Постанова від 09.04.2009 по справі 6/53

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" квітня 2009 р. Справа № 6/53

Господарський суд Чернівецької області в складі головуючого судді Паскаря А. Д., при секретарі судового засідання Байталюку В. Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за адміністративним позовом

Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до Державної податкової інспекції у Заставнівському районі

про скасування рішення

за участю представників сторін:

від позивача -ОСОБА_2;

від відповідача -Кривохижа В. М.,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, АДРЕСА_1, звернувся до Державної податкової інспекції у Заставнівському районі з адміністративним позовом про скасування рішення від 05.12.2008 № 185/23-2541912579 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 14250,00 грн., посилаючись на те, що перевірка, на підставі акту якої прийняте рішення, проведена незаконно, з порушенням вимог Закону України від 06.076.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі -Закон № 265/95-ВР).

Заперечуючи проти позову, відповідач посилається на правомірність проведення перевірки та законність оскаржуваного рішення.

У судовому засіданні представник позивача пояснив, що перевірка 28.10.2008 посадовими особами ДПА в Чернівецький області була проведена всупереч вимог ст. 16 Закону № 265/95-ВР, тобто не за наслідками звітного календарного року. У зв'язку з цим, на його думку, прийняте за результатами розгляду акту перевірки рішення, яке оскаржується, є незаконним.

Представник відповідача позов відхилив з підстав, викладених у письмових запереченнях ДПІ у Заставнівському районі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необґрунтованість позову з наступних підстав.

У відповідності до пункту 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках передбачених названим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1. у відповідності до свідоцтва серії «Д»№ 846315, виданого ДПІ у м. Чернівці 13.12.2007, у 2008 році являвся платником єдиного податку.

Пунктом 6 статті 9 Закону № 265/95-ВР визначено, що при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності -фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого провадити державну регуляторну політику, реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються.

Відповідно до пункту 2.2. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320 (далі -Положення), підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

Згідно з пунктом 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

28 жовтня 2008 року посадовими особами ДПА в Чернівецькій області була проведена перевірка належному фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1., магазину «Побутова техніка», розташованого в м. Чернівці, по вул. Заньковецької, 17, за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами перевірки складено акт від того ж числа, з якого вбачається порушення вимог пунктів 2.2, 2.6 Положення Порядку ведення книги обліку доходів та витрат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1269, а саме: неоприбуткування готівки в сумі 2850 грн. за реалізовані працівником магазину товари.

Вчинення зазначеного порушення підтверджується також письмовими поясненнями продавця ОСОБА_3., актом зняття залишків готівки, випискою з Журналу обліку доходів та витрат позивача та самим позивачем не оспорюється.

Статтею 1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами -громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки -у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

За результатами розгляду згаданого акту ДПІ у Заставнівському районі прийняте оскаржуване рішення від 05.12.2008 № 185/23-2541912579, яким відносно СПД ОСОБА_1. на підставі пункту 1 згаданого Указу застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 14250,00 грн.

Твердження позивача про незаконність проведення перевірки судом визнається безпідставним, оскільки перевірка проведена на підставі Плану перевірок СПД, які здійснюють діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, працівниками відділу контролю за розрахунковими операціями управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Чернівецькій області на жовтень 2008 року.

Стаття 16 Закону № 265/95-ВР, на яку посилається позивач як на підставу позовної вимоги, дійсно передбачає, що планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5 -9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку. Будь-яке податкове або адміністративне нарахування, здійснене з порушенням цього правила, вважається незаконним та не підлягає виконанню.

Текстуальний аналіз частини 2 згаданої статті свідчить про те, що законодавцем чітко визначені періодичність (не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року) та час, коли перевірка може бути почата, (після закінчення строків, для подання визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації). Тобто, закон не забороняє проведення тільки однієї такої перевірки за наслідками звітного календарного року та після закінчення встановленого строку для подання річного податкового звіту.

Натомість, порушення податковими органами зазначених вище вимог ст. 16 Закону № 265/95-ВР, тобто проведення ними більше однієї такої перевірки у 2008 році після закінчення вказаного строку, позивачем не доведено та в ході розгляду справи судом не встановлено.

За таких обставин суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення ДПІ у Заставнівському районі прийняте у межах наданих їй законом повноважень та без будь-яких порушень, у зв'язку з чим підстав для задоволення позову немає, а судові витрати належить віднести на позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 86, 94, 160-163, 167, 185, 186, пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні позову відмовити.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Постанова набирає законної сили через десять днів з дня її проголошення, якщо протягом цього строку не подано заяву про її апеляційне оскарження або апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Чернівецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, та подачею апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку, встановленого частиною 5 статті 186 КАС України.

Суддя А. Паскарь