Постанова від 30.07.2015 по справі 815/3174/15

Справа № 815/3174/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2015 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Самойлюк Г.П.

за участю секретаря: Піньковської О.С.

сторін:

позивач: ОСОБА_1Б.(представник за довіреністю)

відповідач: ОСОБА_2 (представник за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом товариства з додатковою відповідальністю “Затишанське хлібоприймальне підприємство” до Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про зобов'язання застосувати процедуру податкового компромісу, -

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 27 липня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До суду надійшов адміністративний позов товариства з додатковою відповідальністю “Затишанське хлібоприймальне підприємство” до Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, в якому позивач, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить суд зобов'язати відповідача застосувати процедуру податкового компромісу, стягнути з останнього судовий збір.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач частково не згодний з висновками акту № 556/15-24-22-01/00955354 від 29.12.2014р., прийнятого за результатами документальної планової виїзної перевірки товариства з додатковою відповідальністю “Затишанське хлібоприймальне підприємство” (ЄДРПОУ 00955354) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2011 року по 31.12.2013 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 року по 31.12.2013 року, на підставі якого Роздільнянською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Одеській області прийнято податкові повідомлення-рішення № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4, № НОМЕР_5, № НОМЕР_6, № НОМЕР_7, № НОМЕР_8, № НОМЕР_9, № НОМЕР_10. Заперечуючи щодо податкового повідомлення-рішення форми «Р» № НОМЕР_2 від 29.01.2015 р. на суму 391822 грн. 50 коп. та податкового повідомлення-рішення форми «П» № НОМЕР_4 від 29.01.2015р. на суму 397451 грн. 00 коп., позивач вважає, що у зв'язку з внесенням змін до Податкового кодексу України на підставі Закону України № 63-VIII від 25.12.2014 р., до нього має бути застосовано процедуру податкового компромісу, відповідно до якої платники податків та /або їх посадові (службові) особи звільняються від юридичної відповідальності за заниження податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за будь-які періоди до 1 січня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 Податкового кодексу України.

Представник позивача у судовому засіданні, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, у повному обсязі підтримав вимоги та висновки, які зазначені в акті перевірки № 556/15-24-22-01/00955354 від 29.12.2014 р. та, не погоджуючись з доводами позивача, просив відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що податкові повідомлення рішення № НОМЕР_4, № НОМЕР_5 від 29.01.2015р. прийняті відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки товариством з додатковою відповідальністю “Затишанське хлібоприймальне підприємство” в порушення п. 135.1 ст. 135, п.п.138.1.1 п.138, п. 138.2, п. 138.5, п.п. 138.10.3 п. 138.10 ст. 138, п.п. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139, п. 146.13 ст. 146 Податкового кодексу України занижено податок на прибуток всього у розмірі 313 458 грн. та завищено від'ємне значення оподаткування податком на прибуток за 2012 рік на 397 451 грн. При цьому, відповідач вважає безпідставною вимогу щодо зобов'язнання застосувати процедуру податкового компромісу до позивача, оскільки останній не звертався до Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області з заявою про застосування податкового компромісу та не подавав уточнюючі розрахунки або заяви відповідно до положень та у строки, передбачені Податковим кодексом України.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу» № 63-VIII від 25.12.2014 р., який набрав чинності 17.01.2014р., був доповнений розділ XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України новим підрозділом 9-2 «Особливості уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість під час застосування податкового компромісу», а також внесені зміни до деяких законодавчих актів України задля запровадження процедур податкового компромісу.

Відповідно до положень зазначеного підрозділу Податкового кодексу України встановлено наступне.

Податковий компроміс - це режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків та/або їх посадових (службових) осіб за заниження податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 цього Кодексу. Платник податків, який вирішив скористатися процедурою податкового компромісу, під час дії податкового компромісу за такі податкові періоди має право подати відповідні уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, в яких визначає суму завищення витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств та/або суму завищення податкового кредиту з податку на додану вартість.

Уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість подаються за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Разом з уточнюючим розрахунком подається перелік (опис) господарських операцій, щодо яких здійснено уточнення показників податкової декларації.

На випадки подання уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань відповідно до цього підрозділу не поширюються норми статті 50 цього Кодексу.

Сума заниженого податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість сплачується в розмірі 5 відсотків такої суми. При цьому 95 відсотків суми заниженого податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість вважаються погашеними, штрафні санкції не застосовуються, пеня не нараховується.

Процедура досягнення податкового компромісу триває не більше ніж 70 календарних днів з дня, наступного за днем подання уточнюючого розрахунку.

Подання платником податків уточнюючого розрахунку за періоди, щодо яких не була проведена документальна перевірка, може бути підставою для проведення документальної позапланової перевірки згідно з процедурою податкового компромісу.

Якщо контролюючий орган повідомив платника податків про відсутність необхідності проведення документальної позапланової перевірки, сума задекларованих зобов'язань вважається узгодженою.

У разі прийняття рішення про необхідність проведення документальної позапланової перевірки контролюючий орган проводить таку перевірку та за її результатами: приймає податкове повідомлення-рішення у разі виявлення порушень платником податків вимог податкового законодавства, сплата грошового зобов'язання за яким здійснюється у розмірі, передбаченому пунктом 2 цього підрозділу; складає довідку у разі відсутності таких порушень, що підтверджує правомірність визначення сум податкових зобов'язань в уточнюючому розрахунку. Податкове повідомлення-рішення або довідку контролюючий орган направляє платнику податків у порядку, передбаченому статтями 42 та 58 Податкового кодексу України.

Платник податків сплачує податкові зобов'язання, визначені в уточнюючому розрахунку та/або податковому повідомленні-рішенні, у розмірі, передбаченому пунктом 2 цього підрозділу, протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем узгодження. Днем узгодження вважається день отримання повідомлення контролюючого органу про відсутність необхідності проведення документальної позапланової перевірки, а в разі прийняття рішення про необхідність проведення документальної позапланової перевірки - день отримання довідки, що підтверджує правомірність визначення сум податкових зобов'язань в уточнюючому розрахунку, або день отримання податкового повідомлення-рішення, прийнятого за результатами такої перевірки.

Податковий компроміс вважається досягнутим після сплати платником податків узгоджених податкових зобов'язань згідно із цим підрозділом.

Податковий компроміс з урахуванням строків давності відповідно до Податкового кодексу України застосовується до правовідносин, що виникли до 1 квітня 2014 року, та поширюється виключно на податкові зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість незалежно від того, проводилися перевірки контролюючих органів чи ні за такі періоди.

Платники податків з метою застосування податкового компромісу мають право подати уточнюючі розрахунки або заяви відповідно до положень цього підрозділу протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності цим підрозділом.

Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу» встановлено, що до затвердження форми уточнюючого розрахунку для застосування податкового компромісу платник податків має право подати уточнюючий розрахунок за діючою на час подання формою як окремий документ з поясненням мотивів його подання для застосування податкового компромісу та з переліком (описом) операцій, щодо яких здійснено уточнення показників податкової декларації.

Особливості заповнення уточнюючих декларацій, які подаються в рамках податкового компромісу, визначено п. 4 Методичних рекомендацій щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу, затверджених наказом Державної фіскальної служби України № 13 від 17.01.2015р.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

За результатами документальної планової виїзної перевірки товариства з додатковою відповідальністю “Затишанське хлібоприймальне підприємство” (ЄДРПОУ 00955354) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2011 року по 31.12.2013 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 року по 31.12.2013 року Роздільнянською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Одеській області складено акт № 556/15-24-22-01/00955354 від 29.12.2014р. Як вбачається з цього акту, в ході перевірки встановлено ряд порушень податкового законодавства товариством з додатковою відповідальністю “Затишанське хлібоприймальне підприємство”, серед яких, зокрема заниження податку на прибуток всього у розмірі 313 458 грн. та завищення від'ємнмого значення оподаткування податком на прибуток за 2012 рік на 397 451 грн. На підставі вказаного акту Роздільнянською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Одеській області прийняті податкові повідомлення-рішення форми «Р» № НОМЕР_2 від 29.01.2015 р. на суму 391822 грн. 50 коп. та податкового повідомлення-рішення форми «П» № НОМЕР_4 від 29.01.2015р. на суму 397451 грн. 00 коп.

Як встановлено судом, у межах строку встановленого діючим законодавством для звернення платниками податків до контролюючих органів із заявами про застосування податкового компромісу, товариством з додатковою відповідальністю “Затишанське хлібоприймальне підприємство” не було подано до Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області заяви про податковий компроміс, перелік (опис) операцій, щодо яких здійснено уточнення показників податкової декларації для застосування процедури досягнення податкового компромісу, а також, уточнюючі декларації з податку на прибуток за попередні податкові періоди.

Пункт 1 підрозділу 9-2 Податкового кодексу України надає можливість платнику податків самостійно скористатись процедурою податкового компромісу щодо заниження податкових зобов'язань за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року шляхом подачі уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань разом із переліком (описом) господарських операцій, щодо яких здійснено уточнення показників.

Відповідно до п.49.3 ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

При цьому, відповідно до п.п.49.9.2. п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.

Як встановлено судом і не заперечувалося представником позивача, Роздільнянською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Одеській області не надавалася відмова товариству з додатковою відповідальністю “Затишанське хлібоприймальне підприємство” у прийнятті уточнюючих розрахунків, що мають бути додані до заяви про податковий компроміс.

Відповідно до листа Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики від 10.03.2015р. за № 04-27/10-598 «Щодо деяких питань застосування податкового компромісу» метою прийняття Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу», серед іншого, була необхідність встановлення діалогу між державою та платниками податків, звільнення платників податків від фінансової, кримінальної та адміністративної відповідальності за умови сплати п'яти відсотків від суми заниження незадекларованих та/або неузгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств, зменшення кількості адміністративних скарг до контролюючих органів та адміністративних позовів до суду платників податків на рішення контролюючих органів, а також необхідність забезпечення додаткових податкових надходжень до бюджету держави.

Таким чином, оскільки фактично питання можливості застосування до товариства з додатковою відповідальністю “Затишанське хлібоприймальне підприємство” процедури податкового компромісу відповідно до заяви про податковий компроміс по суті відповідачем не розглядалося, оскільки така не була подана (протилежне позивачем не доведено) та не приймалося рішення про непогодження застосування процедури податкового компромісу, суд вважає безпідставними та необґрунтованими вимоги позивача щодо зобов'язання Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області застосувати процедуру податкового компромісу стосовно товариства з додатковою відповідальністю “Затишанське хлібоприймальне підприємство”, в зв'язку з чим відмовляє у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 159-164, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову товариства з додатковою відповідальністю “Затишанське хлібоприймальне підприємство” до Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про зобов'язання застосувати процедуру податкового компромісу, - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 30 липня 2015 року.

Суддя: Г.П. Самойлюк

відмова

30 липня 2015 року.