м.Одеса
"12" серпня 2009 р.
Справа № 28-25-11/08-07-1505А
09 год. 30 хв.
Господарський суд Одеської області у складі:
Судді Гуляк Г.І.
При секретарі Головань О.М..
За участю представників сторін:
Від позивача: Крученко Г.О. -за дорученням;
Від відповідача: Руденко О.В. -за дорученням
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до Міського комунального підприємства «Теплодарводоканал» про стягнення 2357,61 гривень , -
ВСТАНОВИВ: 21.02.2007 р. за вх. № 1862 Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області (далі -Позивач) звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Міського комунального підприємства «Теплодарводоканал»про стягнення 785,87 гривень необґрунтовано отриманої виручки та 1571,74 гривень штрафних санкцій.
Ухвалою суду від 22 лютого 2007 року відкрито провадження у справі №11/08-07-1505А, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду. /суддя Власова С.Г./
Згідно розпорядження голови суду від 06.04.2007 року №197-р, справу передано на розгляд судді Малярчук І.А., та ухвалою від 06.04.2007 року справу прийнято до провадження та призначено до розгляду. Ухвалою суду від 29.05.2007 року провадження у справі було зупинено.
Розпорядженням голови суду від 07.02.2008 року залучено до розгляду справи суддю Гуляк Г.І. та ухвалою суду від 11.02.2008 року справу прийнято до провадження суддею Гуляк Г.І.
Ухвалою суду від 29 липня 2009 року поновлено провадження у справі та призначено до розгляду на 12 серпня 2009 року.
Позивач на позовних вимогах наполягає.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, вимоги позивача не визнає та просить суд у задоволені позову відмовити.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
У результаті проведення перевірки формування та застосування тарифів на комунальні послуги у м. Теплодар Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області встановлено факт порушення Міським комунальним підприємством „Теплодарводоканал ” гл. 5 ст. 59 п. 5 ЗУ „Про місцеве самоврядування”, а саме відповідачем необґрунтовано застосовано тарифи на послуги для населення з 01.07.2006 року до 21.07.2006 року.
Вказаний факт зафіксований актом № 000782 від 12 вересня 2006 року. На підставі вищевказаного акту позивачем прийнято рішення від 29 вересня 2006 року № 594 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким з МКП „Теплодарводоканал” на користь державного бюджету стягнуто 785,87 гривень необґрунтовано отриманої виручки та 1571,74 гривень штрафу.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області 2 жовтня 2006 року направлено до відповідача претензію за № 13-2219 з вимогою перерахувати кошти, вказані у рішенні самостійно, оскільки у разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягнуться через суд.
Міським комунальним підприємством „Теплодарводоканал” 26.10.2006 року направлено на адресу інспекції відповідь на претензію за № 263/1, якою було повідомлено, що у вересні місяці 2006 року було проведено перерахунок нарахування за послуги водозабезпечення та водовідведення населенню м. Теплодар за період з 01.07.2006 року до 21.07.2006 року.
Відповідачем 23.05.2007 року було подано позов до господарського суду Одеської області про визнання недійсним рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 29.09.2006 року за №594.
Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.
Згідно до ст. 13 Закону України „Про ціни і ціноутворення” № 507 від 03.12.1990 р. державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1819 від 13.12.2000 р. Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому. Основними завданнями Держцінінспекції є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Відповідно до п. 4 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Одеській області, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами № 9 від 29.03.2001 р. Держінспекція цін в межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території України визначає Закон України „Про ціни і ціноутворення” від 03.12.1990 р. № 507-ХІІ
Статтею 2 даного закону встановлено, що сфера застосування закону поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.
Відповідно до ч.1,2 ст. 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення” від 03.12.90р. № 597-ХХІ вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.
Так, відповідно до ч.1 п.6 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Одеській області, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами від 29.03.01р. № 9 начальник держінспекції цін та його заступники приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою організацією суми виручки в результаті порушення одержаної суми виручки, у разі невиконання рішень звертаються з позовами до судів, а також розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення.
Враховуючи вищевикладене, та з огляду на те, що Міське КП “Теплодарводоканал” не проведено оплату необгунтовано отриманої додаткової виручки в сумі 785,87 гривень та штрафу в сумі 1571,74 гривень, оскаржено в установленому законом порядку винесене Державною інспекцією по контролю за цінами в Одеській області рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 594 від 29.09.2006 року у задоволені позову судом було відмовлено постановою господарського суду Одеської області від 21.09.2007 року та ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду постанову від 21.09.2007 року залишено без змін, суд вважає заявлені позивачем позовні вимоги про стягнення необгунтовано отриманої додаткової виручки в сумі 785,87 гривень та штрафу в сумі 21571,74 гривень обгунтованими та документально підтвердженими, у зв'язку з чим задовольняє їх в повному обсязі.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування... Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень (п.п.1, 2 ст.70 КАС України).
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу (п.1 ст.71 КАС України).
Згідно ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи вищевикладене, суд задовольняє заявлені Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області позовних вимог щодо стягнення необгунтовано отриманої додаткової виручки в сумі 785,87 гривень та штрафу в сумі 21571,74 гривень в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 87, 89, 94, п. 6 Перехідних положень, ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Міського комунального підприємства «Тепло дар водоканал»(65490, Одеська область, м. Теплодар, вул. Польова,3, код 31250097) :
- до Державного бюджету України (код 21081100, п/р 31111106700020 в ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 26110625) -необґрунтовано одержану виручку в сумі 785 /сімсот вісімдесят п'ять/ гривень 87 копійок;
- до Державного бюджету України (код 21081100, п/р 31111106700020 в ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 26110625) штраф в сумі 1571 /одна тисяча п'ятсот сімдесят одна/ гривна 74 копійки.
2. Стягнути з Міського комунального підприємства «Тепло дар водоканал»(65490, Одеська область, м. Теплодар, вул. Польова,3, код 31250097) :
- до державного бюджету України (Головне Управління Держказначейства України в Одеській області, ЄДРПОУ 23213460, р/р 31114095700008 МФО 828011 КБК 22090200) витрати по держмиту в сумі 102 /сто дві/ гривни.
- до бюджету (Головне Управління Держказначейства України в Одеській області, ЄДРПОУ 23213460, р/р 31217259700008 МФО 828011 КБК 22050000) витрати на ІТЗ судового процесу в розмірі 118/сто вісімнадцять/гривень.
Постанова може бути оскаржена в порядку ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя