Справа № 127/15986/15-а
Провадження № 2-а/127/497/15
31.07.2015 м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Волошин С.В. розглянувши у скороченому провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці про оскарження дій суб'єкта владних повноважень при призначені пенсії державного службовця та зобов'язання вчинення дій (в порядку ст.46 Конституції України), -
07.07.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Вінницького міського суду Вінницької області з позовною заявою до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо не врахування при призначенні пенсії державного службовця інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати) неправомірними; зобов'язання ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної позивачу, з врахуванням при її обчисленні інших виплат зазначених в довідці №45/06-56/08 (матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати), з 01.02.2015 року згідно ст.33 Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсії.
Свої вимоги позивач мотивувала тим, що з 17.10.2009 року вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці як пенсіонер, пенсія за віком якому призначена відповідно до Закону України «Про державну службу». При призначені пенсії позивачу ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці не враховано інші виплати (матеріальна допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати), зазначені в довідці про заробітну плату позивача, яку позивач надала до ОСОБА_2. На всі наведені вище виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Про порушення при обрахунку пенсії позивач дізналася на прийомі у відділі з обслуговування громадян 02.02.2015 року, після чого нею 02.07.2015 року до ОСОБА_2 подано заяву про перерахунок пенсії та довідку №45/06-56/05 про складові заробітної плати, яку вона отримувала, перебуваючи на посаді начальника відділу по роботі з платниками та контролю за надходженням коштів Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Листом №224/М-1 від 02.07.2015 року ОСОБА_2 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що, відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати не включені до складових заробітної плати. Позивач вважає такі дії ОСОБА_2 неправомірними, свої права порушеними, що і стало підставою для звернення з адміністративним позовом до суду.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 21 липня 2015 року відкрито скорочене провадження по даній справі.
Представником відповідача 30.07.2015 року подане заперечення на зазначений позов, відповідно до якого відповідач не визнає вимог позивача, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, просить відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову вказавши в запереченні, що заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премії, доплат з ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 856 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», виплати, які просить врахувати позивач не передбачені, а тому і не включаються до заробітної плати. Матеріальна допомога, як структура заробітної плати, не передбачена і ст. 2 Закону України «Про оплату праці», яка визначає структуру заробітної плати, оскільки вона носить разовий характер та не є складовою заробітної плати в розумінні ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для її включення до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, прихожу до наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України м. Вінниці та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з 17.10.2009 року. Розмір її пенсії визначений як 85% від посадового окладу, рангу, вислуги років та надбавок і премій за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії на підставі поданих позивачем документів. При визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, як вбачається з відповіді відповідача від 02.07.2015 року за №224/М-1, не включалися допомога на оздоровлення та інші грошові винагороди, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №212, оскільки вони не відносяться до інших надбавок, при обчисленні пенсії державним службовцям.
Разом з тим, як вбачається з довідки від 02.07.2015 року №45/06-56/08, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про складові заробітної плати, наданої позивачем відповідачу, позивач за період з 01.10.2007 року по 16.10.2009 року отримувала, зокрема, інші виплати в розмірі 11 592,87 грн., в тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань в сумі 9 528,52 грн., індексацію заробітної плати в сумі 2 064,35 грн. На всі виплати, включені до довідки, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державу службу» (в редакції, яка діяла на момент призначення розміру пенсійного забезпечення позивачу), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 2 Закону України, «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної заробітна плата, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, де основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до п.2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики від 13 січня 2004 року № 5, до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, відповідачем не доведена правомірність прийнятого ним рішення щодо не врахування при призначенні позивачці пенсії державного службовця розміру інших виплат, а тому позов в частині визнання неправомірними дій відповідача підлягає задоволенню.
Враховуючи, що судом визнано дії відповідача неправомірними, якими порушено право позивачки на отримання розміру пенсійного забезпечення, суд приходить до висновку про задоволення вимоги про перерахунок позивачу пенсії згідно довідки Головному управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №45/06-56/08 від 02.07.2015 року з 01 лютого 2015 року з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати.
Аналогічну правову позицію також відстоює Вінницький апеляційний адміністративний суд, що прослідковується у справах, зокрема, але не обмежуючись: у справі № 686/14234/13 - а від 18.11.2014 року; у справі № 127/11390/14 - а від 12.08.2014 року, №127/2090/15-а від 07.04.2015 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу), ст.ст.2, 5-11, 69-72, 158-163, 183-2, 254 КАС України, -
Позов задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо не врахування при призначенні пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати - неправомірними.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2015 року, включивши до складу заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про складові заробітної плати №45/06-56/08 від 02.07.2015 року, виданої ОСОБА_1.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів після її проголошення через Вінницький міський суд. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: