Ухвала від 31.01.2012 по справі 2а-5568/08/1770

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2012 р. Справа № 83758/09

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Олендера І.Я.,

суддів Каралюса В.М., Улицького В.З.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ІгроСервіс-Захід» на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2009 року в справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІгроСервіс-Захід» до Державної податкової інспекції у м. Рівне, про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2009 року позивач ОСОБА_1 «ІгроСервіс-Захід» звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати рішення Державної податкової інспекції в м. Рівне про застосування штрафних (фінансових) санкцій №1001542343 від 10.08.2009 року.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 04.09.2009 року в задоволені заявленого позову було відмовлено.

Відмовляючи в задоволені позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що на момент проведення перевірки позивача вимоги до гральних автоматів, як автоматів з продажу товарів (послуг) були розроблені, позивач при здійснені діяльності у сфері грального бізнесу повинен був використовувати зареєстровані, опломбовані, переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій, тобто використовувати гральні автомати оснащені запам'ятовуючим пристроєм (фіскальною пам'яттю), оскільки на той час Державний реєстр РРО містив запам'ятовуючий пристрій для фіскалізації гральних автоматів.

Не погодившись із винесеною постановою суду першої інстанції, її оскаржив позивач ОСОБА_1 «ІгроСервіс-Захід», який покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне та не всебічне з'ясування обставин справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення по справі, яким задовольнити позовні вимоги.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що при вирішенні справи судом не враховано відсутності в Україні фіскальних блоків для гральних автоматів, що внесені до Держреєстру РРО; використання позивачем РРО, що включений до Держреєстру та проведення всіх ставок через такий РРО; відсутності виробництва спеціалізованих фіскальних блоків для гральних автоматів.

В зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (ч.1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року № 2453-VI), що є достатніми для розгляду даної справи.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як слідує з матеріалів справи, 17.06.2009 р. працівниками ДПА у Чернівецькій області проведено перевірку грального закладу ОСОБА_1 «ІгроСервіс-Захід», який розташований по вул. Комарова, 13А, в м. Чернівці, з питань контролю за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари( послуг), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій по результатам якої складено ОСОБА_2 перевірки № 0050048 від 17.06.2009 р.

ОСОБА_2 перевірки зафіксовані порушення позивачем, зокрема, вимог п.п. 1,2,3,9 ст.3, ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та постанови КМ України № 121 від 07.02.2001р. «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій», які полягали у непроведенні розрахункових операцій через РРО, при цьому 27 гральних автоматів не переведено у фіскальний режим роботи. Позивачем не забезпечено щоденне друкування фіскальних звітних чеків, а саме встановлена відсутність щоденного чеку від 19.04.2009 року.

На підставі вищевказаного ОСОБА_2 перевірки відповідачем прийнято рішення №1001542343 від 10.07.2009 року про застосування штрафних санкцій , яким до позивача згідно з п.1,2,4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за застосовано штрафні санкції у розмірі 9520,00 гривень в тому числі:

- за порушення вимог п.2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в розмірі 9180,00 грн.

- за порушення п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в розмірі 340 грн.

Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що на момент проведення перевірки позивача вимоги до гральних автоматів, як автоматів з продажу товарів (послуг) були розроблені, позивач при здійснені діяльності у сфері грального бізнесу повинен був використовувати зареєстровані, опломбовані, переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій, тобто використовувати гральні автомати оснащені запам'ятовуючим пристроєм (фіскальною пам'яттю), оскільки на той час Державний реєстр РРО містив запам'ятовуючий пристрій для фіскалізації гральних автоматів, а відтак позивачем було порушено вимоги п.п. 1,2,3,9 ст.3, ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог п.4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовують фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ОСОБА_2 перевірки від 17.06.20009 року зафіксовано, що позивачем не забезпечено щоденне друкування фіскальних звітних чеків, а саме встановлена відсутність чеку за 17.06.2009 року. Позивачем даний факт не був спростований.

Отже, застосована санкція за порушення вимог п.4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» прийнята правомірно.

Згідно з п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Стосовно правомірності застосування фінансових санкцій за порушення вимог п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» колегія суддів враховує наступне.

Пунктом 1 ч.2 додатка до постанови КМ України № 121 від 07.02.2001р. «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» встановлено, що до 31.12.2006р. всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.

У зв'язку з цим, з 01.01.2007р. в суб'єктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виникає обов'язок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.

Невиконання цього обов'язку може бути підставою для накладення на суб'єкта господарювання штрафу, передбаченого ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За своєю правовою природою зазначені штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями (ст.238 Господарського кодексу України).

Відповідно до вимог ст.218 цього Кодексу підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким суб'єктом господарське правопорушення. У силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. При цьому слід ураховувати, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками. Вважається, що застосування принципу вини як умови відповідальності пов'язане з необхідністю доведення порушення зобов'язання.

Таким чином, вина суб'єкта господарювання у недотриманні вимог щодо використання гральних автоматів, які виконують фіскальні функції, може бути наявна лише в тому випадку, коли існувала об'єктивна можливість ужити всіх заходів для забезпечення використання таких пристроїв.

Згідно зі ст.12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті РРО вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.

Пунктом 2 постанови КМ України № 121 від 07.02.2001р. «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» на Міністерство промислової політики було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.

Наказами ДПА України № 430 від 01.07.2008р., № 581 від 10.09.2008 р. та № 7 від 21.01.2009 року «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.

Отже, до вказаної дати, а саме до 01.07.2008 року у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій України не було РРО, який би забезпечував технічну можливість виконувати фіскальні функції гральним автоматом, а у суб'єктів господарювання була відсутня об'єктивна можливість дотримання приписів Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у частині використання гральних автоматів, оснащених фіскальною функцією.

За таких обставин наявність вини суб'єктів господарювання у порушенні ними порядку використання РРО під час надання послуг у сфері грального бізнесу виключалася.

Разом із тим, із моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи «Фіскал» суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати зазначену систему.

Несумісність комп'ютерно-касової системи «Фіскал» із введеними раніше в експлуатацію гральними автоматами виключає можливість вчинення правопорушення тими суб'єктами господарювання, чиї гральні автомати не є сумісними з комп'ютерно-касовою системою «Фіскал» з технічних причин. При цьому суб'єкти господарювання повинні підтвердити вжиття ними заходів із встановлення технічної можливості використання комп'ютерно-касової системи «Фіскал» у тих гральних автоматах, що ними використовуються.

Таким чином, притягнення суб'єктів господарювання до відповідальності за використання гральних автоматів, не обладнаних фіскальними функціями, можливе лише після набрання чинності вищезазначеним наказом ДПА України, яким до Державного реєстру розрахункових операцій включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал».

Суб'єкти господарювання відповідно до ст.218 ГК України повинні вжити всіх необхідних заходів для з'ясування питання про сумісність комп'ютерно-касової системи «Фіскал» із тими гральними автоматами, що введені в експлуатацію до включення зазначеної системи до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. При цьому накладення штрафних санкцій можливо лише в тому разі, якщо гральні автомати, введені в експлуатацію до моменту включення комп'ютерно-касової системи «Фіскал» до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, мають технічну можливість сумісності з цією системою.

Під час проведення перевірки позивачем не представлено доказів, що встановлюють технічну несумісність комп'ютерно-касової системи «Фіскал» із введеними раніше в експлуатацію гральними автоматами, також останнім не підтверджено вжиття заходів із встановлення технічної можливості використання вказаної комп'ютерно-касової системи у тих гральних автоматах, що ним використовуються.

За таких обставин наявна вина суб'єкта господарювання у порушенні порядку використання РРО під час надання послуг у сфері грального бізнесу, через що застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно рішення № НОМЕР_1 від 10.07.2009 року колегія суддів вважає підставним та обґрунтованим.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 195, ст. 197, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ІгроСервіс-Захід» залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2009 року в справі № 2а-5568/09/1770 - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили..

Головуючий суддя : І.Я.Олендер

Судді: В.М. Каралюс

ОСОБА_3