30 липня 2015 р.Справа № 591/3814/15-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Зеленського В.В.
Суддів: Чалого І.С. , П'янової Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 12.06.2015р. по справі №591/3814/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах
про визнання дій протиправними,зобов'язання вчинити дії,
28.05.2015 року, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Зарічного районного суду м. Суми з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах (далі по тексту - відповідач), в якому просив суд:
- визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення про відмову врахувати при перерахуванні пенсії позивача матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань, а також індексацію заробітної плати;
- зобов'язати відповідача перерахувати пенсію позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, а також індексації заробітної плати з дати призначення пенсії, а саме з 3 вересня 2010 року;
- зобов'язати відповідача врахувати всі види оплати праці, включаючи матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань, а також індексацію заробітної плати, з яких були фактично , з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і нарахувати пенсію у розмірі 84 відсотків від заробітної плати (згідно Закону «Про державну службу» №3723-ХІІ у редакції від 22.05.2008р.).
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 12.06.2015 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу в здійсненні перерахунку раніше призначеної на підстави ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця, на підставі довідки про складові заробітної плати, в розмірі 84 відсотків, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Зобов'язано відповідача здійснити з 16 квітня 2015 року перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця позивача в розмірі 84 відсотків, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань.
В іншій частині позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Зарічного районного суду м. Суми від 12.06.2015 року та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на необґрунтованість рішення суду першої інстанції та таким, що прийнято з порушенням норм матеріального (а саме: ст.33,37 Закону України «Про державну службу», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п.4 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000року) та процесуального права (ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України), а також неповним встановленням обставин , що мають значення для справи.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що позивач по справі є пенсіонером та з 03.09.2010 року отримує пенсію державного службовця.
16.04.2015 року позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії, з урахуванням довідки від 15.04.2015 року № 13-20/25 про заробітну плату, видану Головним управлянням Державної казначейської служби України в Сумській області, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань.
17.04.2015 року згідно відповіді відповідача позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії.
Не погодившись з відмовою пенсійного органу у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з неправомірності дій відповідача щодо відмови позивачу в здійсненні перерахунку раніше призначеної на підстави ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця, на підставі довідки про складові заробітної плати, в розмірі 84 відсотків, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції на підставі такого.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (далі по тексту - Закон № 3723-XII) (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати (ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу»).
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, винагорода за сумлінну безперервну службу входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону «Про пенсійне забезпечення».
Як вбачається зі змісту довідки про складові заробітної плати, виданої Головним управлянням Державної казначейської служби України в Сумській області № 13-20/25 в графі «інші виплати» включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. На всі виплати, що включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати повинні враховуватись при обчисленні пенсії позивача, призначеної на підставі Закону України «Про державну службу».
Така правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду України викладеними у постановах від 20.02.2012р. (справа № 21-430а11) та від 14.03.2013р. (справа № 21-125а13), які, у відповідності до ст.244-2 КАС України, є обов'язковими для всіх судів України.
Крім того, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться на момент виникнення права на перерахунок пенсій. Момент виникнення такого права - з моменту звернення позивача із заявою про здійснення перерахунку, з наданням позивачем до відповідача відповідних довідок.
Враховуючи, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 16.04.2015 року, позовні вимоги обґрунтовано задоволено з цієї дати.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Зарічного районного суду від 12.06.2015 року по справі №591/3814/15-а відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, відповідача по справі.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах залишити без задоволення.
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 12.06.2015р. по справі № 591/3814/15-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя ОСОБА_2
Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4