Справа № 199/3819/15-а
(2-а/199/102/15)
іменем України
13.07.2015 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська в складі:
головуючого судді Богун О.О.
при секретарі Хлус Ю.А.
розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Громадської організації «Незалежна Правозахисна Громадська Організація «Право на захист» до ОСОБА_1 лікаря Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2, Заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Дніпропетровської міської ради ОСОБА_3 про визнання бездіяльності протиправною, дій протиправними і неправомірними, зобов'язання відповідача вчинити певні дії зі стягуванням судових витрат, -
У травні 2015 року позивач звернувся до суду із вищезазначеним адміністративним позовом до ОСОБА_1 лікаря Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2, Заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Дніпропетровської міської ради ОСОБА_3 про визнання бездіяльності протиправною, дій протиправними і неправомірними, зобов'язання відповідача вчинити певні дії зі стягуванням судових витрат та просив суд визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 лікаря Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2 по забезпеченню своєчасного виконання запита та ненадання відповіді на інформаційний запит ОСОБА_4 від 01 грудня 2014 року про надання публічної інформації, який було зареєстровано розпорядником інформації від 01 грудня 2014 року за вх. №7/177; визнати дії Заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Дніпропетровської міської ради ОСОБА_3 щодо безпідставної відмови у задоволенні запита ОСОБА_4 від 01 грудня 2014 року на отримання публічної інформації на отримання інформації у вигляді копії діючого у 2013 році штатного розпису Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Дніпропетровської міської ради, про який йдеться у відповіді в.о. головного лікаря заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_3 від 04 грудня 2014 року за №7/296 - неправомірними; визнати неправомірною відповідь заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_3 від 04 грудня 2014 року за № 7/196 про відмову в наданні публічної інформації, запитуваної у запиті ОСОБА_4 від 01 грудня 2014 року за вх. №7/177, який зареєстровано розпорядником інформації від 01 грудня 2014 року за вх. №7/177; визнати дії заступника головного лікаря медичного обслуговування населення Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_3 щодо не зазначення у відповіді 04 грудня 2014 року за №7/296 порядку оскарження відмови в задоволенні запиту на інформацію протиправними; зобов'язати ОСОБА_1 лікаря Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2 розглянути інформаційний запит ОСОБА_4 від 01 грудня 2014 року за вх. № 7/177 і надати у відповіді задокументовану та створену інформацію, а саме копію: діючого у 2013 році штатного розпису Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради у відповідності до вимог Закону України «Про доступ публічної інформації» на адресу: ГО «ДНПГО» АДРЕСА_1; судові витрати у розмірі 73,08 грн. стягнути за рахунок Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що 01 грудня 2014 року НПГО «Право на Захист», надалі позивач, звернувся до розпорядника інформації - ОСОБА_1 лікаря Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2 з інформаційним запитом, у якому, на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації» просив надати діючий у 2013 році штатний розпис Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Дніпропетровської міської ради та надіслати копію вказаного документу.
Факт одержання інформаційного запиту від 01.12.2014 підтверджується відбитком відповідного штампа Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради на цьому запиті за вх. 37/177 від 01.12.2014.
Однак, як відомо стало позивачу, що на інформаційний запит на 21 травня 2015 року досі немає, тобто фактично відмовлено у надані запитуваної інформації, що позивач вважає таким, що не відповідає вимогам Закону України «Про доступ до публічної інформації», що змусило їх звернутися до суду з даним позовом.
Представники позивача ОСОБА_5 у судове засідання не з'явилася, надавши заяву з проханням слухати справу у їх відсутність та просила задовільнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_1 лікаря Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, надали суду письмові заперечення на позов в яких просили залишити без розгляду адміністративний позов позивача.
Представник відповідача заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Дніпропетровської міської ради ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, про причини не явки суд не повідомили.
Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до вимог ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Закон України «Про інформацію» вказує, що реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 01 грудня 2014 року, НПГО «Право на Захист» звернувся до розпорядника інформації - ОСОБА_1 лікаря Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2 з інформаційним запитом, у якому, на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації» просив надати діючий у 2013 році штатний розпис Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Дніпропетровської міської ради та надіслати копію вказаного документу.
Указаний інформаційний запит був отриманий відповідачем, що підтверджується вхідним номером №7/177 від 01 грудня 2014 року на цьому запиті.
04 грудня 2014 року за вих. №7/296 Комунальним закладом «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради за підписом головного лікаря ОСОБА_2 позивачу надіслано лист, яким відмовлено у надані запитуваної інформації з посиланнями на Закон України «Про доступ до публічної інформації».
Статтею 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (далі Закон) передбачено, що доступ до інформації забезпечується шляхом: 1)систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 13 даного Закону до розпорядників публічної інформації зокрема віднесені суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Статтею 14 Закону передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації; 6) надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Згідно ч.ч. 1-5 ст. 19 Закону, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Частиною 1 ст. 20 Закону встановлено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту (ч. 4 ст. 20 Закону).
Згідно з п.4 ч.1 ст.23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запитувач має право оскаржити надання недостовірної або неповної інформації
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що в порушення вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідач взагалі не надав відповідь по суті запиту з посиланнями на норму того Закону, який відповідач вважає необхідно застосувати.
Посилання у відповіді відповідача від 04 грудня 2014 року на Закон України «Про доступ до публічної інформації», суд не може прийняти як належну відповідь, оскільки ані за Законом України «Про доступ до публічної інформації», ані за Законом України «Про звернення громадян», відповідач у встановленому чинним законодавством порядку відповіді по суті запиту не надав.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 КАС України та Закону України «Про судовий збір» судові витрати підлягають віднесенню на рахунок держави.
Керуючись ст.ст.2, 11, 14, 69-71, 94, 97, 128, 158-164, 167, 254 КАС України, суд,-
Позов Громадської організації «Незалежна Правозахисна Громадська Організація «Право на захист» до ОСОБА_1 лікаря Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2, Заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Дніпропетровської міської ради ОСОБА_3 про визнання бездіяльності протиправною, дій протиправними і неправомірними, зобов'язання відповідача вчинити певні дії зі стягуванням судових витрат - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 лікаря Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2 по забезпеченню своєчасного виконання запита та ненадання відповіді на інформаційний запит ОСОБА_4 від 01 грудня 2014 року про надання публічної інформації, який було зареєстровано розпорядником інформації від 01 грудня 2014 року за вх. №7/177.
Визнати дії Заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Дніпропетровської міської ради ОСОБА_3 щодо безпідставної відмови у задоволенні запита ОСОБА_4 від 01 грудня 2014 року на отримання публічної інформації на отримання інформації у вигляді копії діючого у 2013 році штатного розпису Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Дніпропетровської міської ради, про який йдеться у відповіді в.о.головного лікаря заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_3 від 04 грудня 2014 року за №7/296 - неправомірними.
Визнати неправомірною відповідь заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_3 від 04 грудня 2014 року за № 7/196 про відмову в наданні публічної інформації, запитуваної у запиті ОСОБА_4 від 01 грудня 2014 року за вх. №7/177, який зареєстровано розпорядником інформації від 01 грудня 2014 року за вх. №7/177; визнати дії заступника головного лікаря медичного обслуговування населення Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_3 щодо не зазначення у відповіді 04 грудня 2014 року за №7/296 порядку оскарження відмови в задоволенні запиту на інформацію протиправними.
Зобов'язати ОСОБА_1 лікаря Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2 розглянути інформаційний запит ОСОБА_4 від 01 грудня 2014 року за вх. № 7/177 і надати у відповіді задокументовану та створену інформацію, а саме копію: діючого у 2013 році штатного розпису Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги №11» Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської міської ради у відповідності до вимог Закону України «Про доступ публічної інформації» на адресу: ГО «ДНПГО» АДРЕСА_2.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: