекономічним контрактах за нульовою ставкою ПДВ і факт отримання саме імпортного газу доведено матеріалами перевірки та зібраними додатковими доказами.
Позивач заперечує проти доводів інспекції і просить суд врахувати, що згідно пп. 7.4.5. Закону про ПДВ підставою для включення до податкового кредиту сплачених у вартості продукції сум ПДВ є податкова накладна. Податкові накладні видані продавцем газу ТОВ „Газтрейд ЛТД”, який на момент їх видачі був платником ПДВ і дані яких відповідають вимогам Закону про ПДВ, а щодо нульової ставки то Закон про ПДВ є спеціальним законом і будь -яких змін в нього, враховуючи норми Закону "Про Державний бюджет України на 2005 рік" не вносилося , а тому позивач діяв відповідно до чинного законодавства.
В процесі апеляційного оскарження прийнятого інспекцією рішення № 0000052301/0 від 15.03.2007р., податковою інспекцією за результатами розгляду скарги позивача прийняте податкове повідомлення -рішення №0000052301/1 від 27.04.2007р. , яким підтверджені підстави та сума визначеного податкового зобов'язання за попереднім рішенням та встановлено новий граничний строк його сплати : 10 -день від дня його одержання, яке оспорюється позивачем з тих же підстав
Суд, керуючись ст. 86 КАС України, давши оцінку поданим сторонами доказам та наведеним доводам, прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню.
При цьому суд виходив із наступного:
- згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
- відповідно до ст. 8 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” (далі Закон), підпунктів 2.1.4. п. 2.1., 2.3.1. п. 2.3. ст. 2 Закону 2181, п. 10.4. ст. 10 Закону про ПДВ, контролюючим органом стосовно сплати податків є податкові органи, які уповноважені здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податкових зобов'язань платниками податків та здійснювати заходи з погашення податкового боргу та відшкодування податку на додану вартість;
- до суб'єктів підприємницької діяльності, за порушення норм чинного законодавства, органи державної податкової служби застосовують заходи передбачені Законом 2181 шляхом приймання податкових повідомлень -рішень, на підставі матеріалів перевірки результати яких оформляються актом документальної перевірки відповідно до „Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства” затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 327 від 10.08.2005 року.
Відповідно до п. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого рішення покладається на відповідача.
Так, податкова інспекція, на підтвердження правомірності прийняття спірних податкових повідомлень-рішень посилається на акт перевірки № 300/23-122/31273491 від 05.03.2007р., який є належним доказом, що підтверджує порушення товариством норм чинного законодавства щодо формування податкового кредиту ,оскільки:
- з метою надійного забезпечення галузей національної економіки та населення природним газом і підвищення відповідальності за своєчасне проведення розрахунків, постановою Кабінету Міністрів України № 1729 від 27.12.2001р. „Про порядок забезпечення галузей національної економіки та населення природним газом" (далі Постанова 1729) встановлено з яких ресурсів та в яких обсягах забезпечується така надійність. Так, відповідно до пп. 5 п. 2 Постанови 1729 "( в редакції Постанови від 22.01.2004р.), потреби промислових споживачів та інших суб'єктів господарської діяльності у природному газі забезпечуються в тому числі з ресурсів газу отриманих за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними на виконання міжнародних договорів України;
- відповідно до ст.9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" операції з продажу ввезеного природного газу на митній території України, крім операцій з продажу такого газу для населення, бюджетних установ та інших споживачів, що не є платниками податку на додану вартість, оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ;
- природний газ, ввезений на митну територію України по зовнішньоекономічних контрактах та оформлений митними органами в режимі випуску у вільний обіг, реалізується відповідно до п.3 Постанови 1729 підприємствами з газопостачання та газифікації з обов'язковим визначенням у договорах та вантажосупровідних документах ( товарно -транспортних і податкових накладних, актах прийому - передачі газу) належності поставленого газу та відображення відповідного податкового номера споживача -платника податку на додану вартість. Слід зазначити, що Постанова не містить застережень щодо використання для потреб виробництва природного газу українського походження, який поставляється з врахуванням суми ПДВ.
- постановою КМ України №422 "Про затвердження Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ" прийнятої на виконання ст.46 ЗК "Про Державний бюджет України на 2005 рік" , передбачено механізм внесення до спеціального фонду постачальниками газу збору у вигляді цільової надбавки у розмірі 2 відсотків до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. Під діючим тарифом, згідно п.1 даної постанови розуміється ціна природного газу для відповідної категорії споживачів без урахування тарифів на його транспортування і постачання споживачам та податку на додану вартість.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Збараж -цукор", як платник податків, в тому числі податку на додану вартість, взятий на облік в Державній податковій інспекції у Збаразькому районі з 01.03.2002року.
Як випливає з матеріалів справи, акта перевірки , сторони договору - Товариство "Збараж -цукор" та ТОВ "Газтрейд ЛТД", керуючись Постановою 1729 , ЗК "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" та іншими нормативними актами , уклали 22.07.2005р. договір №02-09-05 на постачання природного газу в період з вересня по листопад 2005р. в об'ємі 9 000 000,00 куб.м., відповідно до п.5.1 якого встановили вартість 1000 куб.м. газу в розмірі 402,90 грн. в склад якої входить: 329,17 грн. ціна газу без врахування транспортування газу по Україні та ПДВ, 6.58 грн. -2% збору у вигляді цільової надбавки та 67,15 грн.- 20% ПДВ. Додатковими угодами до договору від 20.09.2005р. та 31.10.2005р. сторони збільшили вартість газу відповідно до 423,05 грн. та 444,20 грн. за 1000 куб. м. в тому числі ПДВ.
Газ ,який постачався позивачу ТОВ "Газтрейд ЛТД" придбаний ним у ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" (п.1.1. договору) є газом імпортного походження , що підтверджено п.3.1 договору, відповідно до якого Постачальник передає Покупцю в загальному потоці газу на газовимірювальних станціях , що знаходяться на кордоні України в пунктах приймання - передачі газу в газотранспортну систему ДК "Укртрансгаз", а отже мав постачатися за нульовою ставкою ПДВ.
На виконання договору , постачальник газу - ТОВ "Газтрейд ЛТД" передав позивачу по актах приймання передачі від 30.09.2005р., 31.10.2005р. та 30.11.2005р. природний газ в кількості 9 092 585 куб.м.,вартістю 3 887 659, 56 грн., в тому числі 647 943, 25 грн. ПДВ та видав податкові накладні №9-30/26-1 від 30.09.2005р. (81195,47 грн. ПДВ), №10-31/30-1 від 31.10.2005р. (337856,60 грн. ПДВ) та№11-30/36-1 від30.11.2005р. (228891,21 грн. ПДВ). Позивачем вартість газу з врахуванням суми ПДВ оплачена, про що свідчать дані руху коштів по рахунку відкритому в ТОД АППБ "Аваль" і сума ПДВ включена ним до податкового кредиту.
Як свідчить зміст актів приймання -передачі газу та податкові накладні , у них відсутні відомості щодо походження природного газу, тобто останні складені з порушенням п.3 Постанови 1729.
Факт постачання позивачу природного газу імпортного походження підтверджений:
- договором № 06/05-1238 укладеним 21.04.2005р. між ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" (Постачальник) та ТОВ "Газтрейд ЛТД" (Покупець) в п.1.1,1.2 якого передбачено , що Постачальник передає у власність Покупцю в 2005 р. природний газ отриманий НАК "Нафтогаз України" за зовнішньоекономічними контрактами укладеними на виконання Угоди укладеної 14.05.2001р. між Україною та Туркменістаном про постачання Україні газу в 2002 - 2006 року , а Покупець оплачує вартість отриманого газу за нульовою ставкою ПДВ (п.5.1 договору); виконання договору №06/05-1238 по поставці газу підтверджено актами приймання передачі імпортованого природного газу та податковими накладними із зазначенням нульової ставки ПДВ ;
- вироком Голосіївського районного суду м. Києва від 26.02.2008р. у кримінальній справі по обвинуваченню Іська Вадима Володимировича у вчинені злочину передбаченого ч.2ст.28,ч.2 ст.205 КК України, який своїми умисними діями , які виразилися у придбанні суб'єкта підприємницької діяльності (юридичної особи ТОВ "Газтрейд ЛТД" шляхом передачі колишніми власниками часток у статутному фонді товариства Іську В.В. та Хомичу Ю.І. у зв'язку з чим проведено 25.04.2004р. перереєстрацію статуту в новій редакції ) з метою прикриття незаконної діяльності ,за попередньою змовою групи осіб, вчинив пособництво фіктивному підприємництву, чим заподіяно великої матеріальної шкоди державі шляхом безпідставного формування споживачами газу імпортного походження податкового кредиту , що призвело до умисного ухилення від сплати податку на додану вартість в сумі 167 703 955,04 грн. Факти встановлені вироком суду , згідно ст.35 ГПК України є обов'язковими для господарського суду при вирішенні спору з питань чи мали місце певні дії та ким вони вчинені.
Також, слід зазначити, що постановою господарського суду м.Києва від 15.06.2007р. у справі №32/320-А визнано недійсними статут ТОВ "Газтрейд ЛТД" у новій редакції від 25.04.2005р. з дати його перереєстрації та свідоцтво платника ПДВ №37103570 від 15.07.2005р. з моменту його видачі.
Що стосується доводів позивача, то суд відхиляє їх, оскільки:
1/ укладаючи договір на поставку природного газу імпортного походження,останній погодив ціну газу з врахуванням ПДВ, що суперечило нормативним актам які регулювали питання формування цін на природній газ для промислових споживачів та якими керувалися сторони при укладанні договору , а саме згідно п.7 Постанови 1729 граничний рівень цін затверджується Національною комісією регулювання електроенергетики за погодженням з Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції, Постановою №422 затверджений розмір збору та згідно ст.9 ЗУ"Про Державний бюджет України на 2005рік" така реалізація газу здійснюється за нульовою ставкою ПДВ. Інших нормативних актів, які обгрунтовують погоджену вартість газу з врахуванням ПДВ, позивач суду не навів, тим самим не довів , що зміст договору відповідає ст.203 ЦК України і не суперечить нормам цивільного законодавства.
2/ Правило зміни порядку оподаткування ПДВ встановлене п.11.4 ст.11 Прикінцевих положень Закону про ПДВ, не поширюється на міжнародний договір (угоду) згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Так, підписаним 14.05.2001р. Договором між Україною та Туркменістаном про довгострокове торговельно -економічне співробітництво на 2001 -2010 роки, який ратифікований Законом України "Про ратифікацію Договору між Україною та Туркменістаном про довгострокове торговельно -економічне співробітництво на 2001 -2010 роки" від 12.09.2002р., узгоджено Міждержавну Програму довгострокового торговельно -економічного співробітництва між Україною та Туркменістаном на 2001 -2010 роки, згідно якої, при співробітництві в галузі нафтогазової промисловості , сторони з урахуванням національних законодавств України та Туркменістану на паритетній основі можуть встановлювати пільгові режими оподаткування розрахунків за газ,які будуть здійснюватися суб'єктами господарювання на виконання цього договору і Міждержавної Програми. Матеріалами справи встановлено , що поставка газу здійснювалася на виконання вищезазначеного Договору та Програми.
3/ Відповідно до пп. 7.2.3. п. 7.2. ст. 7. Закону про ПДВ податкова накладна є звітним податковим і розрахунковим документом і повинна відповідати вимогам пп. 7.2.1. п. 7.2. ст. 7 даного Закону та „Порядку заповнення податкової накладної” затвердженому наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 165 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 23.06.1997р. за № 233/2037. Як свідчить зміст податкових накладних , в них не зазначено інформації про поставку природного газу імпортного походження та в графі про ставку податку неправомірно зазначена 20% ставка ПДВ та сума ПДВ, що не відповідає вимогам пп."в","з" пп. 7.2.1. п. 7.2. ст. 7 Закону про ПДВ.
При таких обставинах, відповідач довів належними та допустимими доказами отримання та використання позивачем газу поставленого на митну територію України на виконання міжнародного договору, тим самим довів порушення ТОВ "Збараж - цукор" норм Закону про ПДВ при формуванні податкового кредиту у вересні -листопаді 2005р., а саме неправомірне включення 647 942 грн. ПДВ по податкових накладних одержаних від ТОВ"Газтрейд ЛТД" та довів правомірність прийняття спірних рішень.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 2, 6 ,7, 86, 160-163, п. 6 розділу Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.В позові відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі (19.08.2009р.) до Львівського апеляційного адміністративного суду, а протягом 20 днів після подання заяви - подати апеляційну скаргу.
Суддя