Постанова від 31.07.2015 по справі 357/8232/15-а

Справа № 357/8232/15-а

2-а/357/728/15

Категорія 90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2015 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Голуб А. В. , розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Білій Церкві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у м.Білій Церкві про визнання дій відповідача протиправними та зобов”язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач 21.01.2015 року звернувся до суду з вказаним позовом та просив в судовому порядку визнати дії щодо нарахування та виплати з 01.01.2014 року державної пенсії у розмірі вісім мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” протиправними; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити заборгованість, яка утворилась внаслідок неправильного обчислення, а також проводити щомісячну виплату пенсії по другій групі інвалідності, встановивши її у розмірі вісім мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством України на відповідний період, відповідно до ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” починаючи з 01.01.2014 року; зобов”язати відповідача провести перерахунок та виплатити заборгованість, яка утворилась внаслідок неправильного обчислення, а також проводити щомісячну виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановивши її у розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством України на відповідний період, відповідно до ст. 50, ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” починаючи з 01.01.2014 року.

Ухвалою судді від 18.06.2015 року було відкрито провадження по даній справі і призначено її до розгляду в скороченому провадженні без виклику сторін.

Згідно ухвали судді від 31.07.2015 року залишено без розгляду позов в частині вимог з 01.01.2014 року по 20.07.2014 року включно.

Оглянувши матеріали справи, заперечення відповідача на позов, вважаю, що позов підлягає до задоволення частково.

Так, по справі встановлено, що позивач належить до числа потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, перебуває на обліку в управлінні ПФУ у м.Білій Церкві і одержує пенсію по другій групі інвалідності від захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, в розмір пенсії входить додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” розмір пенсії по другій групі інвалід ності особам, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим - 8 мінімальних пенсій за віком, а розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам другої групи має становити 75 % від мінімальної пенсії за віком згідно до ст.50 вказаного Закону.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За ст.113 Конституції України КМ України у своїй діяльності керується Консти туцією і законами України, актами Президента України.

Згідно зі ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана ВР України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана ВР України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” від 14.06.2011 року, який набрав чинності з 19.06.2011 року, Прикінцеві положення було доповнено п.4, згідно якого у 2011 році норми і положення статей 39,50,51,52,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМ України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання даного Закону було прийнято постанову КМ України від 06.07.2011 року № 745 “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету” /чинна з 23.07.2011 року/, відповідно до якої було визначено розміри всіх виплат, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Законами України “Про Державний бюджет України на 2012 рік” та “Про Державний бюджет України на 2013 рік” було передбачено, що у 2012-2013 роках норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України.

Постановою КМ України від 23.11.2011 року за № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян” які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка діє з 01.01.2012 року по даний час, було затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зміни до цього Порядку внесені згідно з постановою КМ України № 112 від 25.03.2014 року.

А Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2014 рік” від 31.07.2014 року, що набрав чинності 03.08.2014 року у зв'язку з опублікуванням в “ОСОБА_2 України” № 146, установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Отже, фактично спірні правовідносини врегульовані Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Законами про Державний бюджет України на відповідний рік та про внесення змін до Законів України про Державний бюджет України, а конкретні розміри виплат визначені постановами КМ України № 745, № 1210, на що вказано вище.

Наведені Закони є актами єдиного органу законодавчої влади - Верховної Ради України, а діюче законодавство не містить норм, які б встановлювали пріоритетність одних Законів над іншими, але загальновизнаним є те, що серед двох актів однакової юридичної сили, які регулюють спірні правовідносини, застосуванню підлягає той, який прийнятий в часі пізніше.

25.01.2012 року Конституційним Судом України було прийнято рішення за № 3-рп/2012, в п.3 резолютивної частини якого вказано на те, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України виключно законом про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Згідно з вищенаведеним рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року повноваження КМ України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах.

КМ України в силу своїх повноважень регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, відповідно до Конституції та законів України.

Таким чином, державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.

Як вказано вище, порядок виплати пенсій та інших надбавок і доплат до пенсій, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, врегульовано постановою КМ України №1210, яка діє по даний час в редакції постанови № 112 від 25.03.2014 року.

Отже, Кабінетом Міністрів України в межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, Законів про Державний бюджет України на відповідний рік та Законів України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про соціальний захист дітей війни” видано нормативно-правові акти, якими визначено розміри і порядок виплат, про перерахунок яких просить позивач, та які підлягають застосуванню до даних спірних правовідносин виходячи з принципу законності, на що вказано в рішеннях Конституційного Суду України.

Але слід враховувати те, що бюджетні закони приймаються на певний календарний рік та діють тільки протягом такого календарного року.

Так, рішенням Конституційного Суду України, на яке вказано вище, підтверджено повноваження КМ України щодо регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомог, які фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, виходячи з фінансових можливостей держави, але з врахуванням приписів Законів про державний бюджет на відповідний календарний рік.

Як вказано вище, зміни до Закону “Про Державний бюджет України на 2014 рік”, якими було встановлено обмеження щодо виплат, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", внесені з 03.08.2014 року, а тому в період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року застосуванню до спірних правовідносин підлягають саме норми і положення статей Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Крім вказаного, Законом України від 28.12.2014 року № 76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України”, який набрав чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни в Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, так текст ст.50 викладено в новій редакції, де вказано, що додаткова пенсія призначається в порядку та розмірах, встановлених КМ України; текст ст.54 також викладено в новій редакції, де передбачено, зокрема, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв”язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами КМ України з відповідних питань.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії тільки за період з 21.07.2014 року по 02.08.2014 року, в межах шестимісячного строку звернення до суду.

На підставі ст.ст. 19, 95, 113, 150 Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012, Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Закону України “Про Державний бюджет України на 2014 рік”, Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2014 рік”, Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік”, постанови КМ України від 23.11.2011 року № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” /зі змінами, внесеними постановою КМ України № 112 від 25.03.2014 року/, керуючись ст.ст. 6,9,17,99,183-2 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку державної пенсії по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 21.07.2014 року по 02.08.2014 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по другій групі інвалідності, встановивши її в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановивши її в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст.50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством України на відповідний період, за період з 21.07.2014 року по 02.08.2014 року включно з урахуванням сум раніше проведених виплат.

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні іншої частини позову.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя ОСОБА_2