ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"27" квітня 2011 р. справа № 2a-981/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.,
з участю секретаря Надраги Л.Я.,
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області про скасування постанов від 18.05.2010 року, 10.06.2010 року, 07.10.2010 року, 14.10.2010 року, 03.02.2010 року, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області про скасування постанов від 18.05.2010 року, 10.06.2010 року, 07.10.2010 року, 14.10.2010 року, 03.02.2010 року щодо застосування фінансових санкцій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що перевіряючими інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області складено акти в яких зазначено про відсутність в ОСОБА_1 обов'язкових документів для нерегулярних пасажирських перевезень, при цьому факт не оформлення таких документів відповідачем не встановлений та в акті не відображений. На підставі даних актів керівниками територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області безпідставно прийняті постанови про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві. Додатково пояснив, що 21.04.2010 року він зареєструвався, як фізична особа-підприємець, а 28.04.2010 року, як платник єдиного податку. В червні 2010 року отримав ліцензію та ліцензійну картку на право внутрішніх перевезень пасажирів автобусами. Факти зупинки та перевірки інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області 14.05.2010 року, 25.05.2010 року, 28.05.2010 року, 24.09.2010 року та 01.10.2010 року мали місце, однак ним не надавалися послуги із перевезення пасажирів, як зафіксовано в актах перевірки, а люди які знаходилися в транспортному засобі -односельчани, які допомагали йому по господарству та друзі його дочки. Крім того, 05.10.2010 року ним укладено договір із Івано-Франківською облдержадміністрацією на тимчасове перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування «Корнів-Городенка»та згідно розкладу руху автобусів він здійснював перевезення пасажирів. Вважає постанови відповідача безпідставними, необґрунтованими та такими,що підлягають скасуванню.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала із мотивів наведених у письмовому запереченні. Додатково вказала, що підставами для винесення оскаржуваних позивачем постанов були матеріали, в яких були зафіксовані виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт. Відсутність на момент перевірки документів, передбачених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт»свідчить про їх не оформлення та тягне за собою відповідальність, передбачену абзацом 3 частини 1 статті 60 вказаного Закону. Постанови про застосування фінансових санкцій винесені в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Позивач належним чином повідомлявся про розгляд справ. Просила в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі суд вважає вимоги позивача не обґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач 21.04.2010 року зареєстрований фізичною особою - підприємцем, про що свідчить копія свідоцтва про державну реєстрацію серії ВОЗ №495903 (а.с.14).
Згідно копії свідоцтва про сплату єдиного податку серії Ж № 185953 від 28.04.2010 року видом діяльності позивача є надання послуг по перевезенню пасажирів (а.с.15).
ОСОБА_1 08.06.2010 року отримано ліцензію серії АВ №537878 на право внутрішніх перевезень пасажирів автобусами, а 09.06.2010 року отримано ліцензійну картку серії АА №513724 (а.с.16,17).
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні визначені Законом України «Про автомобільний транспорт».
Статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»передбачена відповідальність автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт. Зокрема, абзацом 3 частиною 1 цієї статті передбачена відповідальність за надання послуг із перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.ст.39, 48 цього Закону.
В статті 39 Закону зазначений перелік документів, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення, зокрема для нерегулярних пасажирських перевезень. Для автомобільного перевізника: ліцензія; документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах; інші документи передбачені законодавством України. Для водія автобуса: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що посвідчує оплату транспортних послуг, інші документи передбачені законодавством України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року за № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, згідно з пунктом 2 якого державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено в судовому засіданні, державними інспекторами відповідача 14.05.2010 року проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом в м. Городенка. В результаті перевірки транспортного засобу позивача (марки ГАЗ номерний знак АТ 6531АХ) виявлено здійснення ним нерегулярних перевезень маршрутом «Корнів-Вільхівці-Городенка»за відсутності документів, передбачених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: договору із замовником транспортних послуг, ліцензійної картки та дорожнього листа, про що був складений відповідний акт № 170982 від 14.05.2010 року (а.с.31). Після розгляду справи, згідно п. 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 на основі акту перевірки керівником територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області винесено постанову від 18.05.2010 року №094713 про застосування фінансових санкцій до ОСОБА_1 у розмірі 1700 грн.
Під час перевірки 25.05.2010 року державними інспекторами відповідача транспортного засобу позивача в процесі здійснення ним нерегулярних перевезень пасажирів виявлено відсутність документів, передбачених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: ліцензійної картки та дорожнього листа. В зв'язку з виявленим порушенням складено акт перевірки за №169024 від 25.05.2010 року.
Враховуючи допущені позивачем порушення діючого законодавства, керівником відповідача винесено постанову № 094773 від 10.06.2010 року, про застосування до позивача фінансових санкцій в розмірі 1700 грн.
Перевіркою проведеною 28.05.2010 року державними інспекторами відповідача було встановлено порушення позивачем під час здійснення нерегулярних перевезень пасажирів маршрутом «Івано-Франківськ - Городенка», а саме: відсутність ліцензійної картки, дорожнього листа, договору із замовником послуг та квитанції про оплату послуг. В зв'язку з виявленими порушеннями державними інспекторами складено акт за №169048 від 28.05.2010 року. На підставі даного акту керівником територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області винесено постанову № 094774 від 10.06.2010 року про застосування фінансових санкцій до ОСОБА_1 у розмірі 1700 грн.
Під час перевірки 24.09.2010 року державними інспекторами відповідача транспортного засобу позивача при здійсненні нерегулярних перевезень пасажирів виявлено відсутність документів, передбачених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: дорожнього листа, схеми маршруту, розкладу руху та договору із замовником. В зв'язку з виявленими порушеннями державними інспекторами складено акт перевірки за №195040 від 24.09.2010 року. На підставі акту керівником територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області винесено постанову від 07.10.2010 року про застосування фінансових санкцій до ОСОБА_1 у розмірі 1700 грн.
Перевіркою проведеною 01.10.2010 року, державними інспекторами відповідача встановлено порушення під час надання позивачем послуг із нерегулярних перевезень пасажирів за маршрутом «Івано-Франківськ - Городенка», а саме відсутність дорожнього листа, договору зі замовником та квитанції про оплату послуг, на підставі чого складено відповідний акт за №195120 від 01.10.2010 року. При розгляді справи, на основі акту перевірки, враховуючи порушення позивачем діючого законодавства, керівником відповідача винесено постанову № 107712 від 14.10.2010 року, про застосування до позивача фінансових санкцій в розмірі 1700 грн.
Крім того, проведеною перевіркою 20.01.2011 року державними інспекторами відповідача виявлено порушення ОСОБА_1 під час надання послуг із нерегулярних перевезень пасажирів за маршрутом «Івано-Франківськ-Городенка», а саме відсутність дорожнього листа, договору із замовником та квитанції про оплату послуг. Керівником відповідача 03.02.2010 винесено постанову №109388 про застосування до позивача фінансових санкцій в розмірі 1700 грн.
Відповідно пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року за №1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті»органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та м. Севастополі.
Частинами 4 та 5 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»передбачено, що від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до пунктів 21, 27 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року за №1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті»державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. При виявлені порушення законодавства складається акт, на підставі якого керівник органу державного контролю виносить постанову про застосування фінансових санкцій, що є обов'язковою до виконання.
Положеннями п.п.25-27 цього Порядку визначено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.
З наданих представником відповідача доказів слідує, що приватного підприємця ОСОБА_1 своєчасно повідомляли про дату, час та місце розгляду справ щодо вчинення порушень транспортного законодавства.
Пунктом 28 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій.
Суд не приймає до уваги доводів позивача, а саме, що фінансові санкції застосовано за порушення, яких він не вчиняв, так як на момент перевірки у нього була виготовлена ліцензійна картка, договір із замовником, в наявності був також розклад руху автобусів. Такі пояснення спростовуються матеріалами справи з яких випливає, що ліцензійна картка позивачем отримана лише 09.06.2010 року. Договір на тимчасове перевезення пасажирів укладений із Івано-Франківською облдержадміністрацією 05.10.2010 року, додатком до даного договору є розклад руху автобусів, який введений в дію 06.10.2010 року.
Пояснення позивача про те, що він іноді здійснював перевезення осіб, які йому допомагали по господарству, а також друзів дочки, так як інші транспортні засоби по маршруту «Корнів-Вільхівці-Городенка-м.Івано-Франківськ»їздили дуже рідко, суд не бере до уваги, оскільки вони позивачем спрямовані на уникнення відповідальності, передбаченої Законом України «Про автомобільний транспорт».
Отже, на момент перевірок позивача державними інспекторами відповідача були правомірно встановлені порушення законодавства про автомобільний транспорт. Постанови про застосування фінансових санкцій винесені в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом України «Про автомобільний транспорт», а отже є законними.
Суд зазначає, що при наданні позивачем послуг перевезення пасажирів наявність документів, передбачених статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт»є обов'язком позивача, порушення якого тягне наслідки у вигляді застосування штрафних санкції, передбачених статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Таким чином позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст.ст. 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області про скасування постанов від 18.05.2010 року, 10.06.2010 року, 07.10.2010 року, 14.10.2010 року, 03.02.2010 року, відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 254 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 04.05.2011 року.