Справа № 592/2554/13-п
Провадження № 3/592/644/13
15 березня 2013 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Чернобай О.І., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1, розглянув матеріали, які надійшли від Управління Служби безпеки України в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, голови Сумської районної державної адміністрації Сумської області, проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_3
за ст. 212-2 ч.1 КУпАП,
Розпорядженням Президента України від 06.04.2012р. № 66/2012-рп ОСОБА_1 призначено головою Сумської районної державної адміністрації Сумської області. Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 27.07.2012р. «Про розподіл обов'язків між головою, першим заступником, заступником голови і керівником апарату райдержадміністрації» установлено персональну відповідальність за діяльністю управлінь, відділів, секторів та інших структурних підрозділів районної державної адміністрації згідно з розподілом обов'язків. Так, відповідно до зазначеного розподілу обов'язків до обов'язків ОСОБА_1 віднесено призначення на посади та звільнення з посади керівника апарату адміністрації та керівників структурних підрозділів апарату, спрямування і контроль діяльності підрозділів районної державної адміністрації, зокрема сектору взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи апарату (режимно-секретний орган).
01.02.2013 р. під час проведення комплексної перевірки стану охорони державної таємниці в Сумській районній державній адміністрації встановлено порушення її головою - ОСОБА_1 вимог Закону України «Про державну таємницю», зокрема виявлено грубі порушення в забезпеченні охорони державної таємниці, наявності умов, необхідних для провадження такої діяльності; у порядку надання допуску та доступу до державної таємниці; у веденні таємного діловодства, які можуть призвести до розголошення державної таємниці чи втрати матеріальних носіїв секретної інформації; у дотриманні вимог законодавства щодо засекречування та розсекречування інформації.
Так, всупереч вимог ст. 21 Закону України «Про державну таємницю» створення окремого режимно-секретного органу в Сумській РДА, як самостійного структурного підрозділу, штатним розписом не передбачено, функції працівника РСО, згідно номенклатури посад, покладені на начальника сектору взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи апарату райдержадміністрації.
Згідно з розпорядженням керівника установи від 11.11.2011 № 1046 тимчасово обов'язки начальника вказаного сектору виконував ОСОБА_2, допуск до державної таємниці по формі 3 якого є недійсним, покладання на останнього обов'язків працівника РСО з органом СБ України попередньо не погоджувалось.
Розпорядженням голови Сумської РДА від 27.07.2012 № 58-к на посаду начальника даного сектору призначено ОСОБА_3, допуск до державної таємниці який не наданий.
В РСО відсутня Постанова КМУ від 12.01.2011 № 17дск, якою затверджені зміни до Порядку-1561.
Встановлено факт надання у статистичних звітах недостовірних даних - у розділі 4 (графа 11) статистичного звіту поданого 02.03.2011р. відсутня інформація щодо наявності в установі матеріальних носіїв, грифи секретності яких потребують перегляду.
В РСО Сумської РДА зберігаються матеріальні носіїв інформації грифи секретності яких не приведено у відповідність до вимог чинного Зводу відомостей, що становлять державну таємницю.
В повному обсязі не створені умови для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею - обладнання режимного приміщення РСО, в якому в неробочий час зберігаються всі матеріальні носії секретної інформації, не відповідає вимогам розділу 8 Порядку-1561, Державним будівельним нормам України щодо приміщень для зберігання секретних документів та роботи з ними (ДБН В.2.2-14-2004). В порушення вимог п.166 Порядку-1561, приміщення РСО не обладнане охоронною сигналізацією, яка створена відповідно до національних стандартів, автоматична протипожежна сигналізація взагалі відсутня.
В установі відсутній штамп обліку підготовлених документів, на штампі обліку вхідних документів не зазначена належність штампу Сумській РДА, печатка «Спецчастина» не містить реквізиту «РСО».
Номенклатура посад не відповідає штатному розпису установи, посадовим інструкціям та іншим документам, що визначають характер виконуваної працівниками установи роботи, з урахуванням положень чинного Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом СБ України від 17.08.2005 № 440. Так, згідно номенклатури посад допуску до державної таємниці по формі 3, підлягав завідувач відділом з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи апарату райдержадміністрації, але згідно штатного розпису на 2012 рік така посада в установі відсутня. Пунктом 1.2 розпорядження голови райдержадміністрації від 26.10.2012 №577-ОД «Про упорядкування структури Сумської райдержадміністрації…» відділ з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи ліквідовано, розпорядженням від 20.12.2012 № 756 - введено сектор з питань охорони праці і надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Зазначені зміни (доповнення) до номенклатури посад на погодження до органу СБ України не направлялась, що суперечить п.50 Порядку-1561.
Матеріали щодо надання (переоформлення) допуску ОСОБА_2 і надання допуску до державної таємниці начальнику сектору взаємодії з правоохоронними органами апарату райдержадміністрації ОСОБА_3, в порушення п.51 Порядку-1561 до УСБУ в Сумській області надіслані 05.12.2012р. з порушенням місячного терміну .
Картки громадян, яким надано (надавався) допуск до державної таємниці (форма 6), що мають гриф обмеження доступу «Для службового користування», обліковані по «Журналу реєстрації облікових карток громадян про надання допуску до державної таємниці» форми 7 Інв.№ ж-64дск (ведеться з 2007 року) ведуться з порушення вимог Порядку - 1561: в порушення п.82 в обліковій картці № 4дск ОСОБА_4, який в адміністрації не працює, не зазначена дата скасування йому допуску до держтаємниці, інформація до органу СБУ, не надсилалась; в порушення п.86 в РСО зберігається облікова картка про надання допуску до державної таємниці № 8дск ОСОБА_5, допуск якому скасовано 31.05.2006, хоча картка підлягала знищенню через 5 років після видання розпорядження про скасування такого допуску.
В порушення п.70 Порядку-1561 разом з карткою про наявність допуску голові райдержадміністрації ОСОБА_1 відсутнє її письмове зобов'язання в зв'язку з допуском до державної таємниці.
Не дотримано вимоги статей 22, 26, 27 і 37 Закону України «Про державну таємницю» при наданні допуску до державної таємниці начальнику відділу з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи установи ОСОБА_2 - надання вказаного допуску органом СБУ погоджено 17.02.2010р., але розпорядження Голови РДА № 235 видано 10.03.2010 р. - з порушенням десятиденного терміну. Доступ до матеріальних носіїв секретної інформації ОСОБА_2 не призупинено, висновки органу СБ України, матеріали на переоформлення допуску до державної таємниці направлені на адресу регіонального органу СБ України лише 05.12.2012 р.
Таємне діловодство у Сумській районній державній адміністрації ведеться з грубими порушеннями вимог розділу 10 Порядку-1561. Обсяг документообігу секретного діловодства за 2012 рік склав 1 одиницю таємних документів, з них вхідних - 1 одиниця (з грифом секретності «таємно»), підготовлені документи не реєструвались. В 2013 році вхідні документи не реєструвались, підготовлених документів - 4 (матеріальні носії інформації стосуються роботи РСО, без грифу секретності), хоча на інвентарному обліку знаходиться 8 одиниць МНСІ (з грифом секретності «таємно»).
З метою створення єдиної системи формування секретних справ, забезпечення їх обліку та з урахуванням розмежування доступу до відомостей, що становлять державну таємницю, в установі щорічно складається номенклатура секретних справ, яка формується з урахуванням важливості і характеру секретних документів, термінів їх зберігання (на 2010 рік від 30.12.2009 №б/н, на 2011 рік від 29.12.2010 №13дск, на 2012 рік від 30.12.2011 №14дск, на 2013 рік від 28.12.2012 №1дск). Справи в номенклатури внесені за тематичними ознаками з використанням порядкового номеру справи, додаткові справи не вносились. Дані номенклатури справ долучаються до номенклатурної справи № 5дск.
При перевірці номенклатури секретних справ встановлено порушення Порядку-1561, а саме: п.312 - номенклатури справ з експертною комісією установи не погоджені; п.309 - журнал обліку журналів до номенклатур справ 2010-2011 років не вносився, п.312 - номенклатура справ на 2010 рік по журналу обліку підготовлених документів не реєструвалась; п.316 - в номенклатурах справ відсутні підписи працівників, відповідальних за ведення конкретної справи, в номенклатурі 2012 року не вказані дати заведення одразу кожної конкретної справи; п.317- інформація про справи, які не заводились протягом року в номенклатурі не завірені підписом працівника РСО.
Ведення журналу обліку підготовлених документів форми 28 Інв.№ ж-41дск. не у повній мірі відповідає вимогами розділу 10 Порядку-1561: всупереч п.213 в журналі обліку підготовлених документів за 2009-2010 роки відсутні підсумкові записи про кількість щорічно зареєстрованих документів; в порушення п.205 в зазначеному журналі за 2009-2011 роки не вказана повна інформація про обіг секретних документів з часу їх складення (щодо долучення до справ, відправлення адресатові, знищення або перереєстрації).
При пересиланні таємних документів установою не в повному обсязі виконуються вимоги п.277 в частині доставки секретної кореспонденції тільки на відомчому транспорті, розроблення та затвердження для цього керівником установи відповідних маршрутів, наявності для доставки необхідної кількості робочих папок, обладнаних пристроями для опечатування тощо.
Вся секретна кореспонденція, що надходить до установи приймається РСО, проте в порушення п.211 не всі вхідні пакети реєструється в пакетно-контрольному журналі форми 30 Інв.№ж-65: за 2010 рік згідно журналу обліку вхідних документів отримано 8 документів, а в пакетно-контрольному журналі зазначено 2 пакети; за 2011 рік в даному журналі не зареєстрований вх.№8дск; за 2012 рік не зареєстровано 9 вхідних документів. В порушення п.213 в пакетно-контрольному журналі відсутні підсумкові записи про кількість щорічно отриманих пакетів.
Ведення журналу обліку вхідних документів не у повній мірі відповідає вимогами розділу 10 Порядку-1561, в порушення п.п.213, 205 в журналі за 2010 рік відсутній підсумковий запис про кількість щорічно зареєстрованих документів; за 2010-2012 роки не зазначена повна інформація про місцезнаходження секретних документів та додатків до них з часу їх отримання. В порушення п.386 в актах на знищення наявні виправлення, які не засвідчені підписами всіх членів комісії (акт на знищення від 04.07.2011 № б/н), всупереч п.378 документально не визначене місце для знищення матеріальних носіїв інформації, відповідний наказ керівника установи з цього питання не видавався.
Оформлення зброшурованих матеріалів, що виготовлені не типографським способом, не відповідає нормативним вимогам, вказані МНСІ не прошиті та не скріплені печаткою РСО (Інв.№ 2т-«літер-М», №66дск, №67дск, №68дск, №69дск, №76дск та №77дск).
Крім того, ОСОБА_1 порушено вимоги законодавства щодо засекречування та розсекречування інформації. Так, 21.05.2010р. затверджено перелік посад, перебування на яких дає право посадовим особам установи надавати матеріальним носіям секретної інформації грифи секретності, але по обліках в РСО не зареєстрований.
В порушення статті 15 Закону України «Про державну таємницю», розділу 7 Порядку-1561, в РСО установи не приведені у відповідність до ЗВДТ-2005 грифи секретності матеріальних носіїв секретної інформації: по журналу обліку зброшурованих матеріалів значаться Інв.№2т-«літер-М» (від 30.01.1998) «Порядок підготовки карткових та контрольно-облікових бюро…», Інв.№3т-«літер-М» (від 13.04.1998) «Інструкція про порядок проведення суцільної інвентаризації…», Інв.№4т-«літер-М» (від 04.06.1998) «План підсилення охорони господарчих об'єктів…», Інв.№5т-«літер-М» (від 12.10.1998) «Схема розміщення підприємств, організацій…», мають грифи секретності «таємно» з посиланням на ст.4.49.2 ЗВДТ-2001, який втратив чинність в 2005 році, інформація, викладена в документах державної таємниці не становить, їх грифи секретності не переглянуті; до завершеної провадженням справи Інв. № 75т (2008 року) долучено супровідний лист (обл. № 12т від 18.04.2008), має гриф секретності «таємно» без додатку «Для службового користування», проте справа має гриф секретності «таємно», чим порушено вимоги п. 319 Порядку-1561; до справи Інв. № 23т (2008 року) долучено «Про охорону та оборону об'єктів…» обл. № 282-16т від 06.07.2001, «Розрахунок сил і засобів» (обл. №М-15т), мають гриф секретності «таємно» з посиланням на ст. 2.15 ЗВДТ, вказана стаття ЗВДТ в чинному Зводі відомостей, що становлять державну таємницю відсутня; до справи Інв. № 3 літер «М» долучено документи 1998 року з посиланням на ст.2.8.2 - викладена інформація не відповідає вимогам ЗВДТ; до справи Інв. № 2 літер «М» долучено документи з посиланням на ст.2.8.2, викладена інформація не відповідає вимогам жодної статті чинного ЗВДТ.
Безпідставно надано грифи секретності матеріальним носіям інформації (з посиланням на ст. 4.11.15), хоча викладена інформація в них не становить державної таємниці: «перелік документів…» (обл. № 12т); акт перевірки стану режиму секретності (обл. № 3т), заявка (обл. № 4т), акт перевірки стану режиму секретності (вх.№ 3т 2007 року ), супровідний лист (вх.№ 5т 2007 року), супровідний лист (обл. № 61/ТРО) - справи Інв. № 73т; супровідний лист на розрахунки щодо забезпечення населення продуктами харчування та промтоварами на особливий період - справа Інв. № 68т-«літер-М»; акт перевірки стану режиму секретності (обл. № 3т), заявка (обл. № 2т) - справа Інв.№ 53т-«літер-М».
В порушення статті 15 Закону України «Про державну таємницю», розділу 7 Порядку-1561, в РСО установи не приведені у відповідність до ЗВДТ-2005 матеріальні носії секретної інформації: по журналу обліку зброшурованих матеріалів значаться Інв.№2т-«літер-М» (від 30.01.1998) «Порядок підготовки карткових та контрольно-облікових бюро…», Інв.№3т-«літер-М» (від 13.04.1998) «Інструкція про порядок проведення суцільної інвентаризації…», Інв.№4т-«літер-М» (від 04.06.1998) «План підсилення охорони господарчих об'єктів…», Інв.№5т-«літер-М» (від 12.10.1998) «Схема розміщення підприємств, організацій…», мають грифи секретності «таємно» з посиланням на ст.4.49.2 ЗВДТ-2001, який втратив чинність в 2005 році, інформація, викладена в документах державної таємниці не становить, їх грифи секретності не переглянуті; до завершеної провадженням справи Інв. № 75т (2008 року) долучено супровідний лист (обл. № 12т від 18.04.2008), має гриф секретності «таємно» без додатку «Для службового користування», проте справа має гриф секретності «таємно», порушення вимог п. 319 Порядку-1561; до справи Інв. № 23т (2008 року) долучено «Про охорону та оборону об'єктів…» обл. № 282-16т від 06.07.2001, «Розрахунок сил і засобів» (обл. №М-15т), мають гриф секретності «таємно» з посиланням на статтю 2.15, яка в ЗВДТ відсутня; до справи Інв. № 3 літер «М» долучено документи 1998 року з посиланням на ст.2.8.2, викладена інформація не відповідає вимогам жодної статті чинного ЗВДТ; до справи Інв. № 2 літер «М» долучено документи з посиланням на статтю 2.8.2, викладена інформація не відповідає вимогам жодної статті чинного ЗВДТ.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала. Однак, після дослідження письмових доказів по справі, свою вину за викладених в протоколі про адміністративне правопорушення обставин, визнала в повному обсязі.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення повністю підтверджується матеріалами справи дослідженими у судовому засіданні.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинила правопорушення передбачене ч.1 ст. 212-2 КУпАП, оскільки допустила безпідставне засекречування інформації; надання грифа секретності матеріальним носіям, які не становить державної таємниці, порушила встановлений законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці; не вжила заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечила контролю за охороною державної таємниці.
Обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність ОСОБА_1 - судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю необхідне накласти штраф.
Керуючись ст.ст. 33, 212-2 ч.1, 283 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 212-2 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 510 (п'ятсот десять) гривень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Сумської області через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.І. Чернобай