Постанова від 02.03.2012 по справі 2-а-9615/11

Справа №2-а-9615/11

Провадження №2-а/1806/175/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.03.2012 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м.Суми у складі: головуючого судді Чернобая О.І.,

при секретарі Мяус О.Я.,

з участю представників відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ковпаківського районного суду м.Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Сумського обласного військовою комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ

Позивач звернувся до суду з позовом і свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером Міністерства Оборони України, полковником, інвалідом війни 2-ої гр., прослужив у Збройних Силах з 31 серпня 1968року по 30 серпня 2005року, 37 календарних (40 в пільговому обчисленні) років. Перебуває на обліку у Сумському обласному військовому комісаріаті та Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області, пенсійна справа № ФБ-48036. З 01 вересня 2005 року отримував пенсію у відповідності розрахунку грошових виплат при звільнені з військової служби. З 01.03.2001р. - 33,3% премії від грошового забезпечення; з 01.01.2003р. - 100% щомісячної надбавки грошового забезпечення; з 01.05.2003р.- 90% надбавки за безперервну вислугу років; з 01.09.1999р.- 40 % надбавка за вислугу років( понад 25 років). На його звернення в серпні 2009 р. до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Суми про невірно зроблений перерахунок пенсії, він отримав листа, в якому говориться, що питання визначення складових розміру грошового забезпечення не належить до компетенції органів Пенсійного фонду України, тому звернення було направлено за належністю до Сумського обласного військового комісаріату для розгляду та надання роз'яснення в цій частині. Але ні роз'яснень, ні відповіді він від Сумського обласного військового комісаріату не отримав. З 01.11.2010р. набув чинності наказ Міністра оборони України від 05.11.2010р. №576, яким визначено нарахування та виплату премій військовослужбовцям у відповідному розмірі. Його грошова премія як була ( з 01.01 2008р), так і залишилась у розмірі 10% від посадового окладу - нижче на 80% від військовослужбовців офіцерського складу Збройних Сил України. На звернення до відповідачів, щодо проведення перерахунку пенсії, від 17.10.2011 року, у зв'язку з цим підвищенням отримав відмови ат рекомендацію звернутися до суду. Вважає, що відповідачі свідомо намагаються порушити його законні права, вишукуючи всілякі причини для виправдання відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії. У зв'язку з чим, просить визнати нечинним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Суми від 31.10.2011 року №15871/04-12 щодо відмови перерахування пенсії, в зв'язку з введенням премій відповідній категорії військовослужбовців; визнати нечинним рішення Сумського обласного військового комісаріату від 31.10.2011 року №11/1237щодо відмови в наданні довідок про грошове забезпечення, відповідної категорії військовослужбовців, для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії органами Пенсійного фонду; визнати його право на перерахунок пенсії; зобов'язати Сумський обласний військовий комісаріат надати довідку про грошове забезпечення , відповідної категорії військовослужбовців, для проведення перерахунку раніше призначених пенсій за рахунок підвищення премії з 01.11.2011 р. на 45%(з 10%до 55%) і на 35% ( з 55% до 90%) з 25.06.2011р; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Суми провести перерахунок і виплатити різницю між новим і старим розміром пенсії з 01.11.2010р.що складає 8745грн.

Позивач в судове засідання не з'явився по невідомій суду причині, надіслав заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити у повному обсязі.

В судовому засіданні представник Сумського обласного військового комісаріату -ОСОБА_1 проти задоволення позову заперечувала, пояснила, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавок, доплат, підвищень, та премій у розмірах, встановлених законодавством. Згідно п. 1 «Порядку проведення перерахунку пенсій , призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавок, доплат, підвищень, та премій у розмірах, установлених законодавством. Відповідно до вищевказаного Порядку, уповноважені органи, а саме військові комісаріати, готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожній особі на підставі списків, наданих Головними управліннями Пенсійного фонду України. В свою чергу, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області списків для перерахунку пенсії на адресу Сумського обласного військового комісаріату не надавало. Крім того, відповідно до вищевказаного Порядку, функції з перерахунку пенсії покладені на органи пенсійного фонду.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області -ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги також не визнала, пояснила, що позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду, так як, отримуючи пенсію щомісяця, був обізнаний з її розміром, а тому, якщо вважав, що її виплата здійснюється не в повному розмірі, то мав можливість звернутись до суду, починаючи з 2008 року. Натомість, ОСОБА_3 звернувся до суду 17.11.2011 року, тобто після закінчення строку звернення до адміністративного суду. Позивач з 01.01.2007 перебуває на обліку в головному управлінні як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Порядком «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Виходячи з викладеного вище, ні Наказ Міністерства оборони України № 50 від 28.01.2011 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», ні Наказ Міністерства оборони України від 25.06.2011 № 355 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України № 50 від 28.01.2011 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» не є підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу. Антологічну позицію також висловлено Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 14.09 2011 року у справі № К-/9991/9550/11.

Суд, заслухавши пояснення представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є пенсіонером Міністерства Оборони України, полковником, інвалідом війни 2-ої групи, прослужив у Збройних Силах з 31 серпня 1968року по 30 серпня2005року, 37 календарних ( 40 в пільговому обчисленні) років (а.с.11, 12).

Перебуває на обліку у Сумському обласному військовому комісаріаті та Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області, пенсійна справа № ФБ-48036 ( а.с. 10 - 12).

З 01 вересня 2005 року отримував пенсію у відповідності розрахунку грошових виплат при звільнені з військової служби. З 01.03.2001р. - 33,3% премії від грошового забезпечення; з 01.01.2003р. - 100% щомісячної надбавки грошового забезпечення; з 01.05.2003р.- 90% надбавки за безперервну вислугу років; з 01.09.1999р.- 40 % надбавка за вислугу років( понад 25 років) (а.с. 6).

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв»язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на нього і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв»язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», якою були запроваджені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, набула чинності з 01 січня 2008 року.

Отже, з цієї дати за рішенням Кабінету Міністрів України відбулися зміни розміру та введення нових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу таким чином, моментом виникнення права на перерахунок пенсій було 01 січня 2008 року.

Органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок раніше призначених пенсій з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. № 1294 та керівниками органів у межах наданих їм повноважень.

Іншого порядку проведення перерахунку чинним законодавством не передбачено.

Згідно Указу Президента України від 01 березня 2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов»язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне використання бюджетних коштів за цільовим призначенням, фінансування та виплату пенсій. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Обов»язковою умовою для проведення перерахунку пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Виходячи з викладеного вище, ні Наказ Міністерства оборони України № 50 від 28.01.2011 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», ні Наказ Міністерства оборони України від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України № 50 від 28.01.2011 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» не є підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу та не є обов»язковим до виконання для Пенсійного фонду України нормативним актом. Таким чином, оскільки з 01.08.2008 року Кабінет Міністрів України не приймав жодного рішення щодо зміни зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України, то головне управління не мало підстав для проведення перерахунку пенсії позначу.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 160-163 КАС України, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 « Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 про визнання нечинним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 31.10.2011 року № 15871/04-12 щодо відмови в перерахуванні йому пенсії у зв'язку з введення премій відповідній категорії військовослужбовців, визнання нечинним рішення сумського обласного військового комісаріату від 31.10.2011 року № 11/1237 щодо відмови у наданні довідок про грошове забезпечення, відповідної категорії військовослужбовців для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії органами Пенсійного фонду, визнання за ним права на перерахунок пенсії, зобов'язання Сумського обласного військового комісаріату надати довідку про грошове забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, для проведення перерахунку раніше призначених пенсій за рахунок підвищення премії з 01.1 1.2011 року на 45% (з 10% до 55%) і на 35% (з 55% до 90 %) з 25.06.2011 року, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплатити йому різницю між новим і старим розміром пенсії з 01.11.2010 року у розмірі 8715 грн. - відмовити за необґрунтованістю.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо пою не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.І. Чернобай