Головуючий у 1 інстанції - Пустовойт Т.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
29 липня 2015 року справа №264/2093/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Геращенка І.В., Арабей Т.Г., Шишова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області на постанову Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 03 червня 2015 року у справі № 264/2093/15-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області до Іллічівського відділу Державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції про визнання дій незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,-
07 квітня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області (надалі - позивач, Управління) звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом до Іллічівського відділу Державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції (надалі - відповідач, Іллічівський ВДВС Маріупольського МУЮ) в якому просив зупинити виконавче провадження, визнати постанову про відкриття виконавчого провадження від 30.03.2015 року ВП № 47047401 незаконною та скасувати. (а.с.2)
Постановою Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 03 червня 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції погодився з доводами відповідача, що у відповідності до ст.2 Закону України "Про виконавче провадження" та наказу Міністерства юстиції України від 17.05.2004 № 37/5 «Про затвердження Порядку утворення та функціонування виконавчих груп при органах державної виконавчої служби», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17.05.2004 за № 624/9223 (зі змінами), постановою від 15 квітня 2010 року "Про створення виконавчої групи при підрозділі примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області" територіальним відділам ДВС було делеговане повноваження виконувати рішення судів щодо перерахунку пенсій за рішенням судів. (а.с.17-18)
Позивач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, а саме, визнати дії Іллічівського ВДВС Маріупольського міського управління юстиції по винесенню постанови від 30.03.2015 ВП № 41047401 про відкриття виконавчого провадження неправомірними та скасувати вищезазначену постанову.
В доводах апеляційної скарги апелянт зазначає про необґрунтованість посилання суду першої інстанції на постанову від 15.04.2010 року «Про порядок створення та функціонування виконавчих груп при органах державної виконавчої служби», яку затверджено наказом Міністерства юстиції від 17.05.2004 року, згідно якої виконання рішень, в яких боржниками є територіальні органи Пенсійного фонду України покладено на державних виконавців територіальних управлінь юстиції за місцезнаходженням боржників. (а.с.19-20)
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представником відповідача на адресу суду надіслані письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, справу розглядати без їх участі.
Колегія суддів розглядає дану справу відповідно до вимог ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
30.03.2015 року заступником начальника Іллічівського ВДВС ММУЮ - ОСОБА_2 було винесено постанову ВП № 47047401 про відкриття виконавчого провадження про примусове виконання виконавчого листа № 264/5533/14-а, виданого 28.01.2015 року Іллічівським районним судом м. Маріуполя Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання УПФУ в Іллічівському районі м. Маріуполя провести ОСОБА_3нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно, з відрахуванням фактично проведених виплат. (а.с.3)
Позивач з зазначеною постановою не погодився, зазначивши, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження», Управління в даному випадку виступає в якості відповідача (боржника), тому Іллічівським ВДВС Маріупольського МУЮ було порушено правило щодо підвідомчості виконавчих проваджень. Позивач вважає постанову від 30.03.2015 ВП № 47047401 про відкриття виконавчого провадження незаконною, що стало підставою для звернення до суду.
Спірним питанням цієї справи є встановлення наявності порушень підвідомчості виконавчих проваджень з боку Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції.
Згідно вимог ч. 2 ст. 20 Закону України «Про виконавче провадження», виконання рішення, яке зобов'язує боржника вчинити певні дії, здійснюється державним виконавцем за місцем проведення таких дій.
Згідно ч.2 статті 21 Закону України «Про виконавче провадження», на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головного управління юстиції в області, містах Києві та Севастополі покладається виконання рішень, за якими боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізонів, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи.
Згідно ч. 1 ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Таким чином, при прийнятті виконавчого документу до виконання, державний виконавець має встановити: до належного відділу він поданий; коли саме виданий виконавчий документ, який строк його пред'явлення до виконання; чи відповідає він вимогам ст. 18 вказаного Закону.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження», сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.
Колегія суддів зазначає, виконавчий документ, а саме: виконавчий лист у справі № 264/5533/14-а, відповідно до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», відповідає всім вимогам, встановленим до нього як до виконавчого документа, зокрема й визначений боржник - Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя Донецької області, строк пред'явлення його до виконання не сплинув. Вказаний виконавчий лист поданий до виконання до Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції за місцем знаходження боржника.
Відповідно до вимог ч.3 ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення, або у разі виконання зведеного виконавчого провадження у встановленому Міністерством юстиції України порядку можуть утворюватися виконавчі групи, до складу яких включаються державні виконавці одного або кількох органів державної виконавчої служби.
Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5 зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 року № 489/20802 затверджено «Інструкцію з організації примусового виконання рішень». Вказаним наказом визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства юстиції України від 17.05.2004 року № 37/5 «Про затвердження Порядку утворення та функціонування виконавчих груп при органах державної виконавчої служби», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17.05.2004 року за № 624/9223 (зі змінами).
Отже судова колегія вважає безпідставним посилання суду першої інстанції на вказаний наказ, оскільки на час відкриття виконавчого провадження (10.03.2015 року) він втратив чинність.
Разом з тим, відповідно до «Інструкції з організації примусового виконання рішень», затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5, яка була діючою як на час проведення виконавчих дій (відкриття виконавчого провадження) так і на даний час, визначено, що органами державної виконавчої служби (далі - органи ДВС) зокрема є: Управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень (далі - регіональні органи ДВС). (п. 1.3.2)
Відповідно до п.п. 5.1 за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення, або у разі виконання зведеного виконавчого провадження при органах ДВС за відповідною постановою можуть утворюватися виконавчі групи, до складу яких входять державні виконавці одного або кількох органів ДВС.
Підпунктом 5.4 визначено, що виконавча група може бути утворена за рішенням: начальника регіонального органу ДВС - з державних виконавців підпорядкованих відділів. Крім того, посадова особа, яка приймає рішення про утворення виконавчої групи, виносить про це вмотивовану постанову. (п.п.5.5)
Як встановлено судом апеляційної інстанції, постановою начальника управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області від 04.04.2012 року на виконання наказу Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5, та з урахуванням вимог ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження», утворено виконавчу групу при відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області у складі державних виконавців відділів ДВС територіальних управлінь юстиції Донецької області, підпорядкованих начальника відділів за місцем знаходження боржників - органів УПФУ в Донецькій області.
Отже, наявність вмотивованої постанови про утворення виконавчої групи, до складу якої входить Іллічівський відділ ДВС Маріупольського МУЮ (державні виконавці), не призводить до порушень правил підвідомчості виконавчих проваджень з виконання виконавчих листів виданих за рішенням судів, які зобов'язують територіальні органи Пенсійного Фонду здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії фізичній особі.
Невірне посилання суду першої інстанції на постанову від 15 квітня 2010 року замість постанови від 04.04.2012 року не є підставою для скасування правильного по суті судового рішення, отже апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Іллічівського районного суду Донецької області від 03 червня 2015 року у справі № 264/2093/15-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області до Іллічівського відділу Державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції про визнання дій незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя І.В. Геращенко
Судді Т.Г. Арабей
ОСОБА_4